Siri Nasıl Çalışıyor?

1
3131

Apple’ın sesli asistanı Siri, Türkçe öğrendiğinden beri ülkemizde biranda popüler oldu. Peki Siri nasıl çalışıyor, hangi teknolojiden faydalanıyor? Bugün bu konuyu biraz detaylandırmak istiyoruz.

Öncelikle Siri kimdir-nedir diyerek başlayalım. Siri, sınırları dahilinde hayatımızı kolaylaştıracak çözümler üreten Apple’ın geliştirdiği, ses tanıma özelliği ile çalışan bir asistandır. iOS’ta kullanılabilir olan Siri, 29 dil biliyor. Siri’nin teknolojisi ne gelin birlikte gözatalım;

1) Ses Tanıma Özelliği

iPhone veya iPad’iniz söylediğiniz her bir kelimeyi ses dalgalarının desenlerini kullanarak dijital bir veriye dönüştürür. Matematiksel zekaya sahip olan Siri söylediğiniz kelimeyi hecelerine ayırarak ve çok kısa süre içerisinde heceler arası analiz yaparak en doğru şekilde işler. Bu matematiksel zeka her bir kelime ve sonrasında gelebilecek gelebilecek kelimeler için de analizler yaparak en doğru sonucu yakalar.

2) Soru Analizi

Birkaç kelimelik bir sorudan bile çıkartılabilecek milyonlarca cevap varken Siri nasıl oluyorda sorununuza tutarlı cevaplar verebiliyor? Yani bu bir bakıma milyonlarca kombinasyon demek. Evet tam bu noktada araya Siri’nin sizin hakkında bildikleri giriyor ve bu kombinasyonların sayısı azaltılıyor. Daha önceki Siri konuşmalarınız, konumunuz, ona öğrettikleriniz vs. vs. İşte tüm bunların analiz sonuçlarına göre sorunuza uygun cevabı Siri veriyor.

Mesela Siri’ye “Yarın şemsiye almalı mıyım?” gibi bir soru yönelttiniz diyelim. Siri bu sorunuz kaşısında “yarın” ve “şemsiye” kelimelerini referans alarak izni varsa hemen konumunuza göre yarının hava durumu bilgisine ulaşıyor ve size buna göre cevap veriyor.

3) Siri’ye Ne Tip Sorular Sorulabilir?

Siriye iki kategoride soru sorulabilir;

  1. Önceden belirlenmiş kalıplardaki sorular
  2. Aklına ilk gelen, çözüm aradığın veya eğlence amaçlı sorular

Siri’nin ilk kategorideki sorulara cevap vermesi daha kolay olacaktır. Çünkü bunlar Siri’nin gücünü aldığı sunucularda tanımlanmış sorular ve cevaplardır. Mesela “Saat kaç?” dediğinizde siri bunu kolaylıkla anlayıp size saati söyleyecektir. Siri’yi asıl zorlayan ve kullanıcıların genelde kullandığı kategori ise ikinci kategoridir. Siri’nin bu sorulara cevabı genelde politik oluyor ve kesinlikle riske girmiyor. Ona dünyanın en iyi arabasını sorduğunuzda veya benzer bir soru yönelttiğinizde alacağınız cevap kesinlikle politik bir cevap olacaktır.

İLGİLİ HABER:  Apple Watch için Optimize Edilen İlk 24 Uygulama

4) Siri’nin Sizi Tanıması

Sizin için çokta önemli olmayan cevaplar aslında Siri’nin size ileride cevaplar verebilmesi için oldukça önemli ve bu konuda oldukça ısrarcı. Siz farkında olmasanızda o sizi tanımak için uğraşıyor. Mesela “Siri sevgilim var” derseniz hemen sevgilinizin adını soyadını soracaktır. Aslında bunu yapmasının nedeni ileride sorabileceğiniz soruların cevaplarına daha kolay ulaşması, bir bakıma sizin işinizi kolaylaştırmak için. Normalde “Siri babamı ara” dediğinizde rehberinizde böyle bir kişi olmadığı uyarısını verecektir. Ancak daha önceden “Siri babamın adı soyadı şu” demiş olsaydınız işiniz daha kolay olacaktır.

5) Siri Verileri Nereden Alıyor ve Soruları Nasıl Cevaplıyor?

Siri için hazırlanan mevcut veritabanında pek çok bildiği veri hali hazırda mevcut. Bundan sonrası için kendi bildiklerini hem Apple’ın işlediği veriler hem de milyonlarca kullanıcıların sorduğu sorular dahilinde genişletiyor. Elbette ki belli kontroller dahilinde. Siri bir bakıma sürekli kullanıcılardan gelen soru ve cevaplarla genişleyen bir sözlük gibi düşünülebilir. Sorduğunuz soruya cevap veremediği zamanlarda ise sizi 3. parti uygulamalara yönlendiriyor. Buna arama motoru verileri de dahil. Mesela Siri’ye “hayatın anlamı nedir?” şeklinde bir soru yönelttiğinizde size espirili, ortaya karışık bir cevap verecektir. Ancak “Enerji ne demek?” şeklinde bir soru yönelttiğinizde arama motorunda aratıp size o bilgiyi sunacaktır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?