Signal Uygulamasının Bilmediğiniz 5 İyi Özelliği

0
268

Signal, WhatsApp’ın son kullanıcı bilgileri krizi sonrası kendisine geçiş yapan büyük bir kullanıcı akışına maruz kaldı. Kullanıcılar WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek için kabul etmek zorunda kaldığı yeni gizlilik politikasını istemezken ve daha fazla veri paylaşmaktan çekinirken, bu durum başka uygulamalara geçmelerini teşvik etti. Elon Musk gibi tanınmış kişiler de Signal’in kullanımını teşvik etmek için Twitter gibi sosyal medya mecralarında yorum yapınca insanlar daha da hızlı hareket etti.

Her ne kadar Whatsapp sonrasında gizlilik politikasını onaylama işlemini geri çekse de birçok kullanıcı Signal ya da Telegram gibi uygulamalara geçiş yaptı ve özelliklerini sevmeye de başladı. İşte tam olarak bu yazımızda Signal’in öne çıkan özelliklerinden bahsedeceğiz.

Kişisel Sohbetler için Çeşitlendirilmiş Seçenekler

Signal aracılığıyla diğer birçok uygulamada ve WhatsApp’ta olduğu gibi metin mesajları, resimler, videolar, GIF’ler, sesli notlar, kişiler, konum ve çıkartmalar gönderebilirsiniz.

Öte yandan farklı bir özellik olarak, belirli mesajlardan alıntı yapma, mesaja verilecek reaksiyonları kullanma ve tek seferlik görüntülenebilir resimler ve videolar gönderme imkanınız vardır.

Ve farklı bir özellik olarak da; “Kendime Not” bölümüne sadece kendinizin görebileceği adeta kendi kendinize konuştuğunuz kısıma önemli mesajları gönderebilirsiniz. Signal’in sohbetinize uyguladığı varsayılan temayı sevmezseniz ya da bir değişiklik arıyorsanız toplamda 13 sohbet rengi arasından seçim yapma imkanınız bulunuyor.

Kaybolan mesajlar

İlk olarak Snapchat’in en önemli özelliği olarak karşımıza çıkan kaybolan mesajlar aslında Signal’in ilk günlerinden beri mevcuttu. Diğer çoğu sosyal medya platformu Whatsapp, Instagram dahil olmak üzere kaybolan mesaj özelliği kopyalandı.

Signal’de ise mesajların alıcı tarafından okunduktan sonra ne zaman kaybolması gerektiğine dair bir zamanlayıcı ayarlayabiliyorsunuz. Bu 5 saniye ile 5 saat arasında değişebilir, tamamen size bağlıdır. Bu özelliği denemek için bir sohbet ekranını açın ve 3 noktaya dokunun ve “Kaybolan Mesajlar” ı seçin. İstediğiniz süreyi zamanlayıcıda ayarlayın ve işte bu kadar.

Yanlış bir mesaj göndermeniz durumunda ya da gönderdiğiniz mesajdan vazgeçmeniz durumunda, Herkes için sil seçeneğini kullanarak 3 saat içinde iptal edebilirsiniz. Bu süre WhatsApp’e kıyasla daha uzun ve kullanıcılar için daha konfor verici bir özellik denebilir. Mesajları silmek için söz konusu mesaja uzun basın ve ‘Herkes için Sil’e dokunun. Signal, alıcının bir mesajı sildiğinizi göstermek için tıpkı Whatsapp gibi “Bu mesajı sildiniz” ibaresi gösterecektir.

Ekran görüntüleri alınmasını engellemek

Bu çoğu uygulamanın en büyük sorunu. Snapchat yine ilk screenshot alındığını bildirim yapan platformlardandı. Signal ise bunu daha sistematik hale getiriyor ve alındıktan sonra uyarı vermek yerine alınmasını engellemeyi amaçlıyor.

Daha kalıcı bir çözüm sayesinde eğer gizli veya riskli bir konuşma yapıyorsanız, iş görüşmelerinizi dijital ortamdan yürütmeniz gerekiyor, dosyalar ve şirket bilgileri paylaşıyorsanız ve elbette bunların üçüncü bir kişiye ulaşmasını istemiyorsanız, Signal oldukça pratik bir çözüm sunmuş. Gizlilik ayarlarınıza gidin ve “Ekran Güvenliği” özelliğini etkinleştirin. Bu şekilde kullanıcılar denediklerinde ekran görüntüsü alamıyorlar.

İLGİLİ HABER:  Apple Bugün Neler Tanıtacak?

Grup Sohbetleri

Signal grup sohbetleri toplam 1000 kişilik bir gruba ulaşabiliyor. Güvenli mesajlaşma uygulaması, yönetici onayı, mention özelliği (grubun içindeki bir kişiye cevap vermek veya soru sormak istemeniz durumunda, onları etiketlemek için @ bahsetme yani mention özelliğini kullanabilirsiniz), kullanıcı yönetimi için yönetici yetkileri, grup bilgilerini düzenleme ve kaybolan mesajlar dahil olmak üzere diğer mesajlaşma uygulamalarında da çoğunlukla mevcut olan birçok özelliği Signal de sunuyor.

Öte yandan mevcut kontaklarınızı WhatsApp’tan Signal’e geçiş yapmaya davet etmek için grup davet bağlantıları oluşturabilir ve paylaşabilirsiniz. Henüz grup sohbetlerini tamamen sessize almak mümkün olmasa da sohbetleri bir yıla kadar sessize alma seçeneğiniz vardır.

Tıpkı WhatsApp gibi, Signal’de sohbetleri arşivleyebilir ve arşivlediğiniz sohbetlere mevcut ana ekranının en altından erişebilirsiniz. Arşivlemek için bir sohbete uzun süre basın ve Arşivle düğmesine dokunun.

Ekran Kilidi ve Sinyal PIN’i Kullanma İmkanı

Eğer siz uygulamalar için olan kilitlerden birini kullanmıyorsanız, Signal’in ekran kilidini kullanarak bu uygulamayı ve dolayısıyla içinde yer alan bilgielri güvence altına alabilir ve başkalarının izniniz olmadan uygulamaya erişmesini ve açmalarını önleyebilirsiniz.

Benzer bir şekilde Signal uygulaması kullanıcılarına telefon numarası tabanlı olmayan tanımlayıcıları etkinleştirmek için kendine özgü bir PIN kullanır. Signal PIN’inizi Ayarlar-> Gizlilik -> Signal PIN seçeneklerini takip ederek değiştirebilirsiniz. Signal’in size PIN’i sormasından eğer sıkılır ya da devre dışı bırakmak isterseniz, ‘PIN hatırlatıcıları’ seçeneğini aynı yerden tam tersine çevirerek PIN hatırlatıcılarını devre dışı bırakabilirsiniz.

Tabii akıllarda her zaman şu soru oluşuyor: Signal güvenli mi?

Signal, uçtan uca şifreleme için Signal protokolünü kullanır. Ancak Signal, kendisinin sealed sender özelliği sayesinde meta verileri dahi uçtan uca şifreler. Gizlilik konusunda endişeleriniz varsa, Whatapp ile yaşanan son kişisel veri krizi ile sizin de mesajlaşma uygulamalarına karşı güveniniz sarsıldıysa, Signal’de yaptığınız tüm konuşmaların uçtan uca şifreleneceğinden oldukça emin olabilirsiniz. Şüphesiz şu anda kullanıcıların seçebileceği en güvenli mesajlaşma uygulamalarından biridir.

Öte yandan güvenliğinizi bir seviye daha artırmak ücretsiz bir VPN ile mümkün.  VPN yani virtual private network yazılımı direkt olarak internet bağlantınızı şifreler ve sizi anonimleştirir. Böylece iziniz sürülemez, verileriniz saklanmış olur. Güvenli uygulamalar ile gizlilik için VPN kullanmak kötü bir veri kaybı ya da ihlali ile karşılaşma ihtimalini neredeyse sıfıra indirecektir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?