Genel sistemler olarak Apple’ın rakiplerine göre biraz daha fazla güvenlik sunduğunu görüyoruz. Marka akıllı telefonlarında sunduğu teknolojiler ve sistemler bir yana genel servisler konusunda da biraz daha güvenlik ön planlı olarak çalışıyor.

Güvenliği ile öne çıkan Apple servislerinden birisi de Safari internet tarayıcısı. Apple’ın resmi tarayıcısı olan Safari, hem daha güvenli hem de daha hızlı olarak değerlendiriliyor. Buna rağmen Safari güvenlik açıkları da karşımıza çıkmıyor değil. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Pwn2Own hacker etkinliği de bu durumun en büyük kanıtı. Öyle ki etkinlik kapsamında çok önemli güvenlik açıkları ortaya çıkarıldı.

Bilgileriniz Kayıt Altına Alınıyor Olabilir

Etkinlikte söz konusu açığın Fluoroacetate adlı ekip tarafından bulunduğu açıklandı. Ekip yaptığı testlerde 2 önemli güvenlik açığının bulunduğunu tespit etti. Bulunan açıklardan biri ise oldukça tehlikeli.

Bu açık, zararlı bir içerik barındıran sitenin bilgilerinizi ele geçirmesine izin veriyor. Sitede yer alan zararlı yazılım işlemci düzeyinde sisteminize giriş yapıyor. İşlemci düzeyinde sisteme giriş yapılması, tüm bilgilerinizin ele geçirilmesini ve bunun yanında sistem bilgilerinin de ele geçirilmesine neden oluyor.

Ayrıca sistem bilgilerinin yanında, bilgisayarın kontrollünün de alınabildiğini ekleyelim. Bilgisayarın kontrolü bir anda hackerın eline geçebiliyor. İşlemci düzeyinde hackleme, çok önemli bir güvenlik açığının oluşmasına neden oluyor. Bu açığı bulan ekibin şu an için 55 bin dolar ödül aldığını da ekleyelim.

Ekibin bulduğu açık konusunda ise Apple çokta uyarılmış durumda. Fakat uyarılara rağmen şu an için bir güncelleme yayınlanmadı. Muhtemelen güncelleme için bir süre daha çalışmaların tamamlanması bekleniyor. Güncellemenin yayınlanmasının ardından, yeni düzenlemeler ve sürüm notlarını paylaşacağız. Şimdilik Safari tarayıcı kullanıcılarının biraz daha dikkatli olmalarında yarar var.

İlginizi Çekebilir: PowerBeats Kulaklıklar H1 Çipleriyle Yenilenecek

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?