Pokemon Go, 60 günde 500 milyon dolar kazandırdı

0
53

Pokemon Go, sadece 60 günde 500 milyon dolar kazanç sınırına ulaşarak , mobil oyunlar arasında kazanç rekoru kırdı. Pokemon Go, eylül ayının ilk 10 gününde, yapımcısı Niantic şirketine kazandırdığı, 150 milyon dolar ile toplamda 500 milyon dolar sınırını geçti.

 

pokemon-go-kazanci

 

Yukarıdaki grafiğe bakıldığında Candy Crush Saga’nın 500 milyon dolar kazanması için 200’den fazla gün geçmesi gerekmiş. Puzzle & Dragons ve Clash of Clans mobil oyunlarının ise bu geliri sağlaması için 400 günden fazla süre geçmiş. Pokemon Go’nun ise sadece 60 gün içinde 500 milyon dolar sınırını geçtiği görülüyor.

Pokemon Go’nun gelirleri sadece uygulama içi satışlardan oluşmuyor. Niantic, Japonya’da SoftBank ve McDonalds ile anlaşarak binlerce mağazanın PokeStop olmasını sağladı. Bu sayede firmalar oyuncuları kendilerine çekerken, Niantic ise bundan kar sağlıyor.

 

Esas soru ise şu: Bu başarı ne kadar sürdürülebilir? İlk çıktığından itibaren olay yaratan bir oyun olduğu doğru. Bizleri yürümeye sevk etmesi ve bu açıdan da sağlığımızı desteklemesi gayet güzel. Ama nadir Pokemonların bulunamaması, hilelerin yaygınlaşması, sunucu hataları, oyunun donması gibi sorunlar birçok kullanıcıyı Pokemon Go’dan bezdirmiş durumda.

Niantic de bu durumun farkında. Bu yüzden sık sık güncelleme geliyor. Daha dün Pokemon Go iOS 1.7.0 güncellemesi geldi. Bu güncelleme ile birlikte Buddy Pokemon kavramı da hayatımıza girmiş oldu.

Pokemon Go giyilebilir aygıtları da satışa sunulmaya başladı.  Resimde gördüğünüz aparatla birlikte Pokemon Go oynamanız mümkün. App Annie’nin haberine göre, Pokemon Go’nun yıl sonuna kadar 1 milyar dolardan fazla gelir elde edeceği düşünülüyor.

pokemon-go-plus-resim

Apple’ın 7 Eylül etkinliklerinde tanıttığı Apple Watch Series 2 ise Pokemon Go uygulamasıyla gelecek. Niantic, yaptığı bu tarz anlaşmalar ile Pokemon Go’yu özellikle spor aktivitelerinin içine katmayı amaçlıyor.

İLGİLİ HABER:  Pokemon Go oyununda 'GPS Bulunamadı' hatası nasıl düzeltilir?

pokemon-go-apple-watch

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?