Siri’ye IQ Testi Yapan Algoritma

0
113
Siri Google Asistan IQ testi

Sanal asistan teknolojisi, ilk dönemlerde otomasyon sistemler olarak değerlendirilirken, son yıllarda yapılan geliştirmelerle beraber sanal asistanlar, makine öğrenme ve yapay zeka yetilerine sahip yazılımlar olarak değerlendirilmeye başlandı. Google Asistan, Siri, Cortana ve hatta aileye yeni katılan Samsung’un Bixby sanal asistanının yapay zeka ile güçlendirildiği görülüyor. Burada ilklerden biri olması nedeniyle Siri sanal asistanının ise farklı bir yeri var. Siri diğer serilere göre çok daha önde gösteriliyor ama son dönemde hala en iyi kim tartışmaları yapılmakta. İşte bu soruya bir nebze cevap oluşturmak adına Silikon Vadisi’nde yeni bir çalışma yapıldığı açıklandı.

Siri’nin Zekası Test Edildi

Yapılan çalışmayla beraber hangi yapay zeka sisteminin ne kadar zeki olduklarının belirlenmeye çalışıldığı ortaya çıktı. AI olarak değerlendirdiğimiz yapay zeka sistemlerinin ne kadar zeki olduğunu ortaya çıkarmak adına yapılan çalışmada, özel bir algoritma oluşturulduğu ve bu algoritma ile sistemlerin test edildiği açıklamaları yapıldı. AI uygulamaları için geliştirilen IQ testi algoritmasına ise sadece sanal asistanlar girmedi. Sanal asistanlara ek olarak Google yapay zekası ve Microsoft Bing içinde testler yapıldı.

Siri Google Asistan

Google En Zeki Yapay Zeka!

Siri üzerine yapılan değerlendirmeye rağmen lider Siri değil. IQ testinin sonucuna göre Google tam 47 puan almış ve yapay zeka konusunda ilk sıraya oturmuş. İkinci sırada ise Cortana ile Bing iş birliği var ve puan 32 olarak açıklanmış. Gelelim merak edilen Siri puanına. En akıllı sanal asistan olarak bildiğimiz Siri’nin puanı 24. Yani bu listede son sırada Siri bulunuyor.

Ama sadece sanal asistan olarak bakarsak Siri rakiplerini geçebilir. Silikon Vadisi tarafından yapılan bu çalışma içerisinde bir de özel bir konu var. Test sonuçlarını değerlendiren geliştiricilerin Google yapay zekası üzerinde durduğu söyleniyor. Son tanıtılan kablosuz kulaklıklarda yer alan anında çeviri özellikli kulaklıklar başta olmak üzere Google’ın çok önemli sistemler üzerinde çalıştığına yer verilmiş.

İLGİLİ HABER:  Apple’ın OLED Ekran İçin Anlaşması Tamamlandı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?