OnePlus 5 ile iPhone 7 Plus Karşılaştırması

0
115
OnePlus 5 iPhone 7 Plus islevsellik karsilastirmasi

Yalnızca üç yıl önce telefon üretmeye başlayan OnePlus, paranızın karşılığını veren telefonlarıyla adını tüm dünyaya duyurmayı başardı. OnePlus 5, şirketin bugüne kadarki en iyi ve en pahalı telefonu. Ancak yine de 5.5 inçlik iPhone 7 Plus gibi bir ana akım amiral gemisinden daha ucuzdur. OnePlus 5, iPhone 7 Plus’tan ilham alan (ya da “kopyalanan” diyebiriz) benzer bir tasarıma ve Portre modunu destekleyen bir çift kamera sistemi gibi dikkat çekici özelliklere sahip. Makalemizde, OnePlus 5 ile iPhone 7 Plus‘ı tasarım, performans, pil ömrü ve kamera açısından karşılaştırdık.

Tasarım

OnePlus 5, tasarım açısından iPhone 7 Plus’a çok benziyor olsa da, kavisli sırt ve detayları ile kendi kişiliğini yansıtıyor. OnePlus 5’te su geçirmezlik özelliği bulunmuyor.

OnePlus-5-iPhone-7-Plus

Hem OnePlus 5 hem de iPhone 7 Plus, metalden yapılmış fiziki tuşlara ve alüminyum gövdeye sahip. İkisinde de tuşlara basmak biraz zahmetli olsa da, iPhone 7 Plus’da bir tuşa basmak, OnePlus 5’ten biraz daha fazla çaba gerektiriyor. Ayrıca OnePlus 5’in arka yüzeyinde hafif bir tümsek yer alıyor. Bu da elinize daha rahat oturmasını sağlıyor. Her iki telefon da kaygan bir yapıya sahip ancak OnePlus 5 daha kaygan. Ekstra koruma için her ikisinde de bir kılıf kullanılması öneriliyor.

OnePlus 5’in fiziksel boyut açısından daha küçük çerçevelere sahip olması, onu daha ergonomik hale getiriyor. Öte yandan iPhone 7 Plus, OnePlus 5’ten ve en büyük 5.5 inçlik telefonlardan daha büyük.

OnePlus 5’in Boyutları

  • 6.07 x 2.92 x 0.29 inç (154.2 x 74.1 x 7.25 mm)
  • 153 g

iPhohe 7 Plus’ın Boyutları

  • 6.23 x 3.07 x 0.29 inç (158.2 x 77.9 x 7.3 mm)
  • 188 g

OnePlus 5 hala suya dayanıklılıktan yoksun olmasına rağmen, iPhone 7 Plus IP67 derecesinde su ve toz korumasına sahip. Bu da, 91 cm derinlikteki tatlı su altında 30 dakika kadar su hasarına karşı dayanıklı olduğu anlamına geliyor.

Her iki telefonun önlerinde, ekranın hemen altında parmak izi tarayıcıları yer alıyor. Her ikisinde de fizikselmiş görünen ancak öyle olmayan Home tuşları yer alıyor.

Ekran

iPhone’da 5.5 inç LCD ekran, OnePlus’da ise 5.5 inç AMOLED ekran bulunuyor.Hem OnePlus 5 hem de iPhone 7 Plus, 1080 x 1920 piksel çözünürlük ile 16:9 ekranlara sahip. OnePlus 5’deki AMOLED, iPhone’daki LCD ekrana kıyasla iki avantaja sahiptir: Daha derin siyahlar ve daha iyi görüş açısı. Ancak daha parlak olması nedeniyle açık havada LCD ekranı görmek daha kolay.

oneplus 5 iphone 7 plus ekran karsilatirmasi

Renkli üretme açısından her iki telefon da harika bir iş çıkarıyor. iPhone 7 Plus, basit bir nedenden dolayı biraz daha iyi: Apple’ın iOS renk yönetimini destekliyor ve daha geniş DCI-P3 renk profilini tam olarak kullanıyor. Basitçe söylemek gerekirse, iPhone, bir içeriğin ne zaman geniş renk profilinde gösterilmesi gerektiğini biliyor ve ihtiyaç duyulduğunda o sert renkleri sunuyor. Buna karşın, Android hala sistem genelinde renk yönetimine sahip değil.

iPhone, birçok dahili ve üçüncü parti uygulama için oldukça kullanışlı olan 3D Touch özelliğine sahip. Örneğin, klavyede bir şey yazarken imleci hassas bir yere koymak istediğinizde, klavye üzerine basılı tutarak trackpad özelliğini etkinleştirebiliyorsunuz. 3D Touch, ekranın altında bulunan ayrı bir katmandan destek alıyor. OnePlus böyle bir işlevselliğe sahip değil.

Her iki telefonda da, kullanıcıların uykularının ekranın mavi ışığıyla dağılmamasına yardımcı olan dahili bir mavi ışık filtresi olan “Gece” modu yer alıyor. OnePlus ayrıca, ekranı siyah beyaza çeviren ve daha keskin hale getiren yeni bir “Okuma” moduyla birlikte geliyor.

Arayüz ve İşlevsellik

OnePlus 5’de şirketin OxygenOS olarak adlandırdığı temiz bir Android arayüzü bulunuyor; iPhone 7 Plus ise iOS üzerinde çalışıyor. Arayüz ve işlevsellik, iOS için akışkanlık, kaliteli uygulamalar ve zamanında gelen güncellemeler olarak özetlenebilirken, OnePlus’daki OxygenOS için özelleştirilebilirlik ve saflık olarak özetlenebilir.

İLGİLİ HABER:  iPad Pro 2020 İncelemesi – Fiyatı ve Özellikleri

OnePlus 5 iPhone 7 Plus islevsellik karsilastirmasi

OnePlus 5’in anahtar kelimeleri “hız” ve “şişme yok”, iPhone’unkiler ise “yağ gibi pürüzsüz”. OxygenOS, kullanışlı özelleştirme seçenekleri ve hıza odaklanan örnek bir Android arayüzü olsa da, “akıcı” bağlantı zincirleri, animasyonlar ve geçişlerden yoksundur. iPhone ise neredeyse mükemmel bir akışkanlık ve hıza sahiptir.

Yazılım güncellemeleri açısından bakıldığında, OnePlus’da güncellemelerin gelmesi birkaç ayı buluyor ve bazen hiç gelmiyorken, iPhone güncellemeleri neredeyse günden güne yayınlanıyor.

OnePlus 5 arayüzünde Pixel telefonlardaki gibi hızlıca çekilebilen uygulama çekmecesi özelliğine sahip. Bu özellik sayesinde uygulamalarınıza çok daha rahat erişebiliyorsunuz.

İşlemci, Performans ve Bellek

OnePlus 5, şu anda n güçlü Android çipi olan Snapdragon 835 ve 8 GB RAM ile donatılmıştır. iPhone 7 Plus ise Apple’ın özel A10 Fushion çipi ve 3 GB RAM ile bile son derece iyi çalıştıracak şekilde optimize edilmiş iOS’a sahip.

oneplus 5 iphone 7 plus performans karsilastirmasi

Hem OnePlus 5 hem de iPhone 7 Plus, daha yavaş kartların performansı zayıflatacağı düşüncesiyle arttırılabilir microSD depolamayı desteklemiyor. Ancak her iki model de yeterli miktarda depolama alanına sahip seçenekler sunuyor. OnePlus 5, 64GB dahili hafıza ile geliyor ve ilave 40 Dolar ödeyerek 128GB ve daha fazla RAM’e sahip model tercih edilebiliyor. iPhone 7 Plus’ta ise dahili hafıza seçenekleri 32GB’dan başlıyor ve 128GB’lık modeli tercih ederseniz 500 TL, 256GB’lık modeli tercih ederseniz 1000 TL fazla ödemeniz gerekiyor.

İnternet ve Bağlantı

Her iki telefon da 4G LTE band desteği sunmaktadır. Her ikisi de çift kanallı Wi-Fi bağlantıyı desteklerken One Plus 5’ta Bluetooth 5.0, iPhone 7 Plus’ta Bluetooth 4.2 desteği yer alıyor. Ayrıca her iki telefonda da, yeni bir kablosuz teknoloji olan NFC (Türkçe ismiyle Yakın Alan İletişimi) yer alıyor.

Kamera

OnePlus 5, muazzam olmasını engelleyen aşırı ses gibi bazı sorunlara sahip ancak yine de iyi. Ancak iPhone 7 Plus’ın kamerası her halükarda daha iyi. Portre modu hala her ikisinde de beta olarak hissediliyor ancak OnePlus bu konuda şaşırtıcı derecede iyi performans gösteriyor.

OnePlus 5 iPhone 7 Plus kamera karsilastirmasi

OnePlus 5’te 16 megapiksellik geniş açılı bir arka kamera ve 20 megapiksellik bir “telefoto” yer alırken, iPhone 7 Plus’ın kamerası, 12 megapiksellik ana çekim ve ilave 12MP “telefoto” çekim gücü sunuyor.

Her iki telefondaki kamera uygulamaları açık ve basit bir kullanım sunarken, kamerayı hızlıca başlatmak oldukça kolay. Ek özellikler olarak, her iki telefon da panorama, zaman aşımı ve yavaş çekim videoyu destekliyor.

Video Kalitesi

Her iki telefonda 4K video çekimini destekliyor. Ancak OnePlus 5, sabitleme konusunda zayıf görünüyor. Odaklanma hızı ve doğruluğu, video için son derece önemlidir ve her iki telefon da bu konuda başarılı. Ancak, OnePlus 5 daha hızlı otomatik netleme özelliğine sahip. iPhone 7 Plus’ta ise odaklanmayı kilitlemek için bir anlık da olsa beklemeniz gerekiyor.

Pil Ömrü

OnePlus 5 3300mAh, iPhone 7 Plus ise 2,900mAh’lık batarya ile geliyor. İki telefonun da tam olarak iki günlük pil ömrüne sahip olduğunu söyleyebiliriz ancak iPhone, mükemmel optimizasyonlar ve bekleme performansı sayesinde biraz daha iyi.

OnePlus5 iPhone-7 Plus pil omru

OnePlus 5 ve iPhone 7 Plus’a uygulanan özel batarya testlerinde, her ikisi de üst düzey bir performans sergileyerek 9 saatten fazla pil ömrü sundu. İkisi arasında sadece birkaç dakikalık fark vardı.

iPhone 7 Plus hızlı şarj konusunda hala zayıf. Bu, geceleri telefonunuzu şarj ederken pek fazla önem taşımıyor. Ancak seyahat ederken hızlı bir şarj ihtiyacınız olduğunda, iPhone 7 Plus sizi hayal kırıklığına uğratıyor.

One Plus 5 ise, Dash Charge özelliği ile telefonun pilini iPhone 7 Plus’ın ihtiyaç duyduğu zamanın neredeyse yarısı kadar zamanda şarj edebiliyor.

İlginizi Çekebilir: iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ile OnePlus 5 Karşılaştırması

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?