Uzun süre beklediğimiz jailbreak sonunda çıktı. Çoğumuz hemen jailbreak işlemini yaptık. Bugün ise çıkan yeni bir haber kafaları karıştırdı. Jailbreak Pangu iOS 9.3.3 hacklendi mi?

Jailbreak yaptıktan sonra, bazı kullanıcılarının hesaplarının ele geçtiği, paypal dan para çekildiği haberleri geldi. Ülkemizde  artık Paypal kullanılamadığından dolayı, paypal sıkıntısı olmaz ama başka problemler de olabilir.

Bu dedikoduları jailbreak karşıtı grupların çıkarmış olması ihtimali yüksek. Yine de jailbreak yayınları yapan bir site, olarak kullanıcılarımızı potansiyel risklerden haberdar etmek görevimiz.

 

Jailbreak aracı Çinli şirket 25PP tarafından sunuldu. Bu firmanın “PPhelper” aracı ile jailbreak yapıldı.

Şikayetlerin odak noktasında da “PPhelper” aracı ile yapılan jailbreakler var.

Çok sayıda kullanıcı aşağıdaki alanlarda yetkisiz giriş (unauthorized access) şikayeti bildirdi:

  • Facebook
  • PayPal
  • Kredi kartı ve banka bilgileri

Şüpheli girişlerin çoğu Tayvan, Vietnam, Beijing ve Çin’in diğer şehirlerinden olmakta. Çoğu da proksiler üzerinden gerçekleşmekte.

Cydia’nın mucidi Saurik, bu konuda düşüncelerini paylaştı. Dediğine göre, Pangu’ya ve jailbreak geliştiren takıma güvendiğini ama Pangu’nun dağıtımdan sonra meydana gelebilecek potansiyel ihlaller konusunda şüphesi olduğunu söyledi.

Impactor,  Saurik’in Pangu’nun ingilizce versiyonunu imzalama aracı. Bu yüzden güvenilir olduğunu söyleyebiliriz. Impactor zaten, 25PP ile ilişkili bir yazılımla çalışmıyor.

 

Dün yayınladığımız yeni jailbreak yazısında, Impactor uygulaması ile jailbreak yapmayı anlatmıştık:

iOS 9.3.3 Pangu jailbreak 1.2 (ingilizce) yayınlandı

Bu konuyu jailbreak yapmaktan korkun diye değil, dikkatli olun diye yayınlıyoruz. Eğer 25PP ile jailbreak yapmışsanız cihazınını Restore etmenizi öneriyoruz. PPhelper uygulamasını yüklediyseniz silebilirsiniz. Güvenlikten tam emin olmak için de, bilgisayarınızı virüs taramasından geçirebilirsiniz.

Bu konudaki Reddit tartışması ve mağdurların şikayetlerini görmek için tıklayınız.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?