Sim kilidi nedir?

Birçoğumuz bunu acı bir tecrübe ile öğrenmiştir. Bir GSM şirketinden kampanya ile alınan bir iPhone, sim kartını değiştirmek istediğinizde yani, başka bir GSM operatörüne geçmek istediğinizde çalışmaz. Bu durum özellikle Amerika menşeli cihazlarda karşımıza çıkar.

Apple, birçok ülkede, telefonlarını satarken bir GSM operatörüyle anlaşır ve telefonunu o operatöre kitleyip satar. Amerikalı dev GSM şirketi AT&T adlı şirket, Amerika genelindeki tü iPhone telefonların tek tedarikçisidir. Yani Amerikadan alacağınız iPhone yüksek ihtimalle bu şirketin Sim kartından başka kartlarla çalışmaz.

Avrupada ise durum biraz daha farklıdır. Orada tüketici lehine kararlar alınmıştır. Tüketici Sim kilidinin açılmasını talep ederse, apple adına “offical unlock” yani “resmi kilit açma” adı verilen süreci başlatır. iTunes yardımıyla Sim kilidi açılabilir.

Bu durumda alacağınız yurtdışı kaynaklı iPhone’un nereden geldiği önemlidir. Avrupa kaynaklı ise hemen Sim Kilidini açtırın. Amerikan kaynaklı ise bu o kadar kolay değil.

simm

 

Sim kilidi nasıl kaldırılır?

Yani unlock işlemi nasıl yapılır? 

Öncelikle cihazın kilitli olduğu GSM şirketiyle bağlantı kurmalısınız. Operatörlere göre değişmekle birlikte, ücretsiz olarak Sim kilidini açanlar da var. Biraz ücret karşılığında bunu yapan da var.  Bu yöntem işe yaradıysa sorun yok. Yaramadıysa devam edelim..

Turbo SIM diye birşey dudunuz mu? Turbo SIM , sim kartınızla cihaz arasına takılan küçük bir aparat. Cihazı kandırmaya yarıyor. Örneğin iPhone 5 için piyasada birçok Turbo SIM var. Bu yöntemin sıkıntısı şu: Cihazınızı güncellemek istediğinizde Turbo SIM yeni sürüme uymuyor.

Unutmayalım ki hiçbir sistem kusursuz değildir. İnsan yapısı her sistemin bir açığı bulunur. Her ne kadar da bize öcü gibi gösterilse de bu konuda yine yardımımıza Hackerlar koşuyor. Sim kilidinin açılması için baseband denilen kısmın hacklenmesi gerekiyor. Bu işleme unlock işlemi deniyor.

 

Son çıkan unlock yöntemleri aşağıda: (ileride siteye çeviri yapacağız.)

 

 

 

Unlock iPhone 6.1

Unlock iPhone 5.0.1

Unlock iPhone iOS 5

Unlock iPhone iOS 4.3.3

Unlock iPhone iOS 4.3.2

Unlock iPhone iOS 4.3.1

Unlock iPhone iOS 4.2.1

Unlock iPhone iOS 4.1

Unlock iPhone iOS 4.0.2

Unlock iPhone iOS 4.0.1

Unlock iPhone iOS 4

Unlock iPhone 3.1.3

Unlock iPhone 3.1.2

Unlock iPhone 3.1

Unlocking iPhone 3.0.1

Unlocking iPhone 3.0

Bütün bu yöntemlerin yanında adına factory unlock denilen ve  yasal olmayan bir yöntem var. Bu yöntemle imei numaranızı Apple serverlarından kaldırırlar ve sim kilidi açılmış olur. Bu yöntem sahtekarlığa açık bir yöntemdir. Bu yüzden tavsiye etmiyoruz.

Sonuç olarak elinizden geldiğince Sim kilidi olmayan cihaz alın. Ama artık aldıysanız da karamsarlığa düşmeyin. Her şeyin bir çözümü var bu dünyada.

3 YORUMLAR

  1. merhaba.. Ben 2 senedir iphone 5 At t mobile amerikadan alınma bir cihaz kullanıyorum.Ancak 4.5 g geçtikten sonra simlock oldu . Nasıl halledebilirim yardımcı olıur musunuz ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here