Samsung ile Apple arasındaki yarış her geçen gün biraz daha kızışmaya devam ediyor. Her iki markanın da yeni akıllı telefon modellerinde çitayı yükseltmesi ve artık pazarı tek ele almak istemeleri yarışın daha da derinleşmesine neden oluyor. Bu işin kullanıcılar tarafından görülen kısmı. İşin bir de arka kapısı bulunuyor. Yani her iki firma arasında, satış kısmında gerçekten kıyasıya bir rekabet söz konusu ama üretim kısmında birçok ortaklığa gidildiğini görüyoruz. Son olarak iPhone 8 akıllı telefonlarının OLED ekranları için Samsung ile Apple’ın anlaştığını, iPhone 8 ekranlarını Samsung’un üreteceğini görmüştük. Şimdiyse bir nesil sonraki işlemci modelleri olarak gösterilen A12 işlemcileri için benzer bir ortaklığa gidildiği açıklandı.

Samsung 7 nm Teknolojisiyle A12 İşlemcilerini Üretecek

OLED ekran üretimi için yapılan anlaşma iki taraf içinde başarı getirmiş olacak ki Apple ile Samsung’un şimdi de işlemci teknolojilerinde beraber çalışma kararı aldığını görüyoruz. Samsung’un önemli CEO’su Kwon Oh-hyun ile Apple yöneticilerinin buluşması sonrasında ortaya çıkan gerçeğe göre bir nesil sonraki A12 işlemcilerinde Samsung’un damgasını göreceğiz. Tabii ki teknoloji kısmında tüm geliştirmeleri yine Apple yapacak. Fakat performans konusunda üst seviye bir işlemci modeli olması beklenen Apple A12 işlemcilerinin 7 nm üretim teknolojisiyle Samsung tarafından üretildiğini göreceğiz.

Apple A12

Yapılan anlaşma sonrasında Samsung’un çoktan ligotrafi makinelerini satın aldığı da açıklandı. Bu makineler sayesinde 7 nm üretim süreciyle beraber ortaya çıkarılacak olan Apple A12 işlemcilerinin ise bir hayli yüksek performans sunması bekleniyor. Ayrıca iki firma arasında yapılan bu anlaşmanın TSMC’yi de saf dışı bıraktığını hatırlatmak gerekiyor.

Apple A12

Muhtemelen A11 işlemcilerinde istediği üretim performansını bulamayan Apple’ın bu nedenle TSMC yerine Samsung’u tercih ettiği düşünülüyor. Henüz iPhone 8 modelleri bile tanıtılmamışken yeni işlemcilerin detayları konusundaysa hiçbir bilgi elde edilmiş değil.

İlginizi Çekebilir: iOS 11 public Beta 2 Sürümü Yayınlandı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?