Akıllı telefon devleri Samsung ve Apple bu sene yeni seri akıllı telefonlarını tanıttı. İlk olarak Samsung yeni amiral gemisi Note 7 ile beraber gündeme gelmiş ve telefon büyük yeniliklerle piyasaya sürülmüştü. Note 7 akıllı telefonlarının piyasaya sürülmesinin hemen ardından ise Samsung’un yeni seri akıllı telefonlarında belli başlı sorunlar ortaya çıkmaya başlamıştı. Telefonun yanması ve kullanılamaz hale gelmesiyle sonuçlanan bu sorunlardan sonra Samsung beklenen açıklamayı yapmış ve artık telefonu üretmeyeceğini hatta var olan ürünleri de geri toplayacağını belirtmişti.

Bu açıklamanın yapılmasının hemen ardından gözler bu kez Apple’a çevrildi. Zira Samsung yaşanan yanma sorunu ile uğraşırken Apple ise yeni telefonlarını hızla piyasaya sürmeye başladı. iPhone 7 serisinin yavaş yavaş yaygınlaşmasıyla beraber Apple’a duyulan ilgi de artmaya başladı. Özellikle en büyük rakip olarak gösterilen Samsung’un amiral gemisi serisinde beklenmedik bir sorun yaşanması ve serinin satışının durmasının ise Apple’a gösterilen ilginin artacağı yorumunun da ortaya çıkmasına neden olmuştu. Nitekim artık yavaş yavaş satış rakamlarında da bu durumun etkisi görülmeye başlandı.

Ortaya atılan ilk iddialarla beraber en az 14 milyon daha fazla telefon satışı yapacağı belirtilen Apple’ın ilk etapta ne kadar fazla cihaz satmaya başladığı da rakamlarla ortaya çıkıyor. Şuan için tahmin edilen rakamlardan çok daha yüksek satış talebi almaya başlayan iPhone 7 serisi akıllı telefonların yakın gelecekte ise bu etki ile beraber en az 6 milyon daha fazla cihaz daha satması bekleniyor.

Ünlü analist Ming-Chi Kuo tarafından yapılan açıklamalarla da beraber Samsung tercihinden vazgeçmek zorunda kalan kullanıcıların yarısından fazlasının iPhone 7 veya iPhone 7 Plus model tercihi yapacağı da ileri sürülüyor. 6 milyon gibi bir rakamda ekstra satış yapması beklenen serinin bu rakamlarla beraber yeni bir rekor kırması da bekleniyor. Asıl merak edilenin ise Samsung’un bu duruma nasıl bir karşılık vereceği. Zira bir sonraki amiral gemisi modeli olarak gösterilen S8 serisinde Samsung’un bu açığı kapatacağı da belirtiliyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?