Apple tarafından CarPlay web sayfasında yapılan değişiklik sonucunda, destekleyen araba firmaları arasına Alman araba markası olan Porsche’un eklenmesiyle birlikte gelecekteki Porsche modellerinde CarPlay desteği bulunacağı da ortaya çıkmış oldu.

Apple CEO’su Tim Cook tarafından yapılan açıklamaya göre CarPlay destekleyen tüm firmaların bu yıl içerisinde üretimine başlayacak modellerde destek verilecek, Porsche’da listede yer aldı fakat CarPlay’in bir sonraki modellerinde yer alacağı duyuruldu. Mart ayı içerisinde CarPlay websitesinde anlık bir değişim sonucunda Volkswagen grubuda destek vermişti. Volkswagen grubunun içinde Audi, SEAT, Skoda, Suzuki ve Volkswagen bulunuyor.

Birçok firma özellikle Google ve Microsoft gibi büyük şirketlerinde aslında Carplay benzeri sistemlere yöneldiği ve Microsoft geçtiğimiz yıllarda Ford için aynı özellikte bir yazılım geliştirdi biliniyor. Bunun yanı sıra Google, Android ses platformu özelliğinin kullanımı yaygınlaştırmak istiyor.

Araba almanın yanında veya şirketler arası rekabeti bir yana bırakırsak, iPhone sahipleri için güzel olan ise CarPlay özelliği desteği sunan Alpine, Parrot ve Pioneer gibi şirketlerin ürettiği cihazlarında uyumlu bir şekilde geliyor olması. Hepsinden öte CarPlay’in her geçen gün yaygınlaşacak olması yine iPhone kullanıcılarını sevindiriyor.


İLGİLİ HABER:  2.El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?