Qualcomm İle Apple Mücadelesinde İkinci Sayfa

0
66
Qualcomm Apple

Akıllı telefon dünyasında iki dev firma olarak bilinen Qualcomm ile Apple arasındaki yarış bir türlü dinmek bilmedi. Aslında buna bir yarış demekten çok bir savaş demek daha doğru olacak. Apple tarafından açılan haksız kazanç davaları, buna karşın Qualcomm tarafından açılan karşı patent davaları derken iki firmanın arası iyiden iyiye bozuldu. Amerika genelinde açılan davanın hemen sonrasında bir süre sessiz kalan iki firmanın yavaş yavaş durulmaya başlandığı da düşünülmüştü. Fakat durum böyle olmadı. Dün ortaya çıkan bilgiler Qualcomm ile Apple arasını bir kez daha gerdi.

Qualcomm Dava Açtı

En başarılı akıllı telefon parça tedarikçilerinden biri olan Qualcomm, son olarak Apple’ı Çin genelinde şikayet etti. Açılan davanın nedeni ise Apple’ın ücret ödemeden markanın ürünlerini kullanması. İddialara göre Apple iPhone modelleri içerisinde, Qualcomm’a ücret ödememesine rağmen markanın bileşenlerini kullanmaya devam ediyor. Çin genelinde satılan ürünlerde böyle bir durum geçerli olduğu belirtilen markanın bu nedenle dava edildiği açıklandı.

Dava sonucunda ise Qualcomm’un isteği de Apple’ı bir hayli zor duruma düşürecek. Eğer davayı Qualcomm kazanacak olursa, iPhone satışlarının Çin genelinde durdurulması isteniyor. İçerisinde yer alan parçaların patent ihlali yapması nedeniyle iPhone modellerinin Çin genelinde yasaklanması durumunda ise Apple’ın büyük oranda gelir kaybı yaşaması gündeme gelebilir.

Qualcomm ile Apple

İki firma arasında yaşanan çekişmeyi bir kez daha alevlendiren yeni davanın nasıl sonuçlanacağını merakla bekliyoruz. Şu an için Apple bu konuda görüş bildiri yapmadı. Açıkçası şimdiye kadar Qualcomm tarafından gelen hemen her adıma karşı Apple tarafından karşı atak yapıldı. Firma her seferinde ya karşı dava açtı ya da yapılan önemli anlaşmaları ihmal etti.

Çin genelinde açılan bu dava sonrasında da Apple’ın karşı ataklarını görebiliriz. Şimdilik merak edilen konu, Apple’ın dava sonucu bekleyip beklemeyeceği. Dava sonucu Apple için olumsuz olacak olursa, iPhone modellerinde bir daha Qualcomm bileşenlerinin bulunmaması durumunun da geçerli olduğunu ekleyelim. Bakalım sonuç nasıl olacak?

İLGİLİ HABER:  Apple Watch 6 Pil Görseli Sızdı – Pil Kapasitesi Artıyor

İlginizi Çekebilir: iPhone X İçin Bir Kötü Haber Daha Geldi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?