Şarj soketinde temassızlık olması, kullanıcıyı çileden çıkarabilecek bir sorun. Çoğu zaman da bu sorun çok basit bir şekilde çözülebiliyor. Sitemize bu konuda sık sık soru geliyor. Bunlardan bazıları şunlar:

  • iPhone şarj soketinde temassızlık var. Ne yapabilirim?
  • Şarj girişi arızalı. Garanti karşılar mı?

Bu konuyu okuduğunuza göre siz de iPhone, iPad’in hatta başka bir akıllı cihasın şarj soketiyle ilgili sorun yaşıyorsunuz demektir.

Ben de birkaç ay önce böyle bir sorun yaşadım. iPhone’umu şarja taktığımda algılamıyordu. Bağlantının sağlanması için ters çevirip yeniden takıyordum. Hatta bunu 4-5 sefer tekrar etmek zorunda kalıyordum. Telefona dokunur dokunmaz da şarj olma işlemi duruyordu. Cihazı Apple yetkili servisine götürdüm ve dakikalar içinde sorunum çözüldü. Soketin içinde yağlanma olmuş. Temizlediler ve şimdi en ufak bir sorun kalmadı.

Şarj soketinde temassızlık neden olur?

Bunun çeşitli sebepleri olabilir. En yaygın 2 sebep şu:

  • iPhone şarj soketi tozlanmış, kirlenmiş veya yağlanmış olabilir.
  • Şarj soketinde arıza meydana gelmiş olabilir.

# Cihaz tamamen şarj olmayı kestiyse, hiçbir şekilde şarj olmuyorsa, farklı şarj aleti ile denediğiniz halde şarj olmuyorsa, iPhone’unuzun şarj girişinin arızalanmış olma ihtimali çok yüksek.

# iPhone veya iPad bazen şarj oluyor bazen de olmuyorsa, dokununca şarj oluyor veya olmuyorsa, kirlenmiş olma ihtimali daha fazladır.

Şarj soketinde ki temassızlık nasıl giderilir?

Öncelikle sorunun tespitini yapmak lazım. Yukarıda ki paragrafı okuduysanız, sorunun ne olduğu hakkında ufak tefek fikir edinmişsinizdir.

Sorunun kaynağı ne olursa olsun,

  • Garantiniz varsa Apple yetkili servisine,
  • Garantiniz yoksa herhangi bir özel Apple servisine başvurmanızı öneriyoruz.

Servis şarj soketinin durumuna göre gereken işlemi yapacaktır.

 

Şarj soketi arızası garanti kapsamında mıdır?

Evet. Apple yetkili servislerinde garanti kapsamınızda iPhone/iPad şarj soketinizi tamir ettirebilir, değiştirebilir veya temizletebilirsiniz.

İLGİLİ HABER:  iPhone Klavyede Memoji İfadelerini Kapatmak

Garantiniz yoksa, yetkili servisin yanından geçmeyin. Çünkü cihaz değişimi ücretiyle aynı ücretlerin istendiğine şahit olacaksınız.

Haziran 2018 güncel Apple servis fiyatları- sağ taraftaki fiyatlar geçerli.

 

Özel Apple servislerinde şarj soketi değişim ücreti nedir?

Garantiniz kalmadıysa özel Apple servislerinde iPhone/iPad şarj soketlerinizi çok daha uygun fiyatlara değiştirebilirsiniz.

Güncel fiyatlar için iPhone teknik servis sayfamıza bakınız.

Aşağıda örnek fiyatlar bulunmaktadır:

Yukarıdaki fiyatlar şarj soketinin değişmesi durumunda geçerlidir. Temizlenmesi ile sorun çözülürse, çok daha uygun fiyatlara sorununuzu çözebilirsiniz.

Not: Sorun lightning şarj kablonuzda da olabilir. Lightning ucunu, az kolonya dökülmüş temiz bir bezle zedelemeden silin. Sorun ondaysa çözülecektir.  Şarj aletinizde sorun varsa AppleUzmanı Mağazasından orijinal Apple şarj aleti satın alabilirsiniz.

 

 

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?