Samsung Apple’a Tazminat Ödeyecek Mi?

0
37

Akıllı telefon pazarının iki dev firması Samsung ve Apple arasında son yıllarda rekabet giderek artmaya başladı. Sadece satış miktarı olarak değil bunun dışında akıllı telefon modellerinde kullanılan teknolojilerde de sıkı bir rekabetin içerisinde olan iki dev markanın son dönemlerde ise aralarında yeni sürtüşmeler ortaya çıkmaya başladı. Son bir iki yıldır iki firma arasında soruna neden olan ana konu ise her iki firmanın da sahip olduğu patentler. Hem Samsung hem de Apple akıllı telefonları için aldığı patenleri rakip firmanın ihlal ettiğini belirterek davalar açmakla gündeme gelmeye başladı. Son olarak ise Apple Samsung’un patentlerini kullandığı gerekçesi ile 2012 yılında mahkemeye başvurmuştu.

Davayı Apple Kazandı

2012 yılından beridir incelemelerle süren davanın sonucunda ise kazanan tarafın Apple olduğu açıklanmıştı. Öyle ki Apple’ın patent zaferinden sonra Samsung’un dev markaya rekor miktarda ceza ödeyeceği belirtilmişti. 2.2 milyar dolar gibi bir rakamla Apple’a ceza ödeyeceği açıklanan Samsung’un bu karardan sonra ise yeni bir mücadele başlattığını da biliyoruz. Karara karşı birçok kez dava açan ve birçok kez temyiz başvurusu yapan Samsung’un Apple’a karşı yürüttüğü bu çalışma sonrasında ise açıklanan ceza oranı 2.2 milyar dolar gibi rekor bir ücretten 120 milyon dolara kadar indirilmişti.

Apple-patent

120 milyon doların bile oldukça ciddi bir ceza rakamı olması Samsung’un itirazlarına da devam etmesine neden oldu.

İtiraz İkinci Kez Kabul Edilmedi

Sürekli olarak cezaya itiraz eden Samsung’un 120 milyon dolar rakamından sonra son olarak bir kez daha temyize başvurduğu belirtilmişti. 2.kez temyiz başvurusu yapan teknoloji devinin yaptığı başvurunun ise incelemeye alındığı belirtilmişti. Yapılan inceleme ise sonunda sonuçlandı. Fakat sonuç yine Samsung’un beklemediği bir karar oldu. Zira ikinci kez yapılan başvuru sonrasında da Samsung’un başvurusu reddedildi. İkinci kez geri çevrilen Samsung’un ise artık cezayı ödemeye doğru gittiğini de söyleyelim. Zira markanın 2.itirazından sonra pek fazla bir şansının olmadığını da söylemek gerekiyor.

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?