Para iadesi alma rehberi (App Store, Play Store, Steam ve daha fazlası)

App Store'dan para iadesi alma. Google Play Store'dan , Steam'den EA Origin'den para iadesi alma.

0
274

Bir çoğumuz satın aldığı bir ürünü aldığı için pişman olmuştur. Bu ürün; Uygulama, müzik, oyun vb.. olabileceği gibi satın aldığımız yer de Apple App Store, Google Play Store, Steam, EA Games, HumbleBundle gibi çeşitli yerler olabilir. Pişman olduğunuz bir ürün için para iadesi alabilir misiniz? Bunun şartları nelerdir? Nelere dikkat etmemiz gerekir? Bu yazımızda App Store, Play Store, EA, Steam, Humble Bundle gibi yerlerden nasıl para iadesi alabileceğinizi anlatacağız. Bu yazıda paylaşacağımız bilgiler farklı platformlardan satın alanların da faydalanabileceği bilgiler olacak.

➡ Öncelikle şunun farkında olun: İnternetten satın alma mağazaya giderek satın almaya göre daha avantajlıdır. Yaptığınız olumsuz bir yorumla, verdiğiniz düşük bir puanla veya şikayet sitelerine yazdığınız bir şikayetle çok şeyi değiştirebilirsiniz. Bunu gören binlerce kişi almaktan vazgeçecektir. Satıcılar da bu durumu bilirler ve bundan korkarlar. Onlar için 5.00 puana yaklaşmak çok önemlidir. Gerekirse sizin paranızı da iade ederler.

➡ Uluslararası firmalar şikayetleri çözmekte yerli firmalara göre çok daha iyidir. Küçük hesap peşinde koşanları az bulunur. Onlar dürüstlüğe daha çok önem verir. Müşteri memnuniyetine çok önem verirler. Aldığınız ürünle ilgili yaşadığınız sorunu dürüst bir şekilde anlatmanız önemlidir. Ben şimdiye kadar hiçbir uluslararası firmayla sorun yaşamadım. Ödememi hep iade ettiler. Yerli firmalar müşteri memnuniyetine o kadar dikkat etmeyebiliyorlar.

Apple App Store’dan nasıl geri ödeme alırsınız?

App Store’dan satın aldığınız bir ürün için – E kitap, uygulama, film, abonelik veya müzik – 90 gün içinde para iadesi talebinde bulunabilirsiniz. Bu satın almayı iPhone, Mac veya iPad’den almanız birşey değiştirmez.

İşin kötü tarafı siz ancak talep ediyorsunuz. Apple’ın otomatik bir sistemi yok. Müşteri hizmetlerinin, çoğu zaman da o uygulamanın sahibinin vereceği cevabı beklemeniz gerekiyor.

Şunu kabul edelim. Bir oyun aldık ve beğenmeyip iade ettik. Film aldık ve izleyip iade ettik. Bu şekilde olmaz. Bu gibi konularda haklı olan biz olmayız. Ama uygulama ile ilgili teknik bir sıkıntı yaşamışızdır. Yanlış bir satın alma yapmışızdır. Bu gibi durumlarda müşteri hizmetleri bizi haklı görerek, geliştiricinin para iadesi yapmasını sağlayabilirler. Konunun başında da belirttiğim gibi müşteri memnuniyeti uluslararası firmalar için birkaç dolardan daha değerlidir.

App Store’dan para iadesi alabilmek için:

 • Apple kimliğinizle şu sayfaya girin: Sorun Bildir
 • Bu sayfada 90 gün içinde indirdiğiniz tüm uygulamalar, satın almalarınız görünüyor.
 • Sorunlu satın almanızın yanındaki “Sorun Bildir” butonuna tıklayın.
 • Sorunu seçin ve “Bu sorunu açıklayın” kutusuna sorununuzu yazın. İngilizce bilmiyorsanız google’ın çeviri sitesini kullanabilirsiniz.
 • Sorunu yazdıktan sonra “Gönder” butonuna basın.

Windows uygulamaları için para iadesi istemek

Microsoft Store’dan bir ürün aldıysanız ve iade etmek istiyorsanız bunu yapabilirsiniz. Ama şunu belirtelim; Microsoft Store para iadesi konusunda biraz sorunlu. Çoğu uygulamanın, e kitabın, filmin iadesi olmuyor.

Microsoft Store’dan para iadesi alma talebi için:

 • Ürünü tüm cihazlarınızdan silin.
 • Microsoft web sitesine kullanıcı bilgilerinizle giriş yapın ve alışveriş tarihine bakın.
 • İlgili ürünü bulun ve geri ödeme talebinde bulunun. Eğer geri ödemeyle ilgili bir link göremiyorsanız o ürünün iadesi kabul edilmiyor demektir.
 • Geri ödeme talebiniz kabul edilirse 5 iş günü içinde satın aldığınız yolla hesabınıza geri ödeme yapılıyor.

 

Google Play Store’dan nasıl geri ödeme alırsınız?

Google Play Store’dan satın aldığınız uygulama, müzik, film vb.. için geri ödeme almak da mümkün. Her türe göre ufak farklılıklar var. Bunlara aşağıda değindik. Play Store’da geri ödemeyi 1-10 iş günü içinde yapıyor. Satın almayı hangi yöntemle yaptıysanız geri ödemeleri de o şekilde oluyor.

 • Filmler ve TV Show’ları iade edilmesi

Eğer henüz filmi veya tv programını izlemeye başlamadıysanız, satın aldıktan sonra 7 gün içinde para iadesi talep edebiliyorsunuz. Filmi oynatmaya başladınız ama görüntü kalitesi vs. sorunlu, bu durumda da 65 gün içinde iade edebiliyorsunuz.

İLGİLİ HABER:  Etkinlik Programı Sızdı – Apple Eylül'de Ne Tanıtacak?

Play Store’dan satın aldığınız filmi veya tv programını iade etmek için:

 • Google Play’de Hesabım kısmına kullanıcı bilgilerinizle giriş yapın.
 • İade etmek istediğiniz ürünü seçin. Yanındaki 3 noktayı seçin ve “Geri ödeme iste” ye tıklayın.
 • Açılır menüden neden iade ettiğinizi gösteren ifadeyi seçin. Onaylayın.

 

Play Store’dan satın aldığınız müzik aboneliğini iade etmek için:

Google Play müzik aboneliğiniz varsa, satın aldığınız parçayı indirmeden veya çalmadan 7 gün içinde iade edebilirsiniz.Parçayı çaldıktan sonra teknik bir sorun yaşamadığınız sürece iade edemezsiniz.

 

Play Store’dan satın aldığınız kitapları iade etmek için:

Satın aldığınız e kitapların iadesini 7 gün içinde isteyebilirsiniz. Kitapta teknik bir sorun varsa bu süre 65 güne çıkıyor.  Beğenmedim diyerek iade yapamayacağınızı hatırlatalım. Bu kabul edilmeyecektir.

Steam’e oyun iade etme ve geri ödeme alma

Steam’in iade politikası diğerlerine göre çok daha iyi. Son 2 hafta içinde satın aldığınız bir oyunu 2 saatin altında oynadıysanız iade edebiliyorsunuz. Sistem otomatik. Soru soran yok. Bu sayede Steam’den istediğiniz oyunu indirebilirsiniz. Beğenmezseniz iadesi kolay. Steam’in iade politikası burada. 

Steam’in iade şartlarına aykırı durumlarda da iade talebinde bulunabilirsiniz. Ama kabul edip etmeyecekleri belli olmuyor. Dürüst olmanız lazım. Saatlerce oynadığınız bir oyunu beğenmedim diyerek iade edemezsiniz.

Steam’in iade politikası şöyle  başlar:

Steam üzerinde yaptığınız neredeyse her satın alım için herhangi bir sebeple iade talebinde bulunabilirsiniz. Belki bir oyunu yanlışlıkla aldınız, belki de bir oyunu bir saat oynadınız ve beğenmediniz.

Fark etmez. Valve, iade süresi dolmadan, help.steampowered.com aracılığıyla oluşturulmuş bir iade talebi üzerine herhangi bir sebep için iade sağlar. İade süresi oyunlar için oyunun oynanma süresi iki saati geçtiği zaman dolar. Aşağıda daha fazla ayrıntı bulunmakta ancak tarif ettiğimiz iade şartlarının dışında bile olsanız iade talebinde bulunabilirsiniz ve talebiniz tarafımızca değerlendirilir. 

Steam dışında bir yerden satın aldığınız bir oyun Steam’e eklenirse Steam’den iade alamıyorsunuz. İlk satıcısından iade talep etmelisiniz. Ayrıca bir oyunda banlanırsanız (engellenirseniz) iade talep edemiyorsunuz.

EA Origin’e oyun iade etme ve geri ödeme alma

EA Origin’in iade politikası da çok iyidir. Hem EA tarafından yapılan hem de diğer üreticiler tarafından yapılan tüm dijital ürünleri kapsar.

EA Origin’den bir oyun aldınız ve iade etmek istiyorsunuz. Şunlara dikkat etmelisiniz:

 • Oyunu çalıştırdıysanız 24 saat içinde iade talep etmelisiniz.
 • Oyunu çalıştırmadıysanız 7 gün içinde iade talep etmelisiniz.
 • Oyunu önceden sipariş ettiyseniz (Pre order), oyun yayınlandıktan sonra 7 gün içinde iade talep etmelisiniz.
 • Oyunu satın aldıktan sonra 30 gün içinde, oyunu teknik problemler, sunucu sorunları, hatalar gibi sebeplerden iade edebilirsiniz. Ama çalıştırdıktan sonra en fazla 72 saat geçmiş olmalı.

Bu EA Origin iade şartları sadece dijtal içerikler için geçerli. Mağazalardan aldığınız kutulu oyunlarda geçerli değil.

EA Origin iade talep etme sayfasına gitmek için tıklayın.

Humble Bundle oyun iade etme ve geri ödeme alma

Humble Bundle’dan bir oyun aldıysanız ve bunu iade edip geri ödeme almak istiyorsanız; satın aldıktan sonra 60 gün içinde bunu yapabiliyorsunuz. Ama ne yazık ki Humble Bundle’ın iade şartlarında çoğu ürün iade için uygun değildir yazıyor. Humble Bundle ayrıca BTC ile satın alınan ürünlere iade kabul etmiyor.

 • Humble Bundle’a iade talebinde bulunmak için buraya tıklayın.
 • Gelen sayfada “Payments and Refunds” kısmını seçin.

 • İade etmek istediğiniz ürünü seçin.
 • Niçin iade etmek istediğinizi yazın.
 • Oyunun Transaction ID’sini yazın. Bu bilgi satın alma geçmişinizde veya faturalarda olur.
 • Submit butonuna tıklayın.

Humble Bundle’dan iade alabilmeniz için elinizdeki tüm sebepleri açık bir şekilde yazın.

Sonuç olarak;

Ülkemizden en çok kullanılan dijital platformlara ürün iade etme ve para iadesi alma konusunu işledik. Kurallara uymayı unutmayalım. Dürüst bir şekilde hakkımızı arayalım.

 

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?