Renk körlüğü yaygın görülen bir rahatsızlık. Renk körü birisi; kırmızı, yeşil veya mavi renklerden birini veya daha fazlasını göremez. Renk körü olmayan birisine oldukça şaşırtıcı gelebilecek bu durum, renk körleri için de oldukça can sıkıcı olabilmektedir.

 

Diyelim ki renk körüsünüz. Birisine bir adres sordunuz. O da ; Karşıdaki yeşil binadan dön dedi. Yeşil binayı ayırt etmeniz imkansız. Manava gittiniz ve elma, domates gibi bir sebze-meyve almak istiyorsunuz. Hangisinin daha yeşil veya daha kırmızı olduğunu nereden bileceksiniz. Elbise seçmek, trafik ışıklarını ayırt etmek, Örnekleri daha da çoğaltabilirsiniz.

renk-korleri-icin-uygulama

Böyle zamanlarda size yardımcı olabilecek bir uygulama var. Uygulamanın adı; Color Binoculars

Microsoft araştırma ve geliştirme labaratuvarları tarafından geliştirilmiş bu uygulama, günlük yaşamlarında renk körlerinin, renk ayrımı yapabilmelerini kolaylaştıran bir uygulama.

Color Binoculars ile iPhone kamerasından alınan görüntüler, renk düzeltme filtrelerinden geçerek, renk körlerinin tanıyabileceği forma dönüştürülüyor.

iphone-renk-koru

Color Binoculars, renk körlüğünün 3 farklı formunda da kullanılabiliyor. Bu uygulama renk körlerinin gündelik yaşamında devrim yaratabilecek bir uygulama.

Eğer siz de renk körüyseniz, bu uygulamayı denemenizi öneririz. Color Binoculars, App Store’dan ücretsiz indirilebiliyor.

Color Binoculars uygulamasını App Store’dan indirmek için tıklayınız. Ne yazık ki uygulama şimdilik Android platformunda bulunmamakta.

 

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?