OS X: Kesme, Kopyalama, Yapıştırma ve Ekran Görüntüsü Alma (Mac Kullanım Rehberi – 2)

0
3679

Daha önceki yazımızda OS X klavye kısayol tuşlarına giriş yapmış, değiştirme tuşlarından söz etmiştik. Bugünki yazımızda OS X’de kesme, kopyalama, yapıştırma ve ekran görüntüsünün nasıl alındığından söz edeceğiz.

Kesme, Kopyalama ve Yapıştırma

Seçtiğiniz bir öğeyi kesmek, kopyalamak veya yapıştırmak için bu kısayol tuşlarını kullanabilirsiniz. Bu metinleri, müzikleri, resimleri ve daha fazla öğeyi kapsamaktadır.

Windows’da olduğu gibi kesmek için X, kopyalamak için C ve yapıştırmak için V klavye tuşlarını kullanıyoruz. Windows’ta Ctrl değiştirme tuşu kullanılırken Mac’lerde Command (⌘) değiştirme tuşu kullanılır. Yani;

  • Kopyalama işlemi için Command (⌘) tuşu ile birlikte C klavye tuşuna basılır. (Command-C)
  • Kesme işlemi için  Command (⌘) tuşu ile birlikte X klavye tuşuna basılır. (Command-X)
  • Yapıştırma işlemi için Command (⌘) tuşu ile birlikte V klavye tuşuna basılır. (Command-V)

Ekran Görüntüsünü Alma

Mac’ler de ekran görüntüsünü almak oldukça rahat ve fonksiyoneldir.

  • Komple ekran görüntüsünü almak ve bir dosyaya kaydetmek için Command (⌘) tuşu ile birlikte önce Shift (⇧) ardından 3 tuşuna basılır. (Command-Shift-3)
  • Komple ekran görüntüsünü almak ve panoya kaydetmek için Command (⌘) tuşu ile birlikte Shift (⇧), kntrl (control) ve ardından 3 tuşuna basılır. (Command-Shift-kntrl-3)
  • Seçeceğiniz alandaki ekran görüntüsünü almak ve bir dosyaya kaydetmek için Command (⌘) tuşu ile birlikte Shift (⇧) ardından 4 tuşuna basılır. (Command-Shift-4)
  • Seçeceğiniz alandaki ekran görüntüsü almak ve panoya kaydetmek için Command (⌘) tuşu ile birlikte Shift (⇧), kntrl (control) ve ardından 4 tuşuna basılır. (Command-Shift-kntrl-4)

Bir sonraki rehber yazımızda başlatma kısayollarından, bilgisayarı uyku moduna alma ve kapatma kısayollarından bahsedeceğiz. Takip edebilirsiniz.

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

CEVAP VER

Please enter your comment!

Please enter your name here