Siri Kullanıcılarına Yeni Bir Uyarı Geldi

0
45
Siri acil durum için uyarı

Apple’ın rakip telefon markalarından ayrılmasının en büyük nedenlerinden birisi Apple’ın Siri sanal asistanları. Telefonlar çıktığı andan bu yana diğer akıllı telefon markalarından ayrılmasını sağlayan özelliği olarak öne çıkan Siri sanal asistanının akıllı telefonlarda kullanılan ilk sanal asistan sistemlerinden de biri olması Apple’ın bu konuda hiç unutulmamasını da sağlamakta.

Sürekli olarak gündeme gelen ve sürekli yeni güncellemeler alan sanal asistanın ilk halinde bu yana nasıl bir değişim yaşadığını da görebiliyoruz. Artık son sadece bir sanal asistan değil zaman zaman hayat kurtarıcı da olabilen Siri’nin bu yönü ise hem avantaj hem de dezavantaj olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor.

Siri Bir Kez Daha Hayat Kurtardı

Öncelikle yaşanan son örnek ile Siri’nin iyi yönünde bahsedelim. Yaşanan son örnekte 4 yaşındaki bir çocuk Siri sanal asistanını kullanarak annesini kurtarmayı başardı. İngiltere’de yaşanan olayda annesinin fenalaştığını gören 4 yaşındaki minik polisi aramak için Siri sanal asistanından yardım istedi. Siri’nin doğrudan polisi araması sonrasında sağlık ekipleri ve polis anında adrese giderek kadını kurtardı.

Siri uyarıları
Siri için yeni uayrı

Siri sanal asistanında yaşanan bir ilk olmayan durumun daha önce de birçok kez örneklerini görmüştük. Birçok kez hayat kurtardığı yönünde haberlerle gündeme gelen Siri aslında doğru kullanıldığında ne kadar iyi bir program olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu. Fakat bir de durumun ikinci perdesi var.

Siri Şaka Amaçlı Kullanımları Zararı Büyütüyor

Fakat diğer bir yandan Siri sanal asistanları için yeni bir uyarı daha geldi. Gelen uyarı ile beraber Siri sanal asistanlarından şaka amaçlı olarak acil durum numaralarının sürekli olarak arandığı belirtildi. Hindistan’da çok sık yaşanan olayın bunun dışında Amerika’da da geçerli bir durum olduğu açıklandı.

Özellikle son dönemlerde Amerika’da çok sık yaşandığı belirtilen olayın sonrasında yeni bir uyarı daha yayınlandı. Siri hakkında sürekli bu şekilde olumsuzlukların yaşanması ve acil durum ekiplerinin meşgul edilmesinden sonra artık Siri’nin acil durum numaralarını gereksiz yere arayan kullanıcıların cezalandırılacaklarını açıkladı. İlk olarak Amerika’da geçerli olacak olan sisteme daha sonra yeni ülkelerinde eklenmesi bekleniyor.

 

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?