Ses Biyometrisi Nedir? Sesli İmza Nedir?  Sesli İmza Neden Kullanılır?

İnsanın ses tonu da elindeki parmak izi ve güzündeki retina gibi kişiye özeldir. İnsanın bu ses özelliğinden ötürü Çağrı Merkezlerinde yapılan işlemlerin daha güvenli olması için, sesli imza teknolojisi ile kişinin kimliğinin doğru olup olmadığının anlaşılması için kullanılmaktadır.

Sesin biyometrisi, ses imzasıdır. Her insanın sesi kendine özgüdür. Bu ses kişilerin ağzının ve boğazının fiziksel özelliklerine göre oluşmuştur. İki sesin birebir aynı olması kesinlikle mümkün değildir. Hatta ve hatta ikiz insanların bile sesleri birbirleri ile aynı değildir. Gelelim sesli imza sisteminin nasıl çalıştığına. Bu sistem, kullanıcıların konuşmaları aracılığı ile belirlenen ses kullanılarak, sesin frekansı tonu gibi kişiye özgü özellikleri ölçülerek kullanılır.

Çağrı merkezleri ise, her kullanıcı için kendine ait sesi oluşturmak ve oluşturulan sesleri çağrı merkezinin veri tabanında depolayarak kullanımı gerçekleştirirler. Gerçekleştirilen bu sistem kullanıcıların ses kayıtlarını asla elinde tutmaz, bu sistem sadece kişilerin seslerini fiziksel özelliklerine göre ayırt eder ve gereken izinleri çıkarır. Bu sistem, çok çeşitli güvenlik sistemlerinde kullanılabilir. Bu sistemin kullanılmasının en güzel taraflarından biri ise meydana gelen müşteri memnuniyetsizlik durumuna gerektiği zaman gerektiği gibi müdahale etmek. Bu durumda  teknoloji sistemine ait aktif ve pasif durumlu iki temel durum bulunmaktadır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?