Siri Shortcuts (Kısayollar) Uygulaması Nedir Nasıl Çalışır?

Siri Shortcuts özelliği nedir, hangi işlemler yapılabilir? WWDC 2018'de tanıtılan Kısayollar özelliği ile Siri çok daha fazlasını yapacak.

0
331
Siri-Shortcuts

Apple’ın yeni ürünlerini ve mevcut ürünlerine eklediği yeni özellikleri tanıttığı WWDC 2018 etkinliği bu akşam gerçekleşiyor. Etkinlikte tanıtılan yenilikleri Apple Uzmanı okurlarına anlık olarak iletmeye çalışıyoruz. Bu makalede Apple’ın sanal asistanı Siri‘ye eklenen Shortcuts özelliğine yer vermek istedik.

Siri Shortcuts Uygulaması Nedir Ne İşe Yarar?

Siri bu özellikle tam bir spotlight’a dönüşüyor. Uygulamalar artık sesli asistan Siri’den “Shortcuts” yani “Kısayollar” ile ulaşılabilir hale gelecek. Özellik sayesinde Siri’ye bir kısayol ekleyebilir ve kendi komut ifadenizi kaydedebilirsiniz. Böylece daha sonra bu komutu sesle söyleyerek oluşturduğunuz kısayola atadığınız uygulamayı çalıştırabilirsiniz.

Siri’nin kişisel asistan işlevselliği de artıyor: Düzenli olarak kullandığınız uygulamalarda önerilen işlemleri kilit ekranına taşıyabiliyorsunuz. Aynı zamanda ana ekrana da bu işlemin kısayolunu ekleyebiliyorsunuz.

Ayrıca bu özelliğin çok adımlı sürümünü oluşturmak için yeni Shortcuts uygulamasını kullanabilirsiniz.

Apple, tüm bu işlemleri yaparken birçok şeyin cihaz üzerinde yapıldığını ve işlem sırasında Apple’a hiç bir veri gönderilmediğini ve bu sayede kişisel kullanım alışkanlıklarınızın güvende olacağını belirtiyor.

Siri Shortcuts Nasıl Çalışır?

Siri’ye kendi cümlelerinizi Kısayollar olarak kaydedebilir ve herhangi bir uygulamaya veya işleme atayabilirsiniz. Daha sonra Siri’ye bu cümleleri komut olarak vererek bir dizi eylem gerçekleştirebilirsiniz.

Örneğin, “E-postamı aç” ifadesini kaydedebilir ve bu ifadeye Mail uygulamasını açma işlemini atayabilirsiniz. Özelliği tanıtan Craig Federighi, Kısayollar özelliğinin, market alışverişi yapmanıza bile yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Kısayollar ayrıca, Siri’ye yeni eklenen Öneriler özelliği ile birlikte de çalışabiliyor. Bir toplantıya geç kalıyorsanız, Siri size geç kaldığınızı hatırlatacaktır. Bir film izlerken, Siri size Rahatsız Etme özelliğini açmanızı önerecektir.

Kısayollar uygulamasında, indirebileceğiniz yüzlerce Kısayolun bulunduğu bir galeri de var. Akıllı termostatı 70 dereceye ayarlamak, klimayı çalıştırmak, belirlediğiniz kişiye eve ne zaman ve ne kadar sürede döneceğinizi bildirmek gibi yeteneklere sahip olan Heading Home hazır kısayollardan yalnızca bir tanesi. Favori yayınlarınıza veya radyo istasyonlarınıza ulaşmanızı sağlayan önceden ayarlanmış bir Kısayol da dikkat çeken hazır kısayollar arasında yer alıyor.

Siri Shortcuts özelliği iPhone, iPad, Homepod ve Apple Watch için kullanılabilir olacak.

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?