Qualcomm 5G’li iPhone için Beklenmedik Açıklama Yaptı

0
244

Qualcomm, sabah saatlerinde yeni seri işlemcilerinin duyurusunu gerçekleştirdi. Marka Snapdragon 865 amiral gemisi işlemci modelini ve Snapdragon 765 serisini duyurdu. Markanın bu açıklamalarının hemen sonrasında 5G’li akıllı telefonlar için de bilgiler gelmeye başladı. Son olarak 5G’li iPhone modelleri için açıklamalar geldi.

Qualcomm ile Apple Anlaştı

İki firma arasında daha önce birçok kez patent davası gündeme gelmişti. Karşılıklı olarak Apple ve Qualcomm birbirlerini suçlamış ve karşılıklı davalar açılmıştı. Karşılıklı olarak açılan davaların ardından iki firma birlikte çalışmayı da kesmişti. Haliyle Apple’ın 5G modemlerini Intel’in sağlayacağı düşünülüyordu.

Fakat böyle olmadı çünkü Intel 5G modem üretiminde istediğini alamadı ve Apple’a bölümünü devretti. Buna rağmen Apple’ın 5G telefonları gecikmeyecek. Bunun nedeni ise Qualcomm ile Apple’ın sürpriz bir şekilde anlaşmış olması.

Qualcomm ile Apple

Qualcomm Başkanı Cristiano Amon tarafından yapılan açıklamalar sonrasında iPhone modelleri için 5G çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiği duyuruldu. Ünlü isim ilk 5G modemli iPhone akıllı telefonlarının da Qualcomm modemlerine sahip olacağını açıkladı.

Bu konuda Intel’in çok önüne olduğunu bildiğimiz Qualcomm’un yeni 5G modemlerini 2020 yılına yetiştireceğini de belirtelim. Yani iPhone 12 akıllı telefonlarında yeni modemler kullanılacak. iPhone 12 serisinde yenilenmiş modemlerin kullanılması ve açıkçası Intel’in tercih edilmemesi, Apple’ın telefonlarını çok daha öne çıkaracak gibi duruyor.

Apple ile Qualcomm

Yeni akıllı telefon modellerinde indirme ve yükleme hızlarının nasıl olacağı ise başka bir soru işareti. Bunlar için de iki firmanın yapacağı açıklamaları beklemek gerekiyor. Tabii ki kesin sonuçları, Apple’ın yeni akıllı telefonları tanıtmasından sonra göreceğiz.

İLGİLİ HABER:  Steve Jobs Tiyatrosu Tahmin Edilenden Daha Kapsamlı Olacak

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?