Ekranı katlanan teknoloji cihazları hayatımızda yer etmeye başladı. Ama bir bilgisayar için katlanabilir yapı, çok düşünülebilir değil. Apple tarafından yeni alınan patent, bunun da olabileceğini gösterdi.

13 inç MacBook tanıtımının sonrasında gelen patentler, yine 13 inç için bir hazırlık olduğu üzerinde duruyor. Ekranlar konusunda zaten bir değişiklik yapılmıştı. 16 inç ve 13 inç MacBook’lar ekran olarak daha ince çerçeveler ile güncellenmişti.

Patent başvurusu daha farklı bir şeye işaret ediyor. Katlanabilir MacBook modeline işaret etmekte. Boyut aynı kalacak değişmeyecek. Klavye yapısında bir değişiklik olmayacak. En azından yerleşim olarak bir değişim olmayacak. Ama katlanabilir bir bilgisayar gelecek.

Katlanabilir MacBook Tek Parça Olacak

Bir bilgisayarı gözünüzün önüne getirmenizi istiyorum. Laptop modelini gözünüzün önüne getirin. Genelde iki ayrı menteşe kullanılıyor ya da tek bir fiziksel menteşe ile ekran ile alt kasa birbirine bağlanır.

Bu her marka tarafından Apple tarafından da kullanılan tasarımdır. Patent yeni bir menteşe yapısını işaret ediyor. Tam boy bir menteşe kullanımı olacak yeni tasarımda, menteşe kasa ile birleşik olacak. İki parça tasarım kullanılmayacak. Tek parça kasa kullanılacak.

Katlanabilir MacBook

Kapak ile alt kasa ayrılmayacak. Kapak ile alt kasa tek bir parça gibi olacak ver bilgisayarı kapattığını zaman, tam olarak tek parça bir kasa bulunacak.

Bu yapı için ekran kısmında bir değişim olması gerekiyor. Ekranın sıfır çerçeveli olması lazım. Esnek ve kıvrılabilir bir formda ekran kullanılması, yapının değişmesi lazım.

Değişim ekran kısmında sınırlı kalmamalı. Katlanabilir MacBook için pil ve devrelerin de esnek olması lazım. Alt kasanın da bu yapıya uygun olması gerek.

Katlanabilir MacBook

Patent başvurusunda tüm bu teknoloji için belli başlı değişiklikler yapılmış. Ama bu değişikliklerin hayata geçirilmesi emek ve zaman istiyor. Değişim zamanı olması lazım.

İLGİLİ HABER:  AirPods 3 Tasarımı Ortaya Çıktı – İşte Görseller

2021 yılında gelecek MacBook modellerinde bu teknolojinin kullanılacağını söyleyemeyiz. En erken 2022 yılında çıkacak bilgisayarlar için katlanabilir kasa kullanımını beklenmeli.

Satışta olan cihazlar için bile fiyatlar çok yüksek. Katlanabilir MacBook fiyatını düşünmek bile istemiyorum.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?