Bu sene akıllı telefonlar için uzun süredir beklenen birçok teknoloji kullanıcılarla buluşacak. Yeni ekran sistemleri yeni donanım özellikleri ve yeni teknolojiler kısacası birçok alanda akıllı telefonların yenilenmiş versiyonlarını göreceğiz.

Beklenen tüm akıllı telefon modelleri içerisinde ise en ilgi çekeni hiç şüphesiz Apple ve Samsung olacak. Apple’ın yılın sonlarına doğru yaptığı satış atağı ile beraber 2016 yılında Samsung’u satış rakamları konusunda geride bırakmayı da başarmasıyla beraber iki marka arasında bu sene çok daha çekişmeli bir yıl geçeceği de ortaya çıkmış oldu. Peki ilk gelen iddialara göre yarışta kim daha çok ilgi çekmeyi başardı? Değerlendirme nasıl?

Ekran Ve Tasarım Konusunda İlk Detaylar Neler?

Samsung Galaxy S8: Tasarım konusunda S8 serisi için ortaya atılan ilk iddialarda modelin yine çift taraflı kavisli ekran kullanacağı belirtiliyor. Buna karşın yine AMOLED ekran tercihi yapacağının düşünülmesi S8 serisinin bir önceki seride yakaladığı tasarım başarısını yakalayacağını gösteriyor.

S8

Bunun dışında serinin 6 inçli modellerinin de iddialarının gündeme gelmeye başladığını belirtelim. Yani belki de S8 için 6 inç phablet modelleri telefon görmemiz de mümkün olacak. Çözünürlük değerinin de henüz 2K’mı yoksa 4K’mı olacağı belli değil.

iPhone 8: Gelelim Apple’ın amiral gemisinin tasarım ve ekran iddialarına. Bu konuda Apple’ın kesinlikle Samsung’un çok daha fazla önüne geçtiğin ve çok daha fazla konuşulduğunu söylemek gerekiyor.

iPhone 8

Zira Apple iddialara göre bu sene iPhone serisindeki en büyük tasarım değişikliklerini iPhone 8 modelinde uygulayacak. iPhone 8 modelinde cam çerçeve, en önemlisi OLED ekran ve kıvırılabilir OLED ekran gibi ekstra iddialar yer alıyor. Ayrıca Home tuşunun tamamen kaldırılacağı iddiası da yine Apple’ın öne geçmesini sağlayacak gibi. Ekran çözünürlüğü konusunda ise sunulacak olan değer henüz belli değil.

Tasarım ve ekran iddialarına bakacak olursak bu iddialar gerçekse eğer Apple bir tık önde gibi. Tabi henüz tüm özelliklerin iddiadan ibaret olması Apple daha çok konuşulsa da tartışmaların deva edeceğini gösteriyor.

Teknik Özellikler Konusunda Hangi Model İçin Ne İddialar Var?

Samsung Galacxy S8: Teknik özellikler konusunda yine tabi ki iddialar ön planlı bazı yorumlar yapabiliriz. Bu noktada ilk olarak Samsung’un kullanacağı işlemciler hakkında bilgiler ortaya çıkmaya başladı. Bir yandan Samsung’un üretimine de katlı sağladığı Qualcomm Snapdragon 835 serisi işlemcileri kullanacağı öngörülüyor.

S8

Bir diğer yandan ise kendi geliştirdiği yeni seri Exynos işlemcileri kullanacağı iddiası var. Her iki işlemci serisini de kullanması durumunda S8’in epey yüksek performans elde edeceği kesin. Bunun dışında seride 8 GB Ram kullanılacak iddiası bile ortaya çıkmaya başladı. Şu an için 6 GB Ram’e kesin gözü ile bakılırken 8 GB için netlik kazanmış bir durum yok.

İLGİLİ HABER:  iPhone 6s ve iPhone 6s Plus'ın Özellikleri (Rapor)

iPhone 8: iPhone 7 serisinde Apple’ın kullandığı A10 işlemciler markanın büyük oranda beğeni kazanmasını sağlamıştı. Öyle ki bu seride Apple’ın işlemci rekoru kırdığı bile belirtilmişti. Tüm bunlarla beraber Apple’ın iPhone 8 serisi için tedarikçisinin 10 nm teknolojisi ile A11 üretimine geçtiği iddia edildi.

iPhone 8

Haliyle Apple’ın bir üst model olan A11 serisi işlemcileri kullanacak olması A10 işlemci deneyimini de geliştireceği için epey yüksek bir performans alacağı da kesin. İşlemci konusunda şu an var olan iddialar bunlar.

Hangi telefonun ne kadar başarılı olacağını tanıtımdan önce verilerle görebileceğiz. İşlemcinin dışında Ram miktarına bakacak olursak Apple’ın yine biraz geride kalacağı düşünülüyor. Haliyle teknik özellikleri konusunda her belki bir tık iPhone 8 geride kalabilir. Fakat bu yorum için oldukça erken olduğunu bir kez daha belirtelim.

Yeni Teknolojiler Hakkında İddialar Neler?

Samsung Galaxy S8: Şimdi gelelim yeni teknolojiler konusunda iddialara. Bu noktada S8 serisi akıllı telefonlar için Samsung’un dahili projektör, iris tarayıcı gibi yeni teknolojilere sahip olacağı iddia edilmişti. Bunun dışında canavar modu olarak bilinen ve telefonun bir anda en yüksek performans değerine ulaşmasını sağlayan yeni bir teknoloji konusunda da iddialar ortaya çıkmıştı.

S8

Peki tek iddialar bunlar mı? Elbette değil. Zira Siri’nin yapımında yer alan şirketin satın alınmasıyla beraber Samsung’un Siri benzeri yapay zeka geliştirmesine de başvuracağı iddia edilmişti. Hatta Samsung tarafından da ilk doğrulanan detaylardan biri yeni sanal asistan iddiaları olmuştu.

iPhone 8: Gelelim iPhone 8 için ortaya atılan iddialara. Yine her zamanki gibi Apple’ın bu seride de birçok yeni teknolojiyi kullanıcılara sunması bekleniyor.Bu alanda ilk iddialarda ise Home tuşunun kaldırılacağı ve ekranın hemen her bölgesinde dokunma algılayıcı sistemlerin kullanılacağı, yeni seri akıllı kalemlerin kullanımı, çift hat desteği, Touch Bar sistemi gibi ekstra özelliklerin yer alacağı belirtiliyor.

iPhone 8

Genel değerlendirmeye bakacak olursak yenilik konusunda sadece iddiaları değerlendirdiğimizde bile iki modelinde oldukça tatminkar özellikler sunacağı net bir şekilde görünüyor.

Her iki amiral gemisi modeli içinde ortaya atılan iddialar genel olarak bu şekilde. Böyle değerlendirdiğimizde iki modelin de başa baş bir yarış içerisinde olacağı yorumunu yapabiliriz. Tabi bir kez daha belirtelim tüm bunlar şu an için iddialardan ibaret.

Tüm bu sistemlerin telefonların çıkış tarihine göre nasıl değişeceği ve sonuç olarak hangi telefonun daha üstün olacağını ancak tanıtımlardan sonra görebileceğiz. Peki size göre ortaya atılan ilk iddialara göre hangi amiral gemisi serisi daha başarılı olacak? Yorumlarınız neler?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?