Oyun dünyasının en köklü firmalarından olan SEGA, yaklaşık 2 yıl evvel kendi mağazalarına gelip SEGA ürünleri alan kullanıcılarına ürünleri SEGA logolu torbalarla veriyordu. Normal olarak her mağazada satın aldığınız ürünü taşımak için verilen bu torbalarda gizli bir mesajın saklı olduğu ise 2 yıl sonra anlaşıldı.

Özellikle yukarıda görülen torbada bulunan alt ve üst kısımdaki yuvarlak ve kare ikonların esasında mors alfabesine göre kodlanan gizli bir mesajı belirttiği ortaya çıktı. UFO Catcher is not a vending machine yazısını belirten şifrenin anlamı ‘UFO Catcher bir otomat değildir’ demek oluyor. Mors alfabesiyle bu şifreyi torbalarına  ekleyen SEGA, ilginç bir uyarı yöntemi seçmekte.

Konu hakkında açıklamada bulunan SEGA, mağazalarının yanı sıra özellikle uzak doğudua sık bulunan UFO Catcher adındaki para attıktan sonra ürün kazanmaya çalışılan makinelerin bir otomat değil aksine parayı attıktan sonra kendi yeteneğinize bağlı olarak hediyeyi kazanmaya çalışacağınız ve hediyeyi kazanıp kazanamamanın size bağlı olduğunu belirtmiş. Yani anlaşılan uzak doğuda bu makine ile karşılaşan insanlar UFO Catcher’ın bir otomat prensibiyle çalıştığını ve parayı atmalarının ardından oyuncaklardan birini kesinlikle kazancaklarını sanmışlar.

Ancak bilindiği üzere alışveriş merkezleri ve dinlenme tesislerinde sıklıkla rastlanan bu makineler esasında bir para tuzağı olarak nitelendirilebilir. Para atarak ürün yakalama ihtimalinizin çok düşük olduğunu bilmeniz gerek. SEGA da bunu farklı bir şekilde belirtmeyi tercih etmiş.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?