Nokia, HERE Harita Hizmetini Apple’a Satmak İstiyor

0
678

Bloomberg’in yayınladığı bir rapora göre Nokia, HERE harita hizmetini satmak için potansiyel hedef olarak Apple’ı görüyor ve HERE harita hizmetini satma isteğini Apple’a bildirdi. Raporda Nokia’nın HERE harita hizmeti için 3.3 milyar $ talep etmeyi planladığı belirtiliyor. Nokia HERE harita hizmetini 2008 yılında 8.1 milyar $’a satın almıştı.

Nokia, Apple’a ek olarak Facebook, Baidu, Sirius XM, Amazon ve Alibaba’ya da HERE harita uygulamasını satmaya çalışıyor. Nokia’nın bu satış isteğinin arkasında HERE harita hizmetinin değer kaybediyor olmanın ötesinde, Huawei gibi şirketlerle olan mobil ağ donanımları konusunda ki rekabetini yükselterek ve bu sektöre daha fazla odaklanma isteği yatıyor. Öyle ki Nokia geçtiğimiz hafta dünyanın en büyük cep telefonu şebekeleri ekipman tedarikçisi Alcatel Lucent’i 15,6 milyar avro karşılığında satın almıştı.

Apple, HERE hizmetini satın alarak iOS, OS X ve CarPlay harita hizmetini güçlendirebilir. Hali hazırda Apple Maps kullanımı giderek artıyor ve Apple, Google Haritalar ile tam anlamı ile rekabete girmek istiyor. HERE harita hizmeti bu konuda ek bir yardımcı olabilir ve Apple’ın Nokia’dan HERE hizmetini satın almasını güçlendirebilir.

HERE harita uygulaması bu yılın başında Apple ve Google Haritalarla rekabet etmesi için Nokia tarafından App Store ve Google Play’de kullanıma sunularak, ücretsiz olarak indirilebiliyordu. Uygulamaya buradan ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ HABER:  Apple Watch Akıllı Saatleri İçin Uygulama Desteği Artıyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?