Oculus Rift Sesli Komut Sistemini Devreye Soktu

0
31
Oculus Rift
Oculus Rift Sesli Komut güncellemesi yayınlandı

Sanal gerçeklik konusunda en iyi deneyimleri sunduğunu bildiğimiz Oculus Rift, yeni nesil sanal gerçeklik gözlükleri için bir yandan hazırlıkların devam ederken bir yandan da kullanılan gözlükler için yazılım desteği artırılmaya başlandı. Bu noktada son olarak Oculus Rift sesli komut desteğini devreye soktuğunu bildirdi.

Oculus Rift sesli komut sisteminin devreye sokulduğunun açıklanmasıyla beraber yeni sistemin nasıl kullanılacağı ve ne gibi özelliklere sahip olacağı da merak konusu oldu. Kullanıcılardan bu konuda ardı ardına gelen mesajlarla beraber Oculus Rift sesli komut sisteminin nasıl çalışacağı konusunda da açıklamalar yapmayı ihmal etmedi.

Oculus Rift Sesli Komut Sistemi Nasıl Kullanılacak?

Oculus Rift tarafından duyurulan yeni teknoloji sanal gerçeklik gözlüklerinde yaşanan en büyük sorunların önüne geçmesini sağlayacak. Yeni sistem sayesinde artık sanal gerçeklik gözlüklerinde telefonun kullanımı için gerekli olan kontrol cihazına da ihtiyaç kalmayacak. Gözlüklerin içerisinde takılı olan telefonların özelliklerini kullanmak için doğrudan sesli komut vermek mümkün olacak. Henüz geliştirilmekte olan sesli komut sisteminin ilk hali de ortaya çıktı.

Oculus Rift Sesli Komut
Oculus Rift Sesli Komut sistemi

Beta olarak yayınlanan Oculus Rift sesli komut sisteminin beta sürecinde nasıl kullanılacağı da ortaya çıktı. Şöyle ki artık yeni seri teknolojinin kullanılabilmesi için tek yapılması gereken “Hey Oculus” demek olacak. Oculus mağaza uygulamasında kullanılacak olan sistemde kullanıcılar Oculus diyerek seslendiklerinde ise sesli komut sistemi devreye girecek. Tıpkı sanal asistanlarda olduğu gibi kullanıcılar bu komuttan sonra istedikleri işlevi söylemeleri yeterli olacak.

Şu an için beta sürecinde olan sesli komut özelliğine herhangi bir komut sorulduğunda ise sistem size karşılık cevap verecek ve işlemi yerine getirecek. Eğer sistemde cevap bulunamazsa bu durumda ise yakın seçenekler gösterilecek. Beta versiyonunda sadece Oculus mağaza sisteminde kullanılabilir durumda olan yeni sesli komut sistemi bunun dışında sadece bir dil destekliyor. Şimdilik sadece İngilizce dil desteği bulunan sistemde daha fazla dil desteği ve daha fazla işlev desteği ise final sürümünden sonra kullanıcılara sunulmuş olacak. Eklenecek dillerde henüz netlik kazanmış değil.

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?