Apple TV ile beraber gelen Apple TV Remote ya da Siri Remote, sadece Apple TV ürünü için kullanılmaz. Bunun dışında destekli müzik sistemleri ya da televizyonlar için de Siri Remote ya da Apple TV Remote kullanımını gerçekleştirebilirsiniz.

Yapmanız gereken işlemler ise oldukça basittir. Bunun için kumandanızı elle programlamanız ve HDMI-CEC’nin açık olduğuna emin olmanız gerekiyor. Yapacağınız işlemlere geçelim.

Siri Remote Ses Yüksekliği için Programlama

Ses yüksekliği için denetimi otomatik olarak çalıştıramıyorsanız, öncelikle bunun için manuel ayarlama yapmanız gerekiyor. Programlama yapabilmek için izleyeceğiniz yol ise şöyle;

  • Apple TV 4K veya Apple TV (4.nesil) aygıtınızda Ayalar bölümüne giriş gerçekleştirin. Ayarlar kısmına girdikten sonra ise “Kumandalar ve Aygıtlar” seçeneğini seçmeniz gerekecek.
  • Şimdi ise “Ses yüksekliği denetimi” kısmına girmeniz gerekiyor.
  • Buradan yapacağınız işlem “yeni bir aygıt öğren” sekmesini kullanmak olacaktır.
  • Ekranda yer alan komutları izleyin. Siri Remote’unuzu alıcınız ya da televizyonunuz için nasıl programlayabileceğiniz gösterilecektir.

Siri Remote ile TV

Bu işlem programlamayı yapmanızı sağlayacak. Fakat tek başına yeterli bir işlem değil. Bunun yanında HDMI-CEC’nin açık olduğundan da emin olmanız gerekiyor. Hemen bu kısım için kontrolleri nasıl yapacağınızdan da söz edelim.

  • Alıcınızın ya da televizyonunuzun “HDMI-CEC” destekli olduğundan emin olmanız gerekecek. Destekli bir cihazınız olup olmadığını kullanım kılavuzu üzerinden kontrol etmeniz mümkün. Bunun için ekstra bir araca ihtiyacınız yok.
  • Şimdi TV’nizin veya kullandığınız alıcınızın menüsü üzerinden HDMI-CEC’nin açık olduğunu teyit etmeniz gerekecek. Bunun için televizyonunuzun kumandasından ayarlar kısmına girerek kontrol sağlayabilirsiniz.
  • HDMI-CEC özelliği için genelde farklı isimlendirmeler yapıldığını da görüyoruz. Link ya da Sync sözcükleri ile biten isimlendirmeleri kontrol etmek gerekiyor. Burada bazı modeller için doğrudan Apple’ın yardım sayfasında paylaşılan ifadeleri ekleyelim.
  • Samsung: Anynet+, Sharp: Aquos Link, Sony: BRAVIA Sync, LG: Simplink, Philips: EasyLink

Bu modellerin dışında televizyonlarda özelliğin nasıl isimlendirildiğini görmek için üretici firmadan ya da kullanım kılavuzlarınızdan bilgi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: iPhone Satışlarında Sert Düşüş

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?