Siri sanal asistanı, hayatımızı kolaylaştırma konusunda çok önemli artılar sunuyor. Özellikle iPhone akıllı telefonlarıyla sunulan Siri uyumu sayesinde, kişisel bir asistana sahip olabiliyorsunuz. Siri’nin bu şekilde sunduğu artılardan birisi de sesli not alma özelliği.

Siri ile Not Alma özelliği, çok sık kullanılan ve konuşmalarınızı Notlar uygulamasına kayıt etmenizi sağlayan özelliklerden bir tanesi. Hem işinizi kolaylaştıran hem de istediğiniz an not almanızı sağlayan bir sistemden söz ediyoruz. Dilerseniz Siri ile Not Alma konusuna ilişkin detaylara bakalım. Neler bilemiz gerekiyor? Bu işin püf noktaları neler?

Siri ile Not Alma Nasıl Yapılır?

İlk olarak, işin en basit kısmından başlamak gerekiyor. Notları nasıl alacağımıza bakmamız lazım. Bunun için yapacağınız işlemler çok basit.

 • Ana düğmeye basılı tutarak ya da direk “Hey Siri” komutunu kullanarak Siri sanal asistanını başlatın.
 • Not al” komutunu kullanın.
 • Şimdi Notunuzu Siri’ye söylemeniz gerekiyor. Aynı arayüz içerisinde söylediğiniz notlar, uygulamaya kayıt ediliyor.
 • Tekrar ana ekrana dönmeniz yeterli. Notlarınız kayıt edilmiş olacak.

Siri ile Not Alma

Notları Görüntülemek

Siri ile Not Alma işleminden söz ettik ve bu işlem oldukça basit. Dilerseniz merak edilen sorulardan devam edelim. Bu kez aldığımız notları nasıl görüntüleyebileceğimize bakmamız gerekiyor.

 • Yine “Hey Siri” komutunu kullanarak Siri’yi başlatın.
 • Burada vereceğiniz komut önemli. “Bana notları göster”, “Bana bugün alınan notları göster” veya bir konu hakkında not aldıysanız, örnek “ Bana hava durumu hakkında notları göster” şeklinde bir komut kullanabilirsiniz.
 • Siri komutunuzu değerlendirir ve size bu komutta yer alan açıklamalarla ilişkili olan notların listesini sunar.
 • Buradan açmak istediğiniz notunuzu seçmeniz yeterli olacaktır.

Siri ile Not Alma

Nota Ekleme Yapmak veya Notu Güncellemek

Siri ile Not Alma konusunda gelelim merak edilen bir başka kısma. Aldığımız notları nasıl güncelleyeceğiz? Aslında bu işlemi Siri olmadan kolayca yapabilirsiniz. Fakat biz işlemi Siri ile nasıl yapacağımıza bakalım.

 • Yine Siri’yi aktif etmeniz gerekiyor.
 • Bu kez “Son notumu güncelle” veya “Notu güncelle” gibi bir komut kullanmanız gerekecek.
 • Sunulan notlar listesinden güncellemek istediğiniz notunuzu seçin. Şimdi Siri’nin nota eklemesini istediğiniz metni söylemeniz gerekiyor. Yeni notu dikte ettiğiniz zaman, sanal asistan kaydı tamamlayacaktır.

Sanal asistanı kullanarak not alma konusunda bilmeniz gerekenler bunlar. Burada dikkat edilecek kısım komutlar. Unutmadan ekleyelim, Siri’nin şu an için ses algılaması mükemmel değil. Yani not alırken, söylediğiniz her şey %100 doğru algılanacak gibi bir durum yok.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?