Akıllı telefon pazar payından Android’de nasipleniyor olabilir fakat kar dağılımına bakıldığında ortaya çok farklı bir sonuç çıkıyor. Canaccord Genuity’in son tahminlerine göre %92 olan akıllı telefon pazar payının %20’si Apple’a ait olduğu söyleniyor.

Farklı bir şekilde dile getirmek gerekirse Washington Post’un da söylediğine göre;

“Yaklaşık 1000 firma akıllı telefon üretir, bütün kazancı tek bir firma elde eder.”

Samsung Kazanç bazında ortalama %15 civarında seyrediyor. Eğer garip matematik işlemlerini merak ediyorsanız belirtelim birçok diğer oyuncular kazanç kaybediyor ve bu iki firma akıllı telefon pazarından daha fazla kazanç elde ediyorlar ve aralarındaki rekabet her geçen gün kızışıyor. (Elbette Apple bir numara)

Canaccord’un CEO’su Mike Walkley’e göre Apple ilk olarak akıllı telefon pazarına 2007’de adım attı. O yıllarda Nokia pazarın lideri olarak görülüyordu. Şuan ise hüzünden başka bir şey değil. 2012’ye gelindiğinde kazançlar iki büyük firma Apple ve Samsung arasında 50/50 olarak bölündü. O zamandan bu zamana kadar yüksek kademedekiler Samsung’tan Apple’a geçtiğini dile getirdi.

Apple bir yıl öncesine göre kazanç oranını %65 oranında arttırmış gözüküyor. Tatil döneminde ise az oranda düşüş mevcut. Rapora göre Apple bu yıl içerisinde tanıtacağı iPhone 6s’den 90 milyon ünite üretmeyi planlıyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?