OS X: Klavye Kısayollarına Giriş (Mac Kullanım Rehberi – 1)

1
1152

Pek çoğumuz Mac kullanıyoruz ve Mac kullanırken kimi klavye kısayolundan habersiz, daha fazla efor sarfederek işlemler yapıyoruz. Aslında Apple, OS X ile işimizi kolaylaştıracak pek çok klavye kısayolunu kullanımımıza sunmuş durumda. 3. parti uygulamalarda bu kapsamda işimizi kolaylaştıracak klavye kısayollarını uygulamaları üzerinde kullanıyorlar. Elbette ki kendimiz de klavye kısayolları oluşturabiliyoruz.

Apple Uzmanı olarak, Mac klavyenizi daha rahat tanıyabilmeniz, klavye kısayollarını tam olarak görerek kullanabilmeniz için böyle bir rehber oluşturmaya karar verdik. Hemen hemen her gün yeni bir rehber ekleyerek kısa süre içerisinde klavyenizle ilgili tüm kısayollarını sizlerle paylaşacağız.

Klavyenizdeki bazı tuşlara birlikte basarak Mac’inizde bir takım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bir klavye kısayollarını kullanmak için bir değiştirici tuşa basarken aynı anda bir karakter tuşuna basmanız gerekiyor. Yani Command (⌘) ve ardından “C” tuşuna basarsanız o an seçili olan öğe veya öğeleri panoya kopyalarsanız. Yani bir diğer şekilde Command-C klavye kestirmesini kullanmış olursunuz.

Mac’iniz de bunun gibi pek çok kısayol tuşu fonksiyonu vardır. Bu kısayollar ile eşleşen tuşları uygulamaların menülerinde görüntüleyebilirsiniz.

Ekran Resmi 2015-04-18 00.43.57

Birçok klavye kısayolunda bir değiştirme tuşu kullanılır. Bu değiştirme tuşu, diğer tuşların veya trackpad tıklamalarının OS X tarafından algılanma şeklini değiştirir. Değiştirme tuşları şunlardır;

  • ⌘ – Command tuşu
  • ⌃ – Control tuşu
  • ⌥ – Option tuşu
  • ⇧ – Shift Tuşu
  • ⇪ – Caps Lock
  • fn – Function Tuşu

Apple markalı olmayan, Windows tuşuna sahip bir klavye kullanıyorsanız Alt tuşu Option tuşu ile, Windows tuşu da Command tuşu ile aynı işlevi yerine getirir. Bu tuşların nasıl yorumlanacağını Sistem Tercihleri’nin Klavye bölümünden rahat bir şekilde görebilir ve değiştirebilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda kesme, kopyalama, ekran görüntüsü alma gibi tabiri yerinde ise hayat kurtaran pek çok klavye kısayolunu paylaşacağız. Takip edebilirsiniz.

İLGİLİ HABER:  iOS 9 Kesinlikle Muhteşem, Sadece Henüz Hazır Değil

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?