Qualcomm ile Apple Arasındaki Çekime iPhone Satışlarını Durdurabilir

0
67
qualcomm iphone modellerini yasaklatabilir

Apple, akıllı telefon serisi iPhone modellerini üretirken bazı markalarla satış ortaklıklarına girmekte. Markanın bu konuda özellikle tedarikçi firmalarıyla anlaşmaya yapması ve iPhone modellerinde kullanılan teknolojileri bu markalarla beraber üretmesi de epey bir gündeme geliyor. Üretici kısmında ayrı, parça kısmında ayrı tedarikçilerden yararlanan Apple’ın, en büyük tedarikçilerinden birisi de Qualcomm.

İşlemci ve modem serileriyle öne çıkan tedarikçi devi, Apple’ın iPhone telefonlarına da modem dahil olmak üzere birçok parça tedarik ediyor. En azından şimdiye kadar. Öyle ki iki firmanın arası, geçtiğimiz aylarda ortaya atılan iddialarla bir hayli açılmıştı.

Apple, Qualcomm firmasının modemlerinde ciddi performans sorunları yaşandığı ve haksız kazanç elde edildiği iddialarıyla tedarikçi devini suçlanması sonrasında başlayan süreçte iki firmanın sürekli birbirlerini suçladıklarını gördük. Davalara da konu olan çekime sonrasında en büyük adım ise Qualcomm tarafından geldi. Markanın yeni adımı başarılı olacak olursa iPhone satışları engellenecek.

Qualcomm, iPhone Satışlarını Engelleyebilir

Elde edilen bilgilere göre Qualcomm, son olarak iPhone serilerinde kullanılan bazı teknolojilerin kendi patentleri olduğunu ve bu patentler için haksız bir kullanım durumunun söz konusu olduğunu iddia ediyor. Bu durumda kendi patentlerinin kullanılmasını istemeyen Qualcomm’un, Apple’a yeni bir dava açtığı ve markanın iPhone modellerinin satışının durdurulmasını istediği belirtiliyor.

qualcomm iphone modellerini yasaklatabilir

Hemen hemen her seride kullanıldığı bilinen teknolojilerin patentlerin tedarikçi devine ait olduğu ispat edilecek olursa ilk etapta Amerika’da geçerli olmak üzere iPhone modellerinin satışı durdurulacak. iPhone modellerinin Amerika genelinde durdurulma ihtimalinin dışında diğer ülkelerde de benzer bir kararın gelebileceği belirtiliyor.

Konu hakkında net açıklamalar ne zaman gelecek belirsiz ama iki firma arasında inatlaşma boyutuna gelen patent konusu iPhone modellerinin başını yakabilir. Dava sürecinin nasıl sonuçlanacağı hakkında meraklı bir bekleyiş söz konusu. Ayrıca Apple’ın açılan davalara karşı vereceği cevapta merak ediliyor. Zaten anlaşmalarının uzun soluklu olmayacağı düşünülen iki firmanın bundan sonra tamamen bağımsız çalışması söz konusu olabilir. Bakalım süreç hakkında daha neler göreceğiz.

İLGİLİ HABER:  Altın Apple Watch Edition Siparişleri Teslim Edilmeye Başlandı

İlginizi Çekebilir: 2017 iPhone İle Çekilmiş Yılın Fotoğrafları

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?