Apple’ın geçen sene tanıttığı ve şu an için en güncel amiral gemisi modelleri olarak anılan akıllı telefon modelleri için sürekli olarak yeni rakipler piyasaya giriş yapıyor. Bu noktada markanın yeni rakiplerinden birisi de Oppo Reno 10x Zoom akıllı telefonları oldu.

Belki iPhone Xs modelleriyle değil ancak iPhone XR akıllı telefonlarıyla yarışacak bir model söz konusu. Özellikle kamera kısmında sunulan yenilikler bir hayli konuşulacak cinsten. Sözü daha fazla uzatmayalım ve iki modelin karşılaştırmasına bakalım. Oppo Reno 10x Zoom ile iPhone XR arasındaki mücadeleyi kim kazanıyor bakalım.

Oppo Reno 10x Zoom ile iPhone XR Tasarım Karşılaştırması

Tasarım kısmından işe başlamak gerekiyor. Tasarım bölümünde yeni akıllı telefonların oldukça başarılı olduğunu ve iPhone XR modellerinde ciddi bir rakip olarak karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. Hemen yeni modellerin tasarım detaylarından söz edelim.

Oppo Reno 10x Zoom Tasarım Özellikleri

Oppo Reno 10x Zoom tamamen ekrandan oluşan bir akıllı telefon modeli olarak karşımıza çıkıyor. Bu modelin önyüzü kısmında kamera alanı ya da herhangi bir çentik alanı bulunmuyor. Telefonların sadece ekran yüzeyinden oluşan ekran bölümünde en büyük artı ise açılır kapanır kamera alanı.

Açılır kapanır kamera alanının dikey olarak da kullanılmadığını görüyoruz. Bunun aksine kamera alanının yatay bir şekilde açılan PoP-up sistemine bağlı olduğu görülüyor. Açılır kapanır kamera alanın hemen arka kısmında flaş ışığı desteği sunması da başka bir detay.

Oppo Reno 10x Zoom ile iPhone XR

Yine arka kapak kısmında da üç kameralı tasarım sunulmuş. Markanın logosunun dikine olarak yerleştirildiği bu alanda, kameraların üst üste sıralandığı görülüyor. 9.3 mm kalınlığa sahip olan kasanın arka kısmında hafif bir dışa doğru çıkmış kasa yapısını görüyoruz.

Zaten kalınlığı arttıran da tam olarak bu. Yeni akıllı telefonların ölçüler kısmında da 162 mm X 77.2 mm ve 9.3 mm kalınlığı olduğunu görmekteyiz. Yeşil ve siyah renk seçeneklerinin sunulduğu akıllı telefonun kasa malzemesi alüminyum ve arka kapak kısmında da cam çerçeve kullanılmış durumda.

Oppo Reno 10x Zoom ile iPhone XR

iPhone XR Tasarımı

iPhone XR, tasarım kısmında biraz daha sıradan kalıyor. Telefonun ekran kısmında standart çentikli tasarıma yer verdiğini görüyoruz. Artık standart haline gelen çentikli tasarımı olduğu gibi koruyan yeni akıllı telefonların, arka kısımda da cam kapak kullanmaya devam ettiği görülüyor. Sadece çentik alanının dikkat çektiği ön kısımda başka bir detay söz konusu değil.

Arka kapak kısmına geçtiğimiz zaman yeni akıllı telefonların tek arka kamera kullandığını da ekleyelim. Köşeye konumlandırılmış olan tek arka kamera oldukça geniş bir yüzey sahip ve hemen altında da flaş ışığına yer veriyor. Bunun dışında arka kapak kısmının tamamen cam olduğunu görüyoruz.

Telefonun ölçüleri ise 150.9 mm X 75.7 mm X 8.3 mm olarak belirlenmiş. Bu modelin tasarım kısmında en önemli artısı ise sunduğu renk seçenekleri.

iPhone XR

Telefon Mavi, Kırmızı, Siyah, Gümüş, Sarı, Bakır renk seçenekleriyle beraber geliyor. Arka kapak kısmında cam kapak kullanan modelin çerçeve kısmında da alüminyum kullandığını belirtelim.

Tasarım Kısmında Kazanan Kim?

iPhone XR akıllı telefonlarının tasarımı genel olarak beğeni topladı. Kullanıcı yorumlarında da ciddi şekilde beğeni toplayan bir tasarım yapısının sunulduğunu görebiliyoruz. Fakat Oppo Reno 10x Zoom akıllı telefonlarında yeni nesle geçiş yapılmış durumda.

Şimdiye kadar görmediğimiz bir kamera bölümüne sahip olduğunu gördüğümüz akıllı telefonun, açılır kapanır kamera sisteminin bir hayli öne çıktığı görülüyor. Sadece ön kamera değil, arka kamera yerleşiminde de Oppo Reno 10x Zoom akıllı telefonlarının tasarım artısını öne çıkardığı görülüyor.

Oppo Reno 10x Zoom ile iPhone XR Ekran Karşılaştırması

Ekran konusunda da yine oldukça başarılı akıllı telefonlar görüyoruz. Ekran karşılaştırmasına da yine Oppo Reno 10x Zoom akıllı telefonlarından başlayacağız.

Oppo Reno 10x Zoom Ekran Özellikleri

Yeni akıllı telefon ekran kısmında AMOLED panelleri kullanıyor. Görüntü kalitesi açısından oldukça iyi bir deneyim sunan AMOLED panelleri kullanan akıllı telefonların 6.6 inçlik ekran boyutu var. 6.6 inçlik ekran boyutuyla beraber sunulan çözünürlük değeri ise 1080 X 2340 piksel olarak açıklanmış durumda. Bu değerlerle beraber sunulan piksel yoğunluk değeri ise 387 PPi olarak açıklandı.

Oppo Reno 10x Zoom ile iPhone XR

Yeni modelin koruma kısmında da oldukça başarılı olduğunu ekleyelim. Öyle ki telefonda Gorillas Glass 6 camları var. Bunun yanında 430 nit parlaklık değeri, DCI-P3 desteği, 19.5:9 en boy oranı gibi artılar bulunuyor. Ekran gövde oranı kısmında ise %85.5 gibi bir orandan söz ediyoruz.

iPhone XR Ekran Özellikleri

Uygun fiyatlı iPhone X modeli olarak duyurulan iPhone XR akıllı telefonlarında da ekran kısmında başarılı bir grafik çiziliyor. Bu modelde IPS LCD ekran tercihi yapıldı. 6.1 inçlik LCD ekranlarla beraber 828 X 1792 piksel çözünürlük değeri sunuluyor.

iPhone Xr

Tüm bu değerlerle beraber sunulan piksel yoğunluğu ise 324 PPi. Sadece bu değerler bile ne kadar iddialı bir akıllı telefon modeliyle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Bunun dışında Liquid Retina ekran, DCI-P3 renk desteği, True Tone ekran teknolojisi, 625 nit parlaklık değeri de sunulmakta.

%78.31 ekran gövde oranına sahip olan akıllı telefon, yine Apple’ın ekran teknolojileriyle öne çıkmayı başarıyor.

Oppo Reno 10x Zoom ile iPhone XR Teknik Özellik Karşılaştırması

Yeni akıllı telefonların teknik kısımda karşılaştırmasında da ciddi bir savaş olduğunu söylemek yanlış olmaz. Özellikle 7 nm işlemciler üzerinden ciddi bir yarış söz konusu. Bu noktada Oppo Reno 10x Zoom akıllı telefonlarının Snapdragon gücünü, Apple’ın iPhone XR akıllı telefonlarının ise Apple A12 işlemcilerinin gücünü arkasına aldığını görüyoruz.

Oppo Reno 10x Zoom Teknik Özellikler

Amiral gemisi akıllı telefon, Snapdragon 855 serisinden güç alıyor. 8 çekirdekli işlemci, 1+3+4 şeklinde bir kümeleme sunuyor. Single core 2.84 GHz Kryo 485 kümesinin dışında, Triple-core 2.42 GHz Kryo 485 + Quad-core 1.8 GHz Kryo 485 kümelemesini de görüyoruz. İşlemcilerin beraberinde gelen grafik birimi ise Adreno 640 serisi olarak açıklandı.

Oppo Reno 10x Zoom ile iPhone XR

6 GB RAM bellek miktarına sahip olan telefonun bunun dışında 8 GB RAM bellek miktarına sahip olan bir başka versiyonu daha var. RAM bellek teknolojisi kısmında LPDDR4x teknolojisine yer veriliyor. 128 GB depolama alanı ve 256 GB depolama alanı olarak iki farklı depolama alanı sunulduğunu da ekleyelim.

iPhone XR Teknik Özellikleri

iPhone XR akıllı telefonları da yine teknik özellikler kısmında iddialı olan modellerden bir tanesi. Bu modelde de Apple A12 işlemcileri var. Yeni amiral gemisi serisi işlemcilerin sunduğu hız değeri ise 2.5 GHz olarak açıklandı.

6 çekirdekli işlemciler, Dual-core 2.5 GHz vortex ve Quad-core 1.59 GHz Tempest kümelemesi sunuyor. Grafik birimi kısmında ise Apple G11PMP4 serisine yer verildiğini de ekleyelim.

iPhone XR

Bu modelin RAM bellek kısmında ise net bir şekilde geri kaldığı görülüyor. LPDDR4x RAM bellek tipinde 3 GB RAM bellek miktarına yer veriliyor. Oppo Reno 10x Zoom ile karşılaştırıldığı zaman yarı yarıya daha düşük bellek kapasitesi görüyoruz. Depolama alanı kısmında ise 64/128/256 GB seçenekleri var.

Teknik Kısımda Kim Önde?

Henüz sonuçlar kesin olarak belli değil. Çünkü Oppo Reno 10x Zoom akıllı telefonlarının test sonuçları yayınlanmadı. Fakat kağıt üzerinde bakarsak Oppo daha önde gelebilir. Tabii ki A12 ve iOS aradaki açığı kapatabilir. Sonuçları beklemek gerekiyor.

Oppo Reno 10x Zoom ile iPhone XR Kamera

Kamera karşılaştırmasına geldiğimiz zaman da yine iddialı iki akıllı telefon görmekteyiz. Oppo Reno 10x Zoom modelinin kamera kısmında 10x zoom gibi bir de artısı var.

Oppo Reno 10x Zoom Kamera

Kamera kısmında 48 MP değerinde ana kameranın üstünlüğünü görüyoruz. f/1.7 diyafram açıklık değerine sahip olan bu kameraya, 8 MP değerinde f/2.2 diyafram açıklık değerine sahip olan geniş açılı bir ikinci kamera eşlik ediyor.

Oppo Reno 10x Zoom ile iPhone XR

Son olarak 13 MP değerinde f/3.0 diyafram açıklık değerine sahip olan hibrit zoom özelliği sunan bir de telefoto kamerası görüyoruz. Üçlü kameranın üstünlüğünün tartışılmaz olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ön kamera kısmında ise 16 MP değerinde f/2.0 diyafram açıklık değerine sahip olan bir kamera kullanıldığını ekleyelim.

iPhone XR Kamera

iPhone XR akıllı telefonlarının kamera kısmında biraz geri planda kaldığını görüyoruz. 12 MP değerinde tek arka kamerası bulunan akıllı telefon f/1.8 diyafram açıklık değeri sunuyor ve 60 fps 4K çekim yapabiliyor. Genel görüntü kalitesi konusunda oldukça başarılı bir akıllı telefondan söz ediyoruz ancak Oppo Reno 10x Zoom modelinin gerisinde kalacak tek bir kamera var.

iPhone XR

Ön kamera kısmında da yine 7 MP değerinde f/2.2 diyafram açıklık değerine sahip olan TrueDepth kamerasını görüyoruz. Telefonun kamera özelliklerinin genel olarak oldukça başarılı olduğunu ve DxOMArk üzerinden de 101 puan alındığını ekleyelim.

Kamera Kısmında Kazanan

Oppo Reno 10x Zoom kamera puanları şu an için açıklanmış değil. Fakat yine kağıt üzerinde bu modelin önde olduğunu görüyoruz. Hibrit zoom özelliğinin bile fark yaratmaya yettiği kesin. Yine de net sonuçları söylemek için derecelendirmeleri beklemek gerekiyor. Özellikle, arka kamera kısmında yarışı kimin kazanacağı oldukça önemli.

Oppo Reno 10x Zoom ile iPhone XR akıllı telefonları için yaptığımız karşılaştırmanın sonuna geldik. Henüz Oppo Reno 10x Zoom modeli için fiyat açıklaması olmadığı için fiyat kısmında net bir şey söyleyemiyoruz.

Her iki akıllı telefonun da oldukça iyi modeller olduğunu ancak Oppo’nun genel değerlendirmede biraz daha öne çıktığını ekleyelim. Genel testlerden sonra daha net sonuçları paylaşacağız.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?