Nvidia’nın yakın bir zamanda gelecek olan gerçek yeni nesil grafik kartı NVIDIA Turing’in çıkış tarihi, fiyatı ve hakkında bilinen her şey bu yazımızda.

Yeni GPU’nun Turing olarak çıkması beklense de, Volve ve Ampere isimleri de konuşulan alternatif isimler olarak karşımıza çıkıyor. Nvidia Turing, şu anki Pascal tabanlı GeForce GTX 10 serisi GPU’ların yerini alacak. Nvidia’nın önümüzdeki hafta gerçekleşecek GPU Teknoloji Konferansı’nda (GTC), GeForce GTX 11 serisi hakkında ayrıntılı bilgi vermesini umuyoruz.

Daha önceki jenerasyon sıçramaları (Maxwell ve Pascal gibi) düşünüldüğünde, odak noktasında verimlilik olan Nvidia GeForce GTX 11 serisi ekran kartlarının PC oyunlarında 4K çözünürlük ile saniyede 60 karelik performans sunması bekleniyor.

NVIDIA Turing Hakkında Bilgiler

  • Nedir? Nvidia’nın oyuncular için yeni nesil grafik kartları
  • Ne zaman çıkacak? Söylentilere göre Temmuz 2018’de
  • Fiyatı ne olacak? Pascal’dan daha uygun fiyatlı olması bekleniyor.

Nvidia Turing Çıkış Tarihi

NVIDIA Turing Çıkış Tarihi

Sektördeki birden fazla bağımsız kaynaktan yararlanarak bir rapor hazırlayan Tom’s Hardware’e göre, Nvidia’nın yeni nesil grafik kartını Temmuz’a veya bu yıl sonuna kadar görmeyeceğiz. Söylentiler yeni GeForce ekran kartlarının seri üretiminin haziran ayı ortasına kadar başlamayacağını ve bu nedenle daha erken bir lansman tarihinin mümkün olmadığını gösteriyor.

Bu söylentiler doğruysa, Nvidia’nın açıklama yapması için en yakın ve en önemli ortam Ağustos ayında (21-25 Ağustos 2018) gerçekleşecek olan Gamescom olacaktır.

Tweaktown ve Reuters’in önceki raporlarında, Nvidia Turing’in Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda veya GTC 2018‘de tanıtılacağı belirtiliyor. Aynı raporlarda, kartların Nisan ya da Mayıs’tan sonra piyasaya çıkmasının beklendiği yer alıyordu.

Her ne kadar zamanlama mantıklı olsa da, Tom’s Hardware Nvidia Pascal grafik kartlarının Mayıs 2016’da tanıtılacağına dair bir rapor yayınlamış ve raporda yer alan iddialar doğru çıkmıştı. Bu nedenle, Nvidia Turing çıkış tarihi olarak Temmuz 2018 daha ağır basıyor diyebiliriz.

İLGİLİ HABER:  BİM Apple Ürünlerini Ne Kadar Ucuza Satacak?

Nvidia Turing fiyat

NVIDIA Turing Fiyat

Çılgın kripto para dünyasında GPU fiyatlarının mevcut durumu göz önüne alındığında, yakın gelecekte grafik kartları için daha yüksek fiyatlar telaffuz edilebilir. Örneğin Pascal grafik kartları, yerini aldıkları son nesil Maxwell kartlarına göre biraz daha yüksek fiyat etiketiyle piyasaya sürüldü.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, Nvidia Turing fiyat etiketinin şu anda mevcut olan Nvidia grafik kartlarına göre hafif yüksek seviyede olması bizi şaşırtmayacaktır.

Nvidia’nın Mevcut GPU’larının Fiyatları:

  • Nvidia Titan Xp – $1,199
  • Nvidia GeForce GTX 1080 Ti – $699
  • Nvdia GTX 1080 – $599
  • Nvidia TX 1070 Ti – $449
  • Nvidia GTX 1070 – $379
  • Nvidia GTX 1060 – $199

Nvidia Turing Özellikleri

Nvidia Turing Özellikleri

Firmanın yeni 12 nanometre üretim sürecini Nvidia Volta ile tanıttığı göz önüne alındığında, Turing GPU serisinde de aynı teknolojiyi kullanacağını düşünüyoruz. Bunun ötesinde, Nvidia’nın bir sonraki grafik kartı ile ilgili çok fazla onaylanmış özellik bilinmiyor.

Son raporlar, NVidia GTX 1080’in halefinin model adının GTX 1180 mi yoksa GTX 2080 mi olacağını tartışıyor. Bir başka soru işareti ise Turing’in Nvidia Titan V’de yer alan GDDR6 video belleği veya HBM2 kullanıp kullanmayacağı konusunda.

Şimdilik, Nvidia Turing grafik kartları hakkında spekülasyon yapmaya başlamadan önce, daha fazla somut sızıntı veya söylentiyi beklemek zorundayız.

Durum ne olursa olsun, Nvidia’nın Turing’i her zaman olduğu gibi PC oyunlarının sınırlarını zorlayan yeni GPU teknolojisi ile sunmasını bekliyoruz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?