Samsung Galaxy S10+ ve iPhone Xs Max Karşılaştırması

0
928
Samsung Galaxy S10+

Android’in yeni amiral gemisi kralları geldi. Geçtiğimiz hafta içerisinde Samsung’un yeni akıllı telefon modelleri için tanıtım yapıldı. Merakla beklenen Samsung Galaxy S10 serisi de ortaya çıkmış oldu. Yeni akıllı telefonların özelliklerinin ortaya çıkmasından hemen sonra merak edilen bir diğer nokta ise Samsung Galaxy S10 akıllı telefonlarının rakiplerine karşı ne kadar başarılı olduğu oldu. Daha önce Samsung Galaxy S10 ana modeliyle en ciddi rakip olan iPhone Xs akıllı telefonlarını karşılaştırmıştık. Bu yazımızda da Samsung Galaxy S10+ modeliyle iPhone Xs Max akıllı telefonlarını karşılaştıracağız. Bakalım Pro modellerin savaşında kim daha önde.

Tasarım Karşılaştırması

iPhone Xs Max Tasarım Özellikleri

iPhone serisi için iPhone X akıllı telefonlarının farklı bir önemi var. Bu modellerde çok ciddi bir tasarım değişikliğine imza atıldı. Her seferinde bunu hatırlatmaya gerek yok. iPhone Xs Max akıllı telefonlarında da yenilenmiş olan bu tasarım yapısı aynen korunuyor. Yine yeni akıllı telefonlardan çentikli ekran tasarımına yer veriliyor. Ön kısımda geniş bir çentik alanı var. iPhone X modelinde olduğu kadar dik köşelerde yok. Bu modelde daha kavisli bir ekran yapısının öne çıkarıldığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Yanlardan ve köşelerden kavisli ekran tasarımına yer veren akıllı telefonların arka kısımda da çift arka kamera kurulumuyla öne çıkıyor. Telefonları üst üste sıralı arka kamera kullanımına devam ettiğini görüyoruz.

iphone-xs-iphone-xs-max

Apple’ın logosunda ya da kamera yerleşiminde herhangi bir değişiklik söz konusu değil. Telefonların neredeyse birebir tasarımı boyut olarak değiştirdiği yorumunu yapabiliriz. Öyle ki bu modelin şimdiye kadarki en geniş ekranlı iPhone modeli olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Malzeme kısmında da iPhone Xs akıllı telefonlarından farklı bir seçenek yok. Yine cam arka yüzey kullanımı devam ediyor ve bunun yanında paslanmaz çelik çerçevelerin kullanımı da devam ediyor. Bu yönüyle telefon hem sağlamlığı hem de tasarımı ile öne çıkmış oluyor. Tabii ki bu model boyutuna bağlı olarak biraz daha ağır serilerden bir tanesi.

Boyutlar: 157.5 mm X 77.4 mm X 7.7 mm

Ağırlık: 208 gram

Renkler: Altın, Siyah ve Gümüş

Samsung Galaxy S10+ Tasarım Detayları

Geçelim bir amiral gemisinden bir başka amiral gemisi modeline. Yine iddialı akıllı telefonlardan birisi olarak karşımıza çıkan Samsung Galaxy S10+ akıllı telefonları da tasarım konusunda çok başarılı modellerden bir tanesi. Bu seride de sonsuz ekran teknolojisine yer veriliyor.

Fakat tıpkı ana modelde olduğu gibi bu modelde de sonsuz ekran teknolojisinin değiştirilmiş bir versiyonunu görüyoruz. Yenilenmiş olan sonsuz ekran teknolojisine geçiş yapan Samsung Galaxy S10+ akıllı telefonlarında ekrana gömülü kameralar dikkat çekiyor.

Samsung Galaxy S10+

Ön kısımda çift kamera var ve her iki kameranın da ekrana gömülü olarak geldiği görülüyor. Bunun dışında kalan kısımlarda da neredeyse çerçeve sıfır. Yanlardan tamamen kavisli olarak gelen telefonun, üst ve alt kısımda da kavisli olarak geldiğini görüyoruz. Sadece üst ve alt kısımda çok ince çerçeve kısımları var. Ekran kısmından arka kapak kısmına geçtiğimiz zaman ise ana modeldeki dizilimi görüyoruz. Yan yana sıralanmış olan 3 arka kamera var.

Söz konusu kameraların hemen yanında da flaş ışıkları bulunuyor. Bunun dışında bir başka detay söz konusu değil. Arka kapak kısmında ortaya çıkan detaylar bu şekilde. Geri kalan kısımda sadece Samsung yazısının öne çıktığını görüyoruz. Tabii ki boyut kısmında iddialı bir akıllı telefon söz konusu. Ayrıca malzeme kısmında da cam arka kapakla beraber metal çerçevelerin kullanıldığını da ekleyelim. Tıpkı iPhone Xs modelinde olduğu gibi iddialı bir malzeme seçimi var.

Boyutlar: 157.6 mm X  74.1 mm X 7.8 mm

Ağırlık: 175 gram

Renkler: Prizma renkler, Mavi, Gri, Siyah, Mor

Tasarım Kazananı

Tasarım kısmında kazananı belirlemek, kişisel görüş ve yorumlara kalıyor. Yine de genel bir değerlendirme yapmamızda bir sakınca yok diye düşünüyoruz. Samsung Galaxy S10+ akıllı telefonlarının tasarımı fark yaratacak kadar başarılı. Telefonların tasarım kısmında ana modele göre biraz daha önemli artıları var. Özellikle çift ön kameranın yerleşimi oldukça dikkat çekici bir şekilde. Bunun dışında sonsuz ekran teknolojisinin net bir şekilde yenilendiğini görüyoruz ki yeni nesil ekran teknolojisi bir adım daha önde ve tasarıma çok etkisi var.

Tek elle kullanım konusunda da Samsung Galaxy S10+ akıllı telefonlarının avantajlı olduğunu söylemek gerekiyor. Diğer taraftan iPhone Xs Max akıllı telefonlarına baktığımız zaman ise yine iddialı bir seri görüyoruz. iPhone Xs Max modelinin çentikli ekran tasarımı konusunda öne çıktığını, Samsung Galaxy S10+ modelinin ise sonsuz ekran tasarımıyla fark yarattığını söyleyebiliriz. Dediğimiz gibi tasarım kısmı biraz daha kişisel bir görüş.

Ekran Karşılaştırması

iPhone Xs Max Ekranları

iPhone X ile başlayan ekran değişimi bu modelle de devam ediyor. Apple bu seriyle beraber ekran teknolojisinde çok daha ileri çözümler tercih etmeye başladı. En geniş ekranlı iPhone modeli olan iPhone Xs Max modelinde ekran teknolojisi olarak yine OLED panel tercihi yapılıyor. Telefonların OLED ekran kullanmasının yanında boyut olarak ise 6.5 inçlik bir panelin geldiğini görüyoruz. 6.5 inçlik geniş ekran panellerinin yanında çözünürlük değeri kısmında ise 1242 X 2688 piksel çözünürlük değeri karşımıza çıkıyor.

iPhone XS Max Ekran

6.5 inçlik bir panel ve FHD+ çözünürlük değeriyle beraber elde edilen piksel yoğunluk değeri ise 458 PPi olarak açıklanmış durumda. Bu konuda Samsung’un biraz daha önde olduğuna geleceğiz. Ekran gövde oranı olarak %85.14 değerini sunan akıllı telefonların yine Super Retina ekran özelliği ve HDR10 teknolojisi de bulunmakta. True Tone, Dolby Vision gibi teknolojileri de sunan akıllı telefonun görüntü kalitesi oldukça başarılı.

Samsung Galaxy S10+ Ekran Özellikleri

Samsung’un yeni nesil akıllı telefonlarında ekran öne çıkan kısımlar arasında yer alıyor. Tıpkı ana modelde olduğu gibi bu modelde de Dinamik AMOLED ekran teknolojisine yer veriliyor. Ana modelde olduğu gibi Dinamik AMOLED ekran teknolojisinin görüntü kalitesine etkisi oldukça fazla. Bunun yanında telefonun %87.14 oranında bir ekran gövde oranı var ki bu da değer çok geniş bir ekran alanının sunulmasını sağlıyor.

Ekran boyutu kısmında ise 6.4 inçlik bir panele yer verildiğini görüyoruz. 6.4 inçlik ekran panelinin yanında sunulan çözünürlük değeri ise 1440 X 3040 piksel olarak açıklandı. Bu değerin en kullanıcı tabanlı olarak ayarlanması gerektiğini de hatırlatalım. Yeni akıllı telefonların tüm bu değerlerle beraber sunduğu piksel yoğunluk değeri de 522 PPi olarak açıklandı.

Samsung Galaxy S10+

522 piksel yoğunluğu da görüntü kalitesi konusunda çok iyi bir değerin elde edilmesini sağlıyor. HDR10+ ekran desteği, HDR10 desteği, sürekli açık ekran özelliğinin dışında Samsung Galaxy S10+ ekranlarında en çok dikkat çeken detaylardan birisi de parmak izi sensörleri. Telefon ekrana gömülü parmak izi sensörlerine sahip. Alt kısımda parmak izi okuma için ayrılan bölümü kullanarak ekrandan parmak izi ölçümü gerçekleştirilebiliyor.

Ekran Konusunda Kazanan

iPhone Xs Max modeli şimdiye kadar gördüğümüz en geniş ekranlı iPhone modeli. Bu nedenle söz konusu akıllı telefonların ekran konusunda, tanıtım sırasında da öne çıktığını gördük. Daha başarılı bir görüntü deneyimi için özel modlarıyla gelen akıllı telefonun çok iyi bir görüntü kalitesi var. Buna karşın Samsung Galaxy S10+ akıllı telefonları ekran kısmında çok daha başarılı bir seri olarak karşımıza çıkıyor.

Telefonun sadece ekran tasarımı olarak değil, bunun yanında görüntü teknolojileri olarak da fark yarattığını söylemek yanlış olmayacaktır. Özellikle Samsung’un bu konuda tecrübesini ortaya koyduğunu düşünecek olursak, ekran konusunda kazanan kesinlikle yeni akıllı telefonlar diyebiliriz. Hem görüntü modları konusunda hem de genel çözünürlük desteği konusunda yeni seri biraz daha önde olan model.

Teknik Özellik Karşılaştırması

iPhone Xs Max Teknik Özellikleri

Gelelim kullanıcıların en çok dikkat ettikleri kısma. Teknik özellikler konusunda kazanan kim. Yeni akıllı telefonların hemen hemen hepsinde teknik özellikler konusunda belli bir sınır geçilmiş durumda. Hem iPhone Xs Max modelinde hem de Samsung Galaxy S10+ modelinde ise bu sınır biraz daha aşılmış durumda. iPhone Xs Max modelinde yer alan işlemciler A12 Bionic işlemcileri.

Yeni nesil işlemcilerin 7 nm üretim sürecinden geçen işlemciler olduğunu ve 2.5 GHz hız değerin sahip olduğunu görüyoruz. 6 çekirdekli işlemciler performans konusunda fark yaratan işlemciler arasında geliyor.

A12X Bionic

Quad Core 1.59 GHz Tempest yardımcı işlemcileri ve Dual Core 2.5 GHz Vortex çekirdeklerinin yer aldığı işlemcilerin M12 hareket işlemcisi de bulunuyor. Telefonların grafik işlemcisi kısmında ise G11P MP4 serisine yer veriliyor.

Ana modelde yer aldığı gibi başarılı bir performans çizen işlemcilerin yanında RAM bellek miktarı kısmında ise 4 GB RAM bellek miktarına yer veriliyor. LPDDR4x teknolojisinde olan RAM bellek miktarının yanında 256 GB ve 512 GB depolama alanına yer veriliyor. İki farklı depolama alanına sahip olan akıllı telefonların bu değerlerle beraber AnTuTu üzerinden aldığı puanın da 353.200 puan olduğunu da ekleyelim. AnTuTu listesinde en iyi akıllı telefonlardan biri.

Samsung Galaxy S10+ Teknik Özellikleri

Ana modelde olduğu gibi bu modelde de iki farklı işlemci modeli var. Tıpkı ana modelde olduğu gibi bu serinin işlemcilerinde de Snapdragon 855 seçeneği ve Exynos 9820 seçeneği var. Her iki işlemci seçeneğinde de üst düzey bir performans sunuluyor. Fakat burada bizim seçebileceğimiz çok fazla bir alternatif yok. Ülkemizde Exynos 9820 serisi işlemcilerin kullanıldığı modeller satışa çıkıyor. Fakat bu işlemcide de başarılı performans değerleri var.

8 çekirdekli işlemciler, 8 nm üretim sürecinden geçmiş işlemci modellerinden bir tanesi. 2.73 GHz hız değerine sahip olan işlemcilerin 2+2+4 şeklinde bir çekirdek dizilimi sunduğu görülüyor. Yeni akıllı telefonların grafik birimi kısmında ise yine Mali G76 MP12 serisinin kullanıldığını da ekleyelim.

Samsung Galaxy S10

Grafik biriminin başarısı da tartışılmaz düzeyde. Telefonların RAM bellek miktarı kısmında ise 8 GB RAM bellek miktarı sunuluyor. Teknoloji kısmında  ise yine LPDDR4x teknolojisine yer veriliyor.

Bu kısımlarda bir değişiklik söz konusu değil. Fakat RAM bellek kısmında farklı seçimler yapılabiliyor. Telefonun sadece 8 GB RAM bellek miktarlı modeli yok. Bunun yanında 12 GB RAM bellek kullanan alternatif bir model daha var. Depolama alanı kısmında ise 128 GB seçeneği sunuluyor. Fakat tek model 128 GB depolama alanı yok. Bunun yanında 512 GB ve 1 TB depolama alanına sahip olan iki seri daha var. Depolama alanı kısmında 1 TB seçeneği sunan modelin ülkemizde satılıp satılmayacağı ise kesin değil.

Kamera Karşılaştırması

iPhone Xs Max Kameraları

Telefonların kamera kısmında yeni bir standart belirlediğini söylemek yanlış olmayacaktır. Apple bu modelde de çift arka kamera kullanmayı tercih etmişti. 12 MP değerinde ana kamerası bulunan akıllı telefonların, ana kamerasında f/1.8 diyafram açıklık değerine yer veriliyor. 26 mm odak uzaklığı bulunan kameranın 4K 60 FPS çekim özelliği bulunuyor. Portre modu gibi artıları da bulunan ana kameranın yanında ikinci kamera kısmında ise 12 MP değerinde bir seriye yer veriliyor. Yine ikinci kamera kısmında diyafram açıklık değeri ise f/2.4 olarak açıklandı.

iPhone XS Max

OIS destekli ve 2x optik zoom özellikli olan ikinci kameranın da telefoto kameraları olduğunu ekleyelim. Arka kameralar için sunulan bu özelliklerin ön kamerada karşılığı ise 7 MP değerindeki ana kamera. Apple’ın TrueDepth kamerasının kullanıldığı ön kamera kısmında animoji ve portre modu özellikleri gibi artılar var. Zaten bu artıları tanıtım sırasında da belirtmiştik. Tüm bu özelliklerle beraber telefonların DxOMark üzerinde aldığı puan ise 105 puan olarak açıklandı.

Samsung Galaxy S10+ Kamera Özellikleri

Gelelim Samsung’un yeni akıllı telefonlarına. Samsung Galaxy S10+ akıllı telefonlarının kamera kısmında 5 adet kamera ile geldiği görülüyor. Arka kısımda 3 arka kamera kullanan akıllı telefon, ön kısımda da ekrana gömülü 2 kamera ile geliyor. Arka kapak kısmında yer alan kameraların ilki 77 derece geniş açılı 12 MP değerinde.

Ana kameranın f/1.5 ile f/2.4 arasında değişken diyafram açıklık değeri bulunuyor. Yine ana kamera kısmında da 4K 60 FPS çekim yapılabiliyor. İkinci kamera kısmında ise 16 MP değerinde bir kameraya yer veriliyor. 123 derece geniş açılı kameraların f/2.2 diyafram açıklığı bulunuyor. Yine oldukça iddialı olan ikinci kameranın dışında üçüncü kamera kısmında da 12 MP değerinde telefoto kamerasını görüyoruz.

Samsung Galaxy S10+

Bu kameranın da 45 derece açıya sahip olduğunu ve telefoto özelliğinin olduğunu da ekleyelim. Ön kamera kısmında ise 8 MP + 10 MP değerinde iki kamera bulunuyor. 8 MP değerinde ana kameranın derinlik algısı özelliği ve RGB derinlik kamerası özelliği var. Bu kamerada f/2.2 diyafram açıklık değeri var.

İkinci kamera kısmında ise 10 MP değerinde bir kamera var ve bu kameranın da f/1.9 diyafram açıklık değeri bulunuyor. Ön kameralarında 4K çekim yapabildiğini ekleyelim. Yeni modelin DxOMark üzerinden aldığı puan ise 109 olarak açıklandı.

Kamera Değerlendirmesi

Samsung Galaxy S10+ akıllı telefonlarının kamera konusunda önemli farkları var. Bu modelde yer alan 5 kameranın hepsinde farklı bir yetenek var. Genel değerlendirmelerde ve derecelendirme testlerinde de çok ufak bir fark ile Samsung Galaxy S10+ akıllı telefonlarının daha önde olduğu görülüyor. Tabii ki iPhone Xs Max modellerinde de kamera konusunda çok iddialı özellikler sunduğunu söylemek gerekiyor.

Özellikle bu konuda yapay zeka artısının önemli bir etkisi var. Telefonların çok daha net çekim yapmasını sağlayan yapay zeka artısının yanında portre modlarının da artısı var. Yine de Samsung’un modelleri biraz daha öne çıkıyor gibi gözüküyor. İlerleyen dönemlerde kamera karşılaştırması yaparak daha detaylı bilgiler sunacağız.

Pil Durumu

Her iki akıllı telefonun pil durumundan söz edelim. Bu modeller için pil durumu oldukça önemli çünkü bu modeller biraz daha geniş ekrana sahip olan modeller. Haliyle pil kapasitesi şarj kullanımı için daha da önemli oluyor.

Samsung Galaxy S10+ akıllı telefonlarının bu konuda biraz daha önde olduğunu görüyoruz. 4100 mAh değerinde bir bataryaya sahip olan seri, hem hızlı şarj sunuyor hem de kablosuz şarj teknolojisine yer veriyor. Buna karşın iPhone Xs Max modellerinde de 3174 mAh değerinde bir batarya yer alıyor. Yine bu modelde de hem kablosuz şarj desteği var hem de hızlı şarj desteği var.

Samsung Galaxy S10+

Ekstra Özellikler

Her iki telefonun da ekstra özelliklerinden kısaca söz edelim. Bu modellerde en çok dikkat çeken ekstra özellik suya dayanıklılık. Her iki akıllı telefonda IP68 sertifikasına sahip. Bu sayede telefonların suya ve toza karşı ekstra bir koruma sunduğunu görüyoruz.

Bu konuda her iki akıllı telefonda oldukça başarılı. Yine her iki modelinde Bluetooth 5.0 desteğinin bulunduğunu ve her iki akıllı telefonun da hızlı bağlantılara sahip olduğunu ekleyelim. En önemli farklardan birisi modem kısmı. Samsung Galaxy S10+ akıllı telefonlarının içerisinde LTE cat 20 modemleri yer alıyor. Buna karşın iPhone Xs Max modelinde ise LTE cat 16 modemleri yer alıyor.

Genel Değerlendirme

Genel değerlendirmeye baktığımız zaman Samsung Galaxy S10+ akıllı telefonlarının biraz daha önde olduğu görülüyor. Performans kısmında göz ardı edilebilecek şekilde iPhone Xs Max modeli önde ancak fiyat konusunda önemli bir fark var. iPhone Xs Max modeli 11.494 TL gibi bir fiyatla satılırken, Samsung Galaxy S10+ akıllı telefonları ise 7.500 TL gibi bir fiyatla satılıyor. Arada ciddi bir fiyat farkının olduğunu görüyoruz.

 

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?