ÖTV Zammı Sonrasında IMEI Kayıt Ücreti Durumu

0
1027

Akıllı telefonlar için zor bir haftayı geride bıraktık. Öyle ki artık akıllı telefonların fiyatları çok daha yüksek. ÖTV zammının açıklanmasının ardından, hemen her model için aynı seviyede olan %25’lik ÖTV oranının, %50’ye kadar çıktığını gördük. Üstelik bu düzenleme fiyat aralıklarına göre yapıldı.

1500 TL ve üzeri modellerin %50 ÖTV oranına sahip olacağını, 1500 TL ile 640 TL arasındaki modellerin %40 ÖTV oranına sahip olacağını ve 640 TL ile daha altı modellerin ise %25 ÖTV oranıyla devam edeceğini aktarmıştık. Bu açıklamaların hemen ardından bu kez yeni bir soru işareti ortaya çıktı. Şimdi merak edilen kısım, yurt dışından getirilen telefonların IMEI kayıt ücretlerine zam gelip gelmeyeceği.

IMEI Ücretlerine Zam Gelebilir

ÖTV durumundan sonra kullanıcıların yurt dışından telefon getirme fikrine yeniden döndüğünü görmeye başladık. Tabii ki bu durumda da karşılanacak olan masraflar var. En dikkat çeken masraf ise telefonun kaydı için kullanılan IMEI kayıt ücreti. Kayıt ücreti için istenen rakama geçtiğimiz aylarda zam yapılmıştı.

Fakat ÖTV durumundan sonra IMEI kayıt ücretlerine yeniden zam yapılması gündeme geldi. Son yapılan zamlarla beraber kayıt ücretinin 170 TL’den 500 TL civarına çıkarıldığını gördük. Hatta 2019 yılında bir zam daha yapılmış ve bu ücret 618 TL civarına çıkmıştı.

IMEI kayıt ücreti

ÖTV zammı sonrasında, yurt dışında akıllı telefon getirmek biraz daha düşük bir maliyete çıkmaya başladı. Kesin olmayan bilgilere göre IMEI için de bir düzenleme yolda olabilir. Yani 618 TL gibi bir ücrete çıkarılan kayıt parasının, biraz daha yükseldiğini görmek mümkün olabilir.

Fakat bu ücretin ne kadar artacağı ya da artıp artmayacağı konusunda net bir bilgi bulunmuyor. Sadece ÖTV zammından sonra oluşan farkın kapatılacağı yönünde beklentiler var. Eğer kayıt ücretlerine ilişkin yeni bir zam haberi gelecek ya da değişiklik haberi gelecek olursa, bu durumda sitemizden gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz. Şimdilik ÖTV zammı dışında bir zam açıklanmadı.

İLGİLİ HABER:  Apple Geliştiricileri Bir Kez Daha Uyardı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?