ResearchKit Tıbbi Araştırmacılar ve Geliştiriciler için Yayınlandı

0
502

“Şimdi herkes tıbbi araştırmaları geliştirmek adına üzerine düşeni yapabilir.” sloganı ile Apple ResearchKit açık kaynak kodlu olarak tıbbi araştırmacılar ve geliştiriciler için yayına aldı. Dünya çapında yüz milyonlarca insanın cebinde bir iPhone var. Her biri güçlü işlemcilere ve hareketleri takip edebilen, ölçüm yapabilen ve bilgileri kaydedebilen, yani tıbbi araştırmalar için mükemmel işlevler sunan gelişmiş sensörlere sahip. Dünyanın dört bir köşesinde kullanılan bu denli çok sayıdaki iPhone, araştırmacılar için yeni olasılıklar yaratıyor. Araştırmacılar, ResearchKit ile, iPhone’un özelliklerinden faydalanan uygulamalar oluşturarak, daha önce benzeri görülmemiş bir ölçekte yeni veri türleri toplayabilecekler.

Apple her şeyin başı sağlık diyor ve ekliyor araştırmaların laboratuvar dışına, yani gerçek hayata taşınması ve verilerinizin paylaşımı, gizli bilgilerinizin korunması sağlanacak.

Şuan mevcut ResearchKit’le beraber çalışan uygulamalar da mevcut. Astım, parkinson, diyabet, meme kanseri ve kardiyovasküler hastalıklar için pek çok uygulama şuan da App Store üzerinden indirilebilir. Mesela parkinson hastalığı için geliştirilen bir uygulama;

apple-ResearchKit-parkinson

Apple ResearchKit’i geliştirmek ve tıbbi araştırmaların yürütülme biçimini yeniden düşünebilmek adına önde gelen bazı tıp kuruluşlarına ve vakıflarla beraber çalışmalar yapmış. Onların deneyimleri ve bilgi birikimleri, modern tıbbi araştırmacıların ihtiyaçlarına göre özel olarak tasarlanmış bir yazılım çerçevesi geliştirmesine yardımcı olmuş.

Apple’ın fark yaratan teknoloji bileşenlerinden birisi de artık ResearchKit. Yakında ResearchKit üzerine daha fazla geliştirme ve ekleme yapılarak, insanlara sağlık konusunda büyük bir katkı sağlanmış olacak. ResearchKit’le ilgili daha fazla detaya Apple’ın resmi sayfası üzerinden, buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ HABER:  Apple Açıkladı - iPhone 12 Geç Gelecek! Peki Ne Zaman Geliyor?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?