Öğrencilere ve öğretmenlere ücretsiz/indirimli verilen programlar

0
343

Normalde yüzlerce hatta binlerce dolara satılan birçok programın veya online hizmetin, öğrenciler ve öğretmenler için ücretsiz verildiğini biliyor musunuz? Firmalar eğitim amaçlı kullanımlarda kendi programlarının kullanılmasını teşvik etme amacıyla normal lisansın yanında bir de Eğitim Lisansı (Educational License) da verirler. Bu şekilde ücretsiz lisanslardan yararlanmanız çok kolay. Çoğu zaman öğrenci belgesinin resmi, üniversiteli olduğunuza dair mail adresi veya eğitimci olduğunuza dair kimlik belgesinin resmi bu iş için yeterli oluyor.

Bu yazımızda eğitim lisansı veren programlar ve online uygulamalar hakkında yaptığımız araştırmayı paylaşıyoruz. Sizin de bildiğiniz  Eğitim lisansı (Educational Licence) veren program veya hizmet varsa lütfen yorum kısmından paylaşınız. Böylece biz de konuya ekleyebiliriz ve daha çok insan bundan yararlanabilir.

1- Autodesk ücretsiz lisans (Eğitim Lisansı)

Benim de kullandığım bir çok program Autodesk firmasına ait. Bunlardan bazıları; Autocad, Fusion360, Rewit, Inventor, ThinkerCad, 3DSMax ve daha birçok programı ücretsiz indirebilir ve kullanabilirsiniz.

AutoDesk firmasının eğitimcileri için hazırlamış olduğu sayfaya ulaşmak için tıklayınız.

Autodesk eğitimci kayıt sayfası

Kayıt işlemlerini yapmakta sorun yaşarsanız yorum kısmından sorun yardımcı olalım.

 

2- Canva ücretsiz lisans (Eğitimciler için)

En sevdiğim görsel hazırlama sitesi Canva da eğitimciler için ücretsiz premium lisans sunuyor. Böylece ücretli görselleri indirebiliyor veya premium şablonlardan yararlanabiliyorsunuz. Eğitimci lisansı ile birçok kişinin de Canva’dan yararlanmasını sağlayabiliyorsunuz.

Canva panelimden

Canva Eğitimci hesabı oluşturmak için tıklayın

 

3- JetBrains ücretsiz lisans

Yazılım geliştiricilerin işine yarayabilecek araçlar sunan JetBrains eğitim amaçlı lisanslarını ücretsiz veriyor. Öğrenciler ve öğretmenlerin yararlanabileceği ücretsiz JetBrains lisansını almak için, lisans sayfasına tıklayınız.

 

4- Adobe de öğretmen ve öğrencilere %65 indirim yapıyor.

Adobe’nin Creative Cloud lisansını aldığınızda 20’den fazla uygulamaya ilk 7 gün ücretsiz (deneme sürümü) sonrasında ise aylık 125 TL’ye sahip olabiliyorsunuz.

Tasarımcılar için çok önemli programların bulunduğu bu lisans içerisinde; Photoshop, Lightroom, Illustrator, Adobe premier Pro, InDesign, Adobe XD, DreamWeaver gibi programlar var.

%65 öğretmen ve öğrenci indirimli ürünleri görmek ve kayıt olmak için tıklayın.

5- SolidWorks’e 60 gün boyunca ücretsiz sahip olabilirsiniz.

SolidWorks diğerlerine nazaran daha az fırsat sunuyor gibi görünüyor. Ancak yine de ihtiyacı olanlar sitelerinde yer alan açıklamaları okusunlar. Bazı şartları taşıyanlara 1 yıllık ücretsiz lisans verildiğine dair ifadeler var sitelerinde. Ancak ben bunu doğrulatamadım. İlgilenenler tıklasın.

6- Foundry.com araçları öğrenciler ve eğitimciler için 1 yıl ücretsiz

VFX yazılımlarına ihtiyacınız varsa, öğrenciler ve eğitmenler için 1 yıl ücretsiz lisans alabilirsiniz. NukeStudio, CARAVR, MODO, MARI, KATANA programları bu fırsatın içerisinde. 3D modelleme, animasyon ve oyun geliştirme konuları ile ilgileniyorsanız bu fırsatı değerlendirin.

İLGİLİ HABER:  Aynı iPhone'da birden fazla iCloud hesabı nasıl açılır?

Ücretsiz VFX yazılımlarına ulaşmak için tıklayınız.

7- Corel öğrenci ve öğretmenler için indirim yapıyor.

Tasarım için CorelDraw kullanmak isteyenler için Corel tarafından birkaç fırsat sunuluyor. Bunlardan birisi oturum başına ücret ödemek. Sadece işiniz olduğunda ücret ödeyip kullanıyorsunuz.

Corel’in özellikle tasarımcılara hitap eden bir çok programı var. Bunların başında benim de çok sevdiğim CorelDraw geliyor. Ayrıca Painter, PaintShop, Aftershot , Video Studio ve daha bir çok program da bu şekilde kullanılabiliyor.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

8- Office programlarını da ücretsiz kullanabilirsiniz.

Dünyanın en büyük yazılım geliştiricilerinden birisi olan Microsoft da öğretmen ve öğrenciler için ücretsiz lisans veren firmalar arasında. Koşullara uygun kurumlardaki öğrenciler ve öğretmenler Word, Excel, PowerPoint, OneNote ve Microsoft Teams’i  içeren Office 365 hizmetine kayıt olabilirler.

Bu konuda ayrıntılı bilgi almak için tıklayın.

Microsoft’un ürettiği Windows 10 için de öğrenci – eğitmen indirimleri var. Windows 10 almayı düşünüyorsanız göz atmanızı öneriyoruz.

9- Apple da öğrenciler için indirim yapıyor.

Apple da eğitimci, ve öğretmenlere özel indirimler yapıyor. Apple’ın indiriminde iPhone, iPad gibi cihazlar olduğu gibi; Final Cut Pro, Logic Pro, Motion, Compressor ve MainStage gibi uygulamalar da var. Apple tüm saydığımız uygulamaları öğrencilere 1593 TL’ye satıyor. (Aralık 2020 fiyatı). Bu ödemeyi 3 taksitle yapabiliyorsunuz. Her ne kadar Apple’ın istediği ücret fazla gibi görünse de değil. Çünkü sadece Final Cut Pro 2799 TL’ye satılıyor.

Apple’ın eğitim mağazasına ulaşmak için tıklayın.

Son Söz

Genç işsizlik rakamlarının resmi olarak %25’lerde olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Gayri resmi rakamlar da %50’den fazla genç işsizliğinden söz ediyor. Böyle bir zamanda yapacağınız en iyi yatırım geleceğinize olan yatırımdır arkadaşlar. Bu yazımızda bahsedilen programların çoğu ücretsiz. Bunları indirin. Youtube’da hepsinin eğitim videosu fazlasıyla var. Onları izleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz. İyi bir tasarımcı, grafiker olursanız daha okulunuz bitmeden hayatınızı kazanmaya başlayabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda bionluk, codecanyon, graphicriver vb.. tasarım satabileceğiniz sitelerden bahsedeceğiz.

Bu yazımızı beğendiyseniz lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşınız. Bu yazıya eklemek istediğiniz öğrenci ve öğretmenler için indirimli/ücretsiz hizmetler varsa yorum olarak konuya yazarsanız ben de konuya eklerim.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?