Akıllı telefon parça tedarikçileri içerisinde en önde olan firmaların başında Qualcomm geliyor. Son yıllarda işlemci modelleriyle çok sık görmeye başladığımız marka Samsung ile ortak ürettikleri Snapdragon 835 işlemcileriyle kendisini iyiden iyiye göstermişti.

Her ne kadar biz Qualcomm ismini bu şekilde işlemcilerle görüyor olsak da buna ek olarak markanın modem ve benzeri akıllı telefon donanımlarında da büyük oranda söz sahibi olduğunu söylemek gerekiyor. Hatta öyle ki Qualcomm’un en büyük müşterilerinden birisi Apple. Özellikle modem satışlarında Apple ile yaptıkları anlaşmalarla öne çıkan markanın son yıllarda ise Apple ile arası neredeyse kanlı bıçaklı.

Apple Ödemeleri Yapmama Kararı Aldı

Aslında iki firma arasında ki tartışma bundan çok daha öncesine dayanıyor. Geçtiğimiz sene Apple’ın açıklamalarıyla başlayan çekişmede marka yeni seri akıllı telefonlarında yer alan sistemlerin başka markalara satılmaması için Qualcomm ederinden daha fazla fiyat istediğini açıklamış ve Qualcomm’u etik davranmamakla suçlamıştı. Sadece açıklamalarla kalmayan Apple haksız kazanç için dava bile açtı. Apple’ın açtığı dava sonrasında ise iki firma arasındaki ipler adeta koptu.

Qualcomm iPhone davası açtı

Hemen karşı bir savunma sunan Qualcomm ardı ardına hamleler yapmaya başladı. Fakat kavgayı büyüten karar son olarak Apple’dan geldi. Geçtiğimiz hafta içerisinde bir açıklama yapan Apple yetkilileri hem Qualcomm’un açtığı hem de kendi davalarının sonuçları belli olana kadar firmaya ödeme yapmayacaklarını bildirdi.

Bu durumda bir anda tedarikçi devinin gelirlerinin 1-2 milyar dolar kayıp yaşayacağı açıklanmıştı. Bu hamle sonrasında tedarikçi devinin nasıl bir karşılık vereceği merakla beklenirken beklenen cevap sonunda geldi.

Qualcomm iPhone Satışlarını Durdurmak İçin Başvuruda Bulundu

Tedarikçi devi ödeme alamadığı için kendi sattığı parçaların kullanıldığı yani iPhone 7 akıllı telefonlarının satışının durdurulması için dava açtı. Yapılan başvuru sonrasında konu incelemeye alındı. Şimdilik sadece Amerika içerisinde geçerli olmaz üzere eğer Qualcomm başarılı olursa Apple’ın en azından Amerika içerisinde iPhone 7 satışını yapamaması söz konusu. Bu konu hakkında nasıl bir karar çıkacak bilinmez ama ortaklık bir yana dursun bundan sonra iki markayı aynı karede bile görmek zor olacak gibi.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?