Oyun dünyası teknolojinin de ilerlemesiyle sağlam bir rekabetin içine girdi. Konsollar ve bilgisayar arasındaki yarış her gelişmede devam etmektedir. Son zamanlarda PS4’ün de çıkmasıyla hem oyun konsolları için hem de bilgisayar için yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Oyunları televizyon ekranından oynamak isteyenler PS4’lere, klavyeyle oynamak isteyenler ise bilgisayarlara koşturdu. Ancak son çıkan gelişmeye bu iki teknolojik aleti birleştirmek mümkün oldu. Uzun zamandır oyuncuların en büyük isteklerinden biri olan bu birleşme sayesinde artık Playstation da olan oyunları bilgisayarda oynama imkânı sunuyor. Bunun dışında insanlar playstationdaki oyunları bilgisayarda oynatabilmek için emülatör denilen programlarla oyunları bilgisayarlar için uygun hale getirmeye çalışmaktadırlar. Bu işlem hem uzun sürmekte hem de kesin çözüm vermemektedir.

playstation

Her oyun bilgisayar için uygun hale getirilememektedir. Sony’nin yakın zamanda çıkardığı remote play adlı programla bu işlem çok daha kolay ve kullanışlı hale geldi. Remote play Türkçe olarak uzaktan oynama anlamına gelmekle beraber bir bakıma yapılan işleminde ne olduğu hakkında bilgi vermektedir. Bu programı bilgisayara indirerek oyunları bilgisayarda oynamak mümkündür. Bu program için gereken ilk şey bilgisayarda Windows 8.1 veya 10 yüklü olması gerekmektedir. Daha sonra program indirilmelidir. İşlem burada bitmemektedir. Bu aşamadan sonra konsol yapılacak birkaç ayar daha vardır.

playstation-5

İlk olarak yapılması gereken şey ayarlar kısmından uzaktan oynama bağlantı ayarları kısmına geçilerek uzaktan oynatma etkinleştirilmelidir. Daha sonra yine ayarlar kısmından hesap yönetimine gelinmeli ve PS4 ana program olarak çalıştır seçeneği işaretlenmelidir. Bundan sonra yapılacak işlem ise yine ayarlar kısmından güç tasarrufu ayarlarına gelinerek PS4 dinlenme moduna ayarlanmalı ve internet bağlı kalsın seçeneği işaretlenmelidir. Daha sonra dualshock olarak adlandırılan kol kablo aracılığıyla bilgisayara bağlanmalıdır. Dikkat edilmesi gereken şey bağlantının Ethernet ile yapılmasıdır. Eğer ağ arasında yapılırsa kesilme ihtimali artacaktır.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?