Samsung Galaxy S8 Plus Mı? iPhone 7 Plus Mı? Hangisi Daha İyi?

0
162
galaxy s8 plus iphone 7 plus
galaxy s8 plus iphone 7 plus özellikleri

Uzun süredir akıllı telefon dünyasında merakla beklenen akıllı telefon serisi Galaxy S8 Plus sonunda ortaya çıktı. Samsung tarafından uzun süredir beklenen tanıtım bugün gerçekleştirildi. Yapılan tanıtımla beraber akıllı telefon devinin pazara ne kadar iddialı bir giriş yaptığını da görmüş oldu.

Hem Plus modeli hem de S8 modelini aynı ana tanıtan marka bu sene amiral gemisiyle oldukça başarılı bir sene geçireceğini de göstermiş oldu. Birbirinden güzel özellikleri bulunan akıllı telefonların Plus modelinin çıkmasıyla beraber ise Galaxy S8 Plus ile hemen en yakın rakip iPhone 7 Plus karşılaştırılmaya başlandı. Peki iki telefon arasında nasıl bir güç dengesi var? Hani model daha iyi?

Tasarım

Galaxy S8 Plus: İster taraflı isterseniz de tarafsız bakın kesinlikle Samsung’un yeni amiral gemisinde bir akıllı telefonda görebileceğiniz en iyi tasarımları görüyorsunuz. Çift taraflı kavisli ekrana sahip olan modelde ekran gövde oranı %83 rakamına kadar çıkıyor. Ön kısımda fiziksel bir Home tuşunun da bulunmamasıyla beraber neredeyse tamamen ekran olarak gözüken telefonun parmak izi sensörü ise arka kısımda. Tüm bu özelliklerinin dışında cam kapak gibi ayrıntılarda Galaxy S8 Plus serisinin tasarımının 10 üzerinde 9 hatta 10 almasını sağlıyor.

iPhone 7 Plus: iPhone 7 Plus tasarımında da genel olarak sadelik ve şıklık öne çıkıyor. Böyle baktığımız da iPhone 7 Plus serisinin de tasarım konusunda başarılı görülen bir seri olarak değerlendirildiğini söyleyebiliriz. Fakat tarafız yaklaşalım Galaxy S8 Plus serisinin tasarımı kesinlikle çok daha iyi. Telefonu sırf tasarımı konusunda bile tercih edecek birçok kullanıcı var.

Genel Yorum Kim Önde: Tasarımda kesinlikle Galaxy S8 Plus modeli önde.

galaxy s8 plus iphone 7 plus
galaxy s8 plus iphone 7 plus karşılaştırma

Ekran Özellikleri

Galaxy S8 Plus: Bugün tanıtımı yapılan modelin ekran özellikleri kısmında da köklü değişimler dikkat çekiyor. Tasarım kısmında anlattığımız gibi çift taraflı kavisli ekran telefonun sistemini de değiştirmekte. Hem çift taraflı ekran özelliğine sahip olması hem de Super AMOLED teknolojisi ile bunu birleştirmesi zaten Galaxy S8 Plus serisinin bir sıfır öne geçmesini sağlamakta. Teknik detay konusunda ise 6.2 inç olan ekran boyutunun QHD+ çözünürlüğü ise tamamlandığınızı görüyoruz. 549 PPi piksel yoğunluğu olan telefonun Gorilla Glass 5 camları da bulunuyor.

iPhone 7 Plus: Apple ekranlarında ise 5.5 inç tercihi yapılıyor. Ekran çözünürlüğü kısmında ise Full HD seçimi yapılması hem de Retina ekranlara sahip olması iPhone 7 Plus serisinin de ideal görüntüye sahip olmasını sağlıyor. IPS LCD ve yine çizilmeye karşı korumalı camlar ekran teknolojisi konusunda markanın yeterli gösterilmesini sağlıyor.

Genel Yorum: Galaxy S8 Plus ekranları hem çözünürlük değeri hem de genel ekran teknolojiler olarak iPhone 7 Plus modelini geride bırakmayı başarmış.

galaxy s8 plus iphone 7 plus
galaxy s8 plus iphone 7 plus tüm özellikler

Teknik Özellikler

Geldik işin en ince noktasına. Teknik özellikler konusunda kim önde ya da kim öne geçti.

Galaxy S8 Plus: Samsung’un 9.nesil kendi işlemci serisi olan Exynos 8895 işlemcisi yeni seride ilk defa kullanıldı. Toplamda 8 çekirdek olan işlemci de daha iyi performans alabilmek için 4+4 şeklinde işlemci kümeleri kullanılıyor. İlk işlemci kümesinde Exynos M2 serisine yer veren marka 2.3 GHz maksimum hıza çıkabiliyor. Diğer kümede ise 1.7 GHz hızında ARM Cortex A53 kümesi kullanılıyor. Grafik biriminde ise Mali-G71 MP20 serisi var. Teknik detaylarda son olarak 4 GB RAM bellek seçimi ve UFS 2.1 teknolojisinde 64 GB depolama alanı bulunuyor.

iPhone 7 Plus: Apple’ın A10 Fusion işlemcilerini geçmek gerçekten kolay değil. Geçen sene yayınlanmış olmasına karşın 2.34 GHz hızına sahip 4 çekirdekli işlemci hala en iyi modeller arasında. Ram konusunda ise Apple’ın 3 GB seçimi yaptığını biliyoruz.

Genel Yorum: Galaxy S8 Plus performans konusunda LPDDR4x bellek teknolojisi ve yeni seri işlemcilerin gücü ile biraz daha öne çıkıyor olabilir. Yalnız şunu da unutmamak gerekiyor. Apple iOS 10.3 sonrası yeni bir depolama teknolojisine geçiş yaptı. Markanın bu adımı ile beraber performans konusunda maksimum değerde artış sağlandı. Yine Galaxy S8 Plus serisi önde olsa da bu değerlendirme ile beraber iPhone 7 Plus serisinin de asla geride kalmadığını belirtelim. Hele ki son güncellemeden sonra iPhone 7 Plus üzerinde performans artışını göz önüne almak gerekiyor.

galaxy s8 plus iphone 7 plus
galaxy s8 plus iphone 7 plus tüm özellikler

Kamera

Galaxy S8 Plus: Tanıtımla beraber 12 MP arka kameraya sahip olduğu ortaya çıkan akıllı telefonun HDR, RAW şu an için akıllı telefonlarda hangi kamera teknolojileri varsa birçoğu bulunuyor. 1000 Fps değerine kadar çekim yapabilen arka kamera bir yana dursun ön kamerada telefon 8 MP değerine sahip yeni nesil kameralara yer vermiş. Ön kameranın geniş açıdan selfie modlarına kadar çok birçok teknolojisi var.

iPhone 7 Plus: 12 MP Çift arka kamera ve 7 MP ön kamera ile gelen akıllı telefonun kamerası konusunda uzun uzun konuşmaya gerek yok. Öyle ki akıllı telefonların en çok konuşulan özellikleri kamera özellikleri. Portre modu, video içi fotoğraf çekme özelliği, geliştirilmiş yakınlaştırma teknolojileri, maksimum 4K kalitesi tüm bunlar telefonun çıktığı andan beri en çok konuşulan özellikleri.

Genel Değerlendirme: Galaxy S8 Plus yeni çıkmış bir telefon. Hemen her özelliğinin eski telefonlardan daha iyi olduğunu düşünebilirsiniz ki zaten birçok özelliği de geçmiş serilerden çok daha üstün. Fakat kamera konusuna gelecek olursak iPhone 7 Plus akıllı telefonlarının kesinlikle ayrı bir yere sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Belki sunduğu modlar belki de özelliklerinden bilinmez ama iPhone 7 Plus kameraları hala listelerin ilk sıralarında. Bu nedenle iki modelin kameralarının da kafa kafaya ve oldukça başarılı olduğunu belirtelim.

Pil ve Hızlı Şarj

Galaxy S8 Plus: Bu seride Samsung 3500 mAh pillerine ek olarak hızlı şarj teknolojisinde yeni nesil Charge 4.0 serisine geçmiş. Pil konusunda çok başarılı seçimler söz konusu.

iPhone 7 Plus: Pil konusunda iPhone 7 Plus epey bir geri kalıyor. Telefonda 2900 mAh değerinde piller var fakat hızlı şarj beklemeyin.

Genel Değerlendirme: Tabi ki Galaxy S8 Plus pil konusunda çok daha iyi.

Fiyatlar

Galaxy S8 Plus: 4.999 TL

iPhone 7 Plus 256 GB: 4.799 TL

Son Değerlendirme Hangi Telefon Önde?

Galaxy S8 Plus telefonları akıllı telefon dünyasına Android kralı olarak girdi. Karşısında ise şu an için iOS’un kralı var. İki modele baktığımızda Galaxy S8 Plus daha önde gösteriliyor. Teknik verilerde de bu detayı net bir şekilde görebiliyoruz. Zaten Apple’ın da iPhone 8 serisi bu modele rakip olacak.

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?