Samsung Yeniden Akıllı Telefon Sektörünün Zirvesinde

0
47

Akıllı telefonlar için karne dönemi geldi. Hemen her sene olduğu gibi en büyük sektörlerden biri olarak gösterilen akıllı telefon sektörünün verileri bu sene de açıklandı. IDC tarafından sunulan raporlarla beraber akıllı telefon sektöründe ne kadar büyük bir gelişme yaşandığı da ortaya çıkmış oldu. Yeni analiz raporlarında tek tek hangi markanın ne kadar başarı elde ettiğini de gördük.

Bu sene ilk çeyrek verilerine ait olduğu belirtilen rakamların birçok markanın akıllı telefon satışını da ortaya koyduğunu belirtelim. Yeni satış raporlarında iki ezeli rakip olan Samsung ve Apple arasında da dengelerin değiştiği görülüyor. Hemen yeni raporun detaylarına geçelim.

Akıllı Telefon Satışlarında Yükseliş Devam Ediyor

Öncelikle akıllı telefonların genel olarak yükseliş yakaladığını belirtmek gerekiyor. IDC raporuna göre telefonların geçen seneye oranlar %4.3 kapasitesinde bir satış artışı yaşadığı belirtiliyor. Haliyle akıllı telefon pazarında da %4.3 oranında büyüme olduğu da ortaya çıkmış durumda.

2017 akıllı telefon satışları

Yakalanan bu büyümeyle beraber 332.9 milyon olarak telefon satışlarının bu sene ilk çeyrek verilerinde tam 347.4 rakamına ulaştığı ve bir anda akıllı telefon pazarının en büyük pazarlardan biri olmayı başardığını gösteren raporda birçok markanın akıllı telefon pazarında son dönemde ne kadar satış elde ettiği de görülüyor.

Samsung Liderliği Yeniden Aldı

2017 yılının ilk çeyreğinde başarı elde eden marka Samsung oldu. Note 7 sonrasında geçen senenin son döneminde akıllı telefon serilerinde ikinci sıraya düşün markanın yeniden ilk sırayı aldığı görülüyor. Samsung’un toplamda elde ettiği satışın ise 79.2 milyon olduğunu da belirtelim.  Geçen seneye göre büyük bir artış olmasa da pazardaki payında bir düşüş olmasına karşın hala ilk sırada Samsung yer alıyor. Pazardaki payını 22.8 oranında tutmayı başaran firmanın Galaxy S8 serisinden sonra bu satış rakamlarının çok daha artış göstermesi bekleniyor. Kaldı ki ilk çeyrek verilerine henüz Galaxy S8 satışları eklenmiş değil.

İLGİLİ HABER:  Apple Sonrasında Samsung Telefonlara Zam İddiası

Bunun dışında Apple’ın ise genel sıralamada ikinci sıradaki yerini koruduğu belirtiliyor. Bu kez markanın 51.2 milyon telefon satışı elde ettiği ve bir düşüş yaladığı görülüyor. Geçen seneye göre biraz daha düşük bir satış elde eden Apple’ın iPhone 8 hamlesini yapmazsa satışlarında ciddi bir düşüş yaşanacağı düşünülüyor. Özellikle yeni seri telefonların satışa çıkması ve Galaxy S8, LG G6 gibi rakiplerin piyasaya girmesi Apple’ı iyice zorlayacak gibi.

Son olarak üçüncü sırayı ele alalım. Üçüncü sırada bulunana marka ise tahmin edebileceğiniz gibi Huawei. Çinli teknoloji devinde de ciddi bir yükseliş söz konusu. Geçen sene 28.1 milyon telefon satan markanın bu sene 34.2 milyon telefon sattığı görülüyor. Hal böyle olunca markanın Apple’a yaklaştığını ve hedefini de tamamlama yolunda gittiğini söylemek yanlış olmaz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?