Akıllı saat modellerine son dönemde iyiden iyiye yönelmeye başlandı. Akıllı telefonların en iyi aksesuarları olarak gösterilmeye başlayan akıllı saat modelleri için ise belli başlı modeller sunulduğunu biliyoruz. Bu alanda en iddialı markaların başında ise Samsung ve Apple geliyor. Genel satış rakamlarında Apple’ın lider olduğunu ve Samsung akıllı saatlerinin de pazarda Apple’ı takip ettiğini görmekteyiz. Bu yazımızda da her iki markanın en çok satan akıllı saatleri olan Samsung Galaxy Watch ile Apple Watch 3 karşılaştırmasını yapacağız. Bakalım hangi akıllı saat daha iyi? Samsung Galaxy Watch mı? Apple Watch 3 mü? Hangisini almalıyız?

Samsung Galaxy Watch vs Apple Watch 3 Tasarım Karşılaştırması

Tabii ki ilk olarak işe tasarım karşılaştırmasından başlamak gerekiyor. Sonuç olarak bir saat modelinden söz ediyoruz. Saatin işlevsel olduğu kadar tasarımsal açıdan da iyi olması gerekiyor. İyi bir aksesuar olması noktasında akıllı saatin bu yönü oldukça önemli. Elimizdeki akıllı saat modelleri de oldukça iddialı modeller. Hem Samsung Galaxy Watch modeli hem de Apple Watch 3 modeli kendi alanlarında iyi akıllı saatler.

Samsung Galaxy Watch: Tasarım kısmında kesin bir yapı ile ayrılan Samsung akıllı saatinde tam dairesel yapının kullanıldığını görmekteyiz. Saatin dairesel tasarımı içerisinde sunulan yapıda oldukça dikkat çekici.

Ekran kısmı biraz daha içe doğru gömük bir şekilde geliyor. Bu da akıllı saatin ekranının dışarıdan gelebilecek olan darbelere karşı korunmasını sağlıyor. Ekran çerçeveye göre daha alt kısımda kalıyor. Çerçeve kısmında ise vida tasarımı olarak bilinen bir tasarım var.

Galaxy Watch vs Apple Watch 3 Karşılaştırması

Dış çerçeve çemberi çevirebiliyorsunuz. Gerçekten bu alanda bulunan çevirme hissi oldukça başarılı. Bu kısmı çevirerek saatin menüleri arasında ya da uygulamalar arasında hızlı geçiş yapabiliyorsunuz. Dairesel tasarım arka kısımda da net bir şekilde kendisini gösteriyor. Arka bölümde öne doğru çıkan kalp ritim sensörünün yer aldığını görmekteyiz. Bunun dışında arka kısımda da seramik bir yüzey var.

Tasarım kısmında kordonlardan ve malzemeden de biraz söz etmek gerekiyor. Seride kullanılan kordonlar standart silikon ve sonradan değiştirilebiliyor. Bunun dışında gövde malzemesi ise paslanmaz çelik olarak belirlenmiş. Bu bile akıllı saatin ne kadar iddialı olduğunu göstermekte. Uzun ömürlü bir akıllı saat modelinden söz ediyor. Ayrıca bu modelde iki ayrı kasa tipi var. 42 mm ve 46 mm olmak üzere iki kasa tipi arasında seçim yapabiliyorsunuz.

Galaxy Watch vs Apple Watch 3 Karşılaştırması

Ölçüler (46 mm) : 49 mm boy X 46 mm en X 13 mm kalınlık
Ağırlık: 63 gram

Apple Watch 3: Gelelim Apple’ın akıllı saatine. Apple akıllı saatlerinin tasarımında seri 4 ile değişikliğe gitti. Yani seri 3 eski tip tasarımla gelen son akıllı saat modeli oldu. Ne değiştirildi derseniz ekran çerçeve oranlarında bir oynama yapıldı. Yeni modellerin ekran kullanım alanının %30 daha geniş olduğunu görüyoruz. Eski seri için ise çerçeveler biraz daha dikkat çekici.

Genel tasarıma baktığımız zaman ise kare şeklinde bir tasarımın kullanıldığını görüyoruz. Apple’ın klasik haline gelen akıllı saat tasarımının korunduğu seride kare şeklinde bir ekran var ve ekranın hemen yanında dijital crown tuşu olarak bildiğimiz tek büyük tuş bulunuyor. Bu tuş tasarımın can alıcı noktası olarak gösterilebilir. Bunun dışında kasa boyutunda ise 38 mm ve 42 mm olmak üzere iki farklı seçenek var.

Galaxy Watch vs Apple Watch 3 Karşılaştırması

42 mm modeli seçseniz bile Samsung Galaxy Watch modelinde kullanılan geniş ekran boyutuna ulaşacağınızı düşünmeyin. Biraz küçük kalan bir akıllı saat söz konusu. Bunu göz önünde bulundurmak ve ona göre tercih yapmak oldukça önemli olacaktır.

Malzeme kısmında ise Apple’ın bu modelde alüminyum kullanımını tercih etmiş olduğunu da ekleyelim. Özellikle cihazın ağırlığını aşağı çeken gövde malzemesinin kalitesi de oldukça başarılı. Bu kısımda herhangi bir sorun yok.

Galaxy Watch vs Apple Watch 3 Karşılaştırması

Ölçüler (42 mm) : 42.5 mm boy X 36.4 mm en X 11.4 mm kalınlık
Ağırlık: 32.3 gram

İLGİLİ HABER:  tvOS 10.0.4 Beta 4 yayınlandı.

Tasarım Kısmında Kazanan: Tasarım kısmında kazananı söylemek pek mümkün değil. Bana soracak olursanız Samsung Galaxy Watch modelinin tasarımı daha iyi. Fakat burada tercihlerin önemi var. Eğer dairesel bir tasarım istiyorsanız Samsung’un akıllı saat modellerini tercih etmeniz gerekiyor. Fakat saat kısmında kare şeklinde bir tasarımın kullanılmasından yanaysanız bu durumda da Apple Watch modelini tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

Samsung Galaxy Watch vs Apple Watch 3 Ekran Karşılaştırması

Her iki akıllı saat modelinin ekranları çok iddialı. Belki de alanında en iddialı olan iki saati karşılaştırıyoruz. Ekran özelliklerinin iyi olması da normal.

Samsung Galaxy Watch: Tam dairesel tasarımın kullanıldığı ekran kısmında 46 mm model için 1.3 inçlik bir ekran boyutu sunuluyor. İçe doğru gömülü olan ekranın çözünürlük değeri ise 360 X 360 piksel olarak belirlenmiş. Sadece bu değer bile akıllı saatin ekranının öne çıkmasını sağlamakta. Ayrıca panel kısmında kavisli Super AMOLED panel tercihine yer veriliyor. Bu da akıllı saatin görüntü kalitesinin öne çıkması noktasında önemli bir detay. Piksel yoğunluk değerinin 278 PPi olduğunu ekleyelim.

Apple Watch 3: Apple’da ekran kısmında iddialı bir saat ile karşımızda. Bu modelde de 1.65 inçlik kare tasarım ekran karşımıza çıkıyor. 312 X 390 piksel değerinin sunulduğu ekranda, piksel yoğunluk değerinin ise 303 PPi olduğunu belirtmiş olalım. Bu değere ek olarak ekran parlaklık değeri ise 1000 nit gibi çok iddialı bir değer. AMOLED panel tercihi yapılan ekranda Retina artısı ve Ion-X cam artısı gibi artılar sunulduğunu da belirtmiş olalım.

Galaxy Watch vs Apple Watch 3 Karşılaştırması

Ekran Kısmında Kazanan: Her iki akıllı saatin ekranında da sorunsuz görüntüleme yapabilirsiniz. Güneş ışığı altında da yine sorunsuz görüntü kalitesi sunuluyor. Fakat kağıt üzerinde Apple’ın bu konuda biraz daha önde olduğunu söylemek yanlış olmaz. Özellikle AMOLED panel ile Retina teknolojisinin birleştirilmesi önemli bir artı.

Samsung Galaxy Watch vs Apple Watch 3 Teknik Özellik Karşılaştırması

Her iki akıllı saatin de teknik özellikleri oldukça benzer. İki modelde de detaylı bir kalp atış sensörü, aktivite takip özelliği ve uygulama yükleme ayrıcalığı var. Bu nedenle biz biraz daha teknik bir karşılaştırma yapacağız. Burada teknik karşılaştırma derken saatlerin sisteminden söz edeceğiz.

Samsung Galaxy Watch: Saatin içerisinde Samsung Exynos 9110 serisi işlemciler kullanılıyor. 1.15 GHz hızında çalışan işlemcilerin yanında 768 MB RAM miktarı var ve 4 GB dahili depolama alanı kullanılıyor.

Apple Watch 3: Apple S3 işlemcilerinin kullanıldığı akıllı saat modelinde yine 768 MB RAM değeri dikkat çekiyor. Depolama alanı ise 8 GB olarak açıklanmış.

Şimdi burada kazananı belirlemek için farklı bir şey kullanmak gerekecek. Her iki akıllı saat modelinde de genel olarak hızlı serilerle karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz. İşlevsellik bakımından da yine iki akıllı saat modelinde de ayrıcalıklı özellikler var. Fakat biraz daha öne çıkan modelin Samsung Galaxy Watch olduğunu da ekleyelim. Hangi akıllı saatin sizin için daha iyi olacağına karar vermek için önce tasarıma bakmanızı öneriyoruz.

Tasarımın sonrasında aktivite takibi, sağlık takibi, uygulama yükleme gibi özelliklerde de her iki akıllı saat modelinin de birbirlerine yakın sonuçlar sunduğunu görüyoruz. Biraz daha öne çıkan model dediğimiz gibi Samsung’un akıllı saatleri. Tabii ki burada ürün desteğini de unutmamak gerekiyor. Samsung’un akıllı saatlerini çok daha fazla cihazda sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Android ortamında tüm cihazlar için destek sunuluyor. Bunun da önemli bir artı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Samsung Galaxy Watch vs Apple Watch 3 Fiyat Karşılaştırması

  • Samsung Galaxy Watch : 1700 – 2000 TL arasında
  • Apple Watch 3: 1400 – 1900 TL arasında

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?