Son yıllarda internet sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında birçok çeşitte gifler görmekteyiz. Bu gifler bir sinema filminden alınan görüntüler olduğu gibi bir klipten ya da herhangi bir programdan alınan görüntülerle de yapılmaktadır. Gifler okunulan yazıları ya takip edilen bir sayfayı oldukça çekici kılmaktadır. Bu nedenle kullanıcıların hesaplarında gif kullanma oranı son zamanlarda baya bir artmıştır. Gifleri yapmak için çeşitli yöntemler vardır. Gif yapak için kullanılan programlar ile istenilen gifler yapılabilmektedir. Ancak gif yapmak için ille de bir programa ihtiyaç yoktur. Programsız gif yapma özelliği de mevcuttur. Peki, program kullanmadan videolardan nasıl gif yapılır?

giphyseriesc

İnternet tarayıcısında bulunan bir servis ile hiçbir programa gerek kalmadan gif yapılabilmektedir. Bu tarayıcı adresinin ismi Giphy’dir. Giphy adlı bu servisten faydalanılarak youtube, vimeo ve vine videolarından program kullanmadan gif yapılabilmektedir. Giphy adlı servise girerek buradaki yönergelere göre seçilen bir videoda istenilen yerler kesilerek gif yapılabilmektedir. Giphy adlı bu servis ile yapılan tüm gifler açık kod kaynaklı olduğu için yapılan tüm giflerin başka kişilerce görülebilmek ihtimali oldukça yüksektir. Giphy servisinin bir başka avantajı da gif programları gibi kullanıcıyı küçük boyutlu giflere mahkûm etmemesi ve giflerin üzerine kendi amblemlerini koymamasıdır. Bu özellikler nedeni ile Giphy adlı servis gif yapma konusunda oldukça fazla kullanılmaktadır.

 

Giphy servisine girdikten sonra youtube, vimeo ya da vine gibi videolar sistem üzerinden seçilerek video bölümüne kopyalanır. Video kopyalandıktan sonra hangi aralıklar ile gif yapılacağına dair parametreler çıkar. Bu parametrelere değer aralığı koyup kaydet denildiğinde kaydedilen boyut gif olarak kaydedilmektedir.

 

 

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?