Otonom Araç Teknolojileri İçin Yeni Adımlar Geliyor

0
33
Otonom Araç
Otonom Araç testleri nasıl soonuçlanıyor?

İlk çıktıkları dönemde büyük ses getirmiş olsa da otonom araçlarda istenen performans bir türlü elde edilemedi. Araçların yapılan testlerinin başarılı olmaması ve yarı otonom olan araçların ardı ardına kazalara karışmasından sonra ilgisini kaybetmeye başlayan otonom araçları için birçok firma yeniden dev yatırımlar yapmaya başladı. Yeni yatırımlarla beraber otonom araç testleri de artış gösteriyor.

Yapılan açıklamalarla beraber başta Google olmak üzere yeni nesil otonom araç teknolojileri için yeniden kapsamlı testler yapılmaya başlandı. Yapılan testler ile beraber otonom araçların artık trafiğe çıkabilmesi için ne gibi eklentiler yapılması gerektiğini de ortaya koyacak. Tüm bu testlerle beraber elde edilen sonuçlar ise kafaları karıştırdı.

Otonom Araçlar Trafiğe Çıkabilecek Mi?

Testler bir yana dursun şu an için tartışılan yeni biri konu var. Tartışılan bu konuda gündeme gelen ana mesele ise otonom araçların gerçekten trafiğe çıkış yapıp yapmayacağı. Bir fikre göre bu ihtimal pek mümkün değil. Bu fikre göre araçların trafikte anlık değişen şartlara ayak uydurmasının otonom sistemlerle mümkün olmayacağı düşünülüyor.

Sadece trafik durumlarında anlık olarak değişen şartlar değil bunun dışında hava durumlarında da değişen anlık şartların otonom araçların kullanımını engelleyeceği görüşü hakim ki şu ana kadar denenen araçların içerisinde istenen performansın elde edilememesinin ana nedeni de zaten bu. Son olarak Tesla serisinde yaşanan örneklerde araçların çevre şartlarına uyum sağlayamadığı için kazalara karıştığı bilgisi verilmiş ve Tesla yaptığı açıklamada kullanıcıların direksiyonu asla bırakmadan sistemi bir yol yardım sistemi olarak kullanmaları istemişti.

Otonom Araç testleri yeniden başladı
Otonom Araç testleri

Bu gibi ve benzeri durumlar nedeniyle uzun bir süre daha otonom araçların trafikte kendilerine yer bulamayacağı düşüncesi hakim. Bunun dışında testlerle beraber ise otonom araçlarda oluşturulacak olan sensör sistemlerinin ve yapay zekaların bu sorunlara çözüm oluşturabileceği ve artık otonom araçlarında rahatlıkla trafikte kullanılabilmesinin sağlanacağı belirtiliyor. Yapılan testler sonrasında ilk araçların ne zaman trafiğe çıkış yapacağı konusunda ise bir bilgi elde edilmiş değil.

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?