Samsung Galaxy Note 20 Ultra tanıtılır tanıtılmaz, Android akıllı telefonların kralı olarak anılmaya başladı. O zaman ne yapılması lazım? Samsung Galaxy Note 20 Ultra yani Android kralı ile iOS kralı olan iPhone 11 Pro Max modelini karşılaştırmamız lazım. 🙂 Samsung Galaxy Note 20 Ultra vs iPhone 11 Pro Max karşılaştırması, bize şunu gösterecek ki hala Apple mı üstün yoksa Samsung sıralamayı değiştirdi mi?

Tasarımdan başlayıp tüm özellikleri adım adım inceleyeceğiz. Kamera özellikleri de buna dahil olacak. Hiç zaman kaybetmeden tasarımdan başlayalım. Zira uzun bir yazı olacak.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra Tasarımı

Yeni bir telefon, yeni bir heyecan, yeni bir deneyim. Tasarım çok mu değişmiş? Hayır değişmemiş ama bu tasarımın başarılı olmadığı anlamına gelmiyor. Şöyle bir telefon düşünün elinize aldığınız zaman kenarların kıvrımı sayesinde ister istemez telefon elinizi sarıyor ve tek elle bile kolayca kullanılabiliyor.

Samsung’un bu tarz tasarımlarını, kullanışlı olması nedeniyle seviyorum. Aynı yapı Galaxy Note 20 Ultra modelinde de var. Ana modeli yani temel Note 20 modelini saymayın. Onun ekranı biraz daha düz ama ultra modelinde tam kavisli yapı var. Yanların kavisli olması bir ekran oranı kazancı sağlıyor.

Üst ve alt kısım için de bu geçerli. Ekranda gözünüze takılan tek şey minik ön kamera. Infinity O ekran denen ve Samsung tarafından birkaç nesildir kullanılan kamera tasarımı devam ediyor. Ekranın ortasına gömülü tek bir kamera var ve geri kalan kısımlarda bir engel yok. Ön tasarım prestijli bir yapı olduğunu ortaya koyuyor evet ama bir de arka tasarım var. Arkayı kendi adıma söyleyeyim çok beğenmedim.

Bir kamera alanı var evet ama biraz kaba duruyor. Lensler çok büyük ve kamera alanının içerisinde 3 büyük lens bulunuyor. Kamera alanının dışa doğru çıkıklığı, sanki telefonun arkadaki zarifliğini biraz geri plana atmış. Ama tabii ki zevkler ve renkler meselesi. Sadece benim görüşüm kamera alanının biraz daha küçük olmasını isterdim.

Ölçü: 164.8 mm X 77.2 mm X 8.1 mm

Ne Kadar Ağır?: 208 gram

Arka Kapak Malzemesi: Cam

Çerçeve: Paslanmaz Çelik

Renkler: Mistik Beyaz, Mistik Siyah ve Mistik Bakır

Tasarım genel yorum: Başarılı, kesinlikle kötü değil ama arka kısım biraz daha revize edilebilirmiş.

Dayanım: IP68

Samsung Galaxy Note 20 Ultra vs iPhone 11 Pro Max

iPhone 11 Pro Max Tasarımı

Geçen seneden göz ağrımıza geçelim. En büyük ekranlı iPhone. Yani iPhone 11 Pro Max. Apple’ın tasarımı her zaman göz alıcı. iPhone 5 modelinden bu yana tasarımda bir stil bir şıklık sunuluyor. Bu hiçbir zaman değişmedi.

iPhone X sonrasında ufak tefek bu yapıda değişiklik yapılmaya başlandı. Yeni bir nesil geçilmesine karar veren Apple, çentik kullanmaya başlamıştı. Çentik tasarımı iPhone X sonrasında hemen her iPhone modelinde de kullanılmaya başlandı. iPhone 11 Pro Max bu modeller arasında. Çok mini olmayan çentik alanı telefonun kırmızı çizgisi konumunda.

Bunun etrafında hafif kavisli ekran kenarları ve çerçevesiz bir yapı var ama tabii ki çerçeveler Galaxy Note 20 Ultra modelinde olduğu kadar ince değil. Tam kavisli yapıda olduğu için Galaxy Note 20 Ultra modeli bu konuda daha başarılı. Ama ekran bu yapıda olmasına rağmen, kalınlık konusunda arada bir fark söz konusu değil. İki telefonun kalınlık değeri de aynı.

iPhone 11 Pro Max akıllı telefonunun arka kısmında kamera düzeni biraz daha farklı. Kamera düzenini seven kullanıcılar oldu sevmeyen kullanıcılar oldu ama bu kamera tasarımı da yerleşti. Kare şeklinde bir alan içerisinde 3 adet arka kamera var. Aslında kamera yerleşimi de simetrik gibi gözüküyor. Her ne kadar farklı değerlendiriliyor olsa da.

Ölçü: 158 mm X 77.8 mm X 8.1 mm

Ne Kadar Ağır? : 226 gram

Arka Kapak: Cam Malzeme

Gövde: Paslanmaz Çelik

Renkler: Yeşil, Gümüş, Altın, Uzay Grisi

Dayanım: IP68

Samsung Galaxy Note 20 Ultra vs iPhone 11 Pro Max

Galaxy Note 20 Ultra vs iPhone 11 Pro Max Tasarım Kazananı: Samsung.

Tasarımda her şey ortada. Hangi telefon daha iyi hangi telefonun tasarımı daha ilgi çekici bu sizin kararınız. Biraz yoruma dayalı olan bir kısım.

Ama bize soracak olursanız, tasarım konusunda yeni akıllı telefon Galaxy Note 20 Ultra daha başarılı. O geniş ekran yüzeyi, bunun yanında kavisli olan kenarlar falan derken tasarımda başarılı olan bize göre Galaxy Note 20 Ultra. Ama bir kez daha söylüyorum ki bu biraz size kalmış olan bir durum.

Galaxy Note 20 Ultra vs iPhone 11 Pro Max Ekran Karşılaştırması

Devlerin savaşında farklı bir noktaya geldik. Tasarım bir derece ama sıkı bir kapışmanın olacağı bir başka bölüme ekranlara geçelim. iPhone 11 Pro Max en iyi ekranlı telefon seçilmeyi başarmış olan modellerden biri. Dönüyoruz diğer tarafta Samsung’un ekran başarısı var. Hiç uzatmayalım ve karşılaştırma üzerinde bakalım.

Galaxy Note 20 Ultra Ekran Özellikleri

Kesinlikle ekran özellikleri çok iyi. Tanıtımda ekran hakkında paylaşılan her detay vay be dedirtti. Başta boyuta bakmak lazım. 6.9 inç ekran boyutu sunuluyor ve bu boyut nispeten küçük kasada karşımıza çıkıyor. Nasıl bu kadar yüksek çünkü ekran kavisli.

AMOLED artık standart olmaya başlayan bir teknoloji. Samsung bunun üzerine koyuyor ve bu sefer Dinamik AMOLED denen farklı bir ekran teknolojisi kullanılıyor. Tabii ki daha önce Samsung’un bu ekran teknolojisini kullandığını gördük ve marka bunu başarılı bir şekilde gerçekleştirmişti. Yani görüntü kalitesinde istenen verilmişti. Çözünürlük değeri ise bu sefer çok daha yüksek.

QHD+ olarak geçen 1440 X 3088 piksel çözünürlük değeri var. Ekran için sadece bu detaylar bile yeterli olarak gözükebilir ama dahası da var. Galaxy Note 20 Ultra vs iPhone 11 Pro Max karşılaştırmasında ekran yarışı çok çetin. Samsung bu modelde 120 Hz yenileme hızı sunuyor. 120 Hz yenileme hızı, oyunlarda ve videolardaki sahne aralarını çok hızlandırıyor ve sorunsuz bir akıcılığı sağlıyor.

HDR 10, HDR, HDR 10+, 1500 nit parlaklık, 19.25:9 ekran oranı gibi ek özellikleri olan ekranda Gorilla Glass victus koruması var. Bu son çıkan ekran koruması. İsim değişikliğine gidildi ama aslında bu cama Gorilla Glass 7 cam diyebiliriz. 2 metreye kadar düşmelere karşı koruma sunan camlar, tamamen kavisli olan bir akıllı telefon için başarılı seviyede bir koruma sunulması demek oluyor.

Galaxy Note 20 Ultra Ekran Özellikleri Özeti

 • 6.9 inç boyut, 1440 X 3880 piksel çözünürlük, 120 Hz yenileme hızı
 • Dinamik AMOLED panel
 • 1500 nit parlaklık
 • Gorilla Glass Victus cam

iPhone 11 Pro Max Ekran Özellikleri

Bu seviyeye ulaşmış akıllı telefonların ekranlarından çok şey bekliyoruz. Böyle bir seviyede telefonların ekranlarının başarısız olduğunu söylemek yanlış olur. Bizim amacımız zaten iyi olan ekranlar içerisinde en iyisini bulmak. Samsung ile hemen hemen benzer bir ekran boyutunda olan iPhone 11 Pro Max, 6.5 inç ekranıyla geliyor.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra vs iPhone 11 Pro Max

OLED olan ekran panelinde 1242 X 2688 piksel çözünürlük sunulmuş. Tabii ki bu çözünürlük kötü değil ama Samsung’a göre daha düşük. Super Retina XDR Display teknolojisinde ekran, HDR, HDR10 gibi desteklere sahip.

True Tone ve Dolby Vision ile desteklenmiş olan iPhone 11 Pro Max, parlaklık değeri olarak 1200 nit parlaklık değerine sahip. Bu da Samsung’a göre biraz daha düşük bir parlaklık değeri olduğunu gösteriyor. Yine yenileme hızı da Samsung’un gerisinde ve 60 Hz.

İLGİLİ HABER:  iPhone 7 İle Beraber Artık Kurtarma Modu Değişti

iPhone 11 Pro Max Ekran Özellikleri Özet

 • 6.5 inç ekran, OLED panel, 1242 X 2688 piksel çözünürlük
 • 60 Hz yenileme hızı
 • 1200 nit parlaklık

Ekran Karşılaştırması Kazananı: Samsung

Dinamik AMOLED ekran, Retina teknolojisi gibi telefonun görüntü konusunda en stabil değeri kazanmasını sağlıyor. Burada arada oluşan fark Samsung’un lehine olarak gösterilebilir. Üstüne çözünürlük değeri çok daha yüksek ve ekranın kavisli olması bir bütünlük kazandırmış gibi duruyor.

Renk doygunluğu ve parlaklık değeri de biraz daha iyi olan Samsung, koruma kısmında da yeni bir teknolojiye geçiyor. Gorilla Glass 7 camlarının kullanılması, etkisi günlük kullanımda anlaşılacak önemli bir artı. Sonuçta tüm bu faktörler göz önüne alındığı zaman, Samsung daha önde.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra vs iPhone 11 Pro Max

Galaxy Note 20 Ultra vs iPhone 11 Pro Max Teknik Özellik Karşılaştırması

Güçlü telefonlar istiyorsanız, bu iki modeli karşılaştırıyorsunuz demektir. Android akıllı telefon almak istiyorsanız Galaxy Note 20 Ultra, şu an için ülkemizde satışta olan en iyi iki modelden biri.

iOS akıllı telefon alacaksanız zaten en güçlüsü Pro Max. Teknik açıdan da Android ile iOS savaşı var. Her iki akıllı telefonda ayrı ayrı çok başarılı. Performans canavarı telefonlar. Bunları söyleyerek karşılaştırmaya geçelim.

Galaxy Note 20 Ultra Teknik Donanım

Samsung strateji değiştirmedi. Yine iki işlemci var. Bu işlemcilerden biri Samsung’un kendi işlemcisi olan Exynos biri ise Snapdragon işlemcisi. Ülkemizde şu an satışa çıkmış olan akıllı telefon modellerinin içerisinde yer alan işlemci ise Samsung Exynos 990 işlemcisi.

7 nm üretim teknolojisindeki işlemci 8 çekirdekli ve ulaşabileceği en yüksek hız 2.73 GHz seviyesinde. İşlemcinin dizilimi şu şekilde:

 • Quad core ARM Cortex A55 – 2.00 GHz hız
 • Dual core ARM Cortex A76 – 2.6 GHz hız
 • Dual core Mongoose M5 – 2.73 GHz hız

64 bit işlemcinin grafik birimi Mali-G77 MP11. Bellek ise 8 GB LPDDR5. Depolama alanında minimum olarak 256 GB, maksimum olarak ise 512 GB depolama alanı seçenekleri var. Pil kısmında ise 4500 mAh değerinde bir pil var ve USB Type C üzerinden şarj ediliyor. Hızlı şarj gücü maksimum 25W seviyesinde.

Galaxy Note 20 Ultra Teknik Özet

 • Exynos 990 işlemci
 • 8 GB RAM LPDDR5
 • Mali G77 MP11
 • 256 GB – 512 GB depolama

iPhone 11 Pro Max Teknik Özellikleri

Apple’ın akıllı telefonu teknik özellik konusunda zaten kendini aşmış bir telefon. Telefon içerisinde Apple A13 Bionic işlemci var. Yine 7 nm üretim sürecinden çıkan bu işlemcinin de 6 çekirdekli bir seri olduğunu ekleyelim. 2.65 GHz hız bulunan işlemcide kümeleme:

 • Quad – Core Thunder 1.73 GHz hız
 • Dual – Core Lightning 2.65 GHz hız

Kullanılan RAM 4 GB LPDDR4x. Eski nesil olmayan RAM LPDDR5’e göre geride kalmakta. Ama yine de performans açısından en iyilerinden biri. Depolama alanı 64 GB – 256 GB – 512 GB olarak 3 seçenek. Pil kapasitesi biraz düşük ama Apple’ın pil kapasiteleri hep düşük. 3969 mAh pil kapasitesi var ve 18 W hızlı şarj sunulmakta.

iPhone 11 Pro Max Teknik Özet

 • Apple A13 Bionic
 • 4 GB LPDDR4x
 • 64, 256, 512 GB depolama

Teknik Özellikte Kazanan: Samsung

Samsung akıllı telefonunda kullanılan işlemci ile Apple A13 işlemcisi kafa kafaya olan işlemciler. İkisi de benze zamanlarda tanıtıldı ve ikisi de 7 nm üretim sürecinin işlemcileri. Performans konusunda birbirlerine çok yakın olan işlemcilerin ikisi de çok başarılı.

Burada yapay zeka artısı gibi konularda A13 biraz daha önde olsa da RAM kısmında yeni teknolojiye geçilmesi gibi artılarda da Samsung öne çıkıyor. Genel değerlendirmede de Samsung’un yeni telefonu bir tık önde.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra vs iPhone 11 Pro Max

Galaxy Note 20 Ultra vs iPhone 11 Pro Max Kamera Özellikleri

Kameralar da yarışın ne kadar çetin geçeceğiniz daha telefonlar tanıtılmadan kestirebiliyorduk. Tanıtımdan sonra bu konuda daha iddialı bir yarış olduğunu anlamış olduk.

Galaxy Note 20 Ultra Kamera Özellikleri

Yeni akıllı telefon ana kamerasında 108 MP değerinde f/1.8 diyafram açıklığında bir kamera var. Bu kamera ile 24 fps değerinde 8K çekim yapılabiliyor. EIS, OIS modları desteklendiği gibi HDR, HDR10+ destekleri de var.

İkinci kamera 120 derece ekstra geniş açı kamerası. Bu kamerada da 12 MP f/2.2 diyafram açıklığı kullanılmakta. Üçüncü ve son arka kamera telefoto kamerası. 12 MP f/3.0 diyafram açıklığında telefoto kamerasında 5x optik zoom var. 20 derece açılı kamera, 50x dijital zoom özelliğine de sahip. Ön kamera ise portre modlu f/2.2 diyafram açıklığında 10 MP tek kamera.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra vs iPhone 11 Pro Max

Samsung Kamera Özet

 • 108 MP f/1.8 diyafram açıklığı 8K çekim ana kamera
 • 12 MP f/2.2 diyafram açıklığı 120 derece geniş açılı kamera
 • 12 MP f/3.0 telefoto kamerası

iPhone 11 Pro Max Kamera Özellikleri

Galaxy Note 20 Ultra vs iPhone 11 Pro Max karşılaştırması için en çetin geçecek olan yer kameralar. iPhone kamerası da çok iyi. Telefonda 12 MP değerinde f/1.8 diyafram açıklığında ana kamera var ve ana kamera maksimum 60 Fps 4K çekim yapabiliyor.

İkinci kamera 12 MP f/2.0 telefoto kamerası. 2X optik zoom sunulan kameraya eşlik eden son kamera ise 12 MP f/2.4 diyafram açıklığında ekstra geniş açı kamerası. Ön kamera 12 MP f/2.2 diyafram açıklığında.

iPhone Kamerası Özet

 • 12 MP f/1.8 diyafram açıklığı 4K çekim yapan ana kamera
 • 12 MP f/2.0 diyafram açıklığında telefoto kamerası
 • 12 MP f/2.4 diyafram açıklığında ekstra geniş açılı kamera

Samsung Galaxy Note 20 Ultra vs iPhone 11 Pro Max

Kamerada Kazanan: Samsung

Daha fazla detay yakalaması ve 8K video kaydı gibi artıları nedeniyle Samsung kamerada daha iyi. Ama bu karşılaştırmayı görmeniz adına bir de video ekliyoruz. Videoda da kameraların performansını görebilirsiniz.

Galaxy Note 20 Ultra vs iPhone 11 Pro Max İşletim Sistemi Karşılaştırması

Samsung’un akıllı telefonlarında kullanılan arayüz Android üzerine kurulu olan Samsung One UI arayüz. Apple’ın işletim sistemi zaten iOS. Bir telefon iOS 14 alacak diğer telefon Samsung One UI 2.5. İşletim sistemi açısından hangisi derseniz tabii ki iPhone akıllı telefonları derim. İşletim sisteminin performansı bazı açıkların kapatılmasını sağlamış.

Bağlantılar

Samsung Note 20 Ultra

 • Bluetooth 5.0
 • USB 3.1 Gen 2
 • Çift hat
 • Wi-Fi 6

iPhone 11 Pro Max

 • Bluetooth 5.0
 • Lightning
 • Wi-Fi 6

Samsung Galaxy Note 20 Ultra vs iPhone 11 Pro Max

Galaxy Note 20 Ultra vs iPhone 11 Pro Max Fiyat

iPhone 11 Pro Max fiyatı – 64 GB depolama alanı için 12 bin TL’den başlıyor.

Galaxy Note 20 Ultra fiyatı – 256 GB depolama alanı için 13 bin TL’den başlıyor.

Kazanan Hangisi? Hangisini Alırdık?

Telefonların özellikleri, tasarımı ve teknik detayları düşünüldüğü zaman kazanan Galaxy Note 20 Ultra akıllı telefonu. S-Pen artısının olması da cabası. Fiyat açısından ilk defa böyle bir model Apple’ın önüne geçti ama arada çok az bir fark var. Note 20 Ultra modelini almak daha mantıklı.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?