Apple, yeni ürünleri, donanım araçları ve yazılım teknolojileriyle gündeme geldiği kadar diğer markalarla girdiği mücadelelerle de gündeme gelmeye başladı. Hatta teknoloji devinin son günlerde daha çok bu haberlerle gündeme geldiğini de söylemek gerek. Markanın son yıllarda en çok karşı karşıya geldiği marka ise Nokia oldu. Nokia’nın akıllı telefon modelleri pazarda yer almasa da cep telefonları ve benzeri sistemler için ellinde bulundurduğu patentlerin hala devam etmesi Apple ile markanın arasını açan neden olarak gösteriliyor. Apple’ın bu patentleri izinsiz, daha doğrusu ihlal ederek kullandığı belirtiliyor. Buna karşılık Apple’ın da tabii ki başka iddiaları var. Bu şekilde iki firmanın arasının açıldığını ve hatta işin dava boyutuna kadar geldiğini de biliyoruz. Fakat son gelişmeler rüzgarın yönünü değiştirmiş gibi duruyor.

Nokia, Apple’dan Tarihi Ödeme Aldı

Son gelişmelere göre iki firma kendi arasında anlaştı. Dava sürecinin iki firmaya da yaramayacağı düşünülmüş olacak ki hem Apple hem de Nokia konu hakkında geri adım atmaya karar verdi. Bu noktada haksız konumda olduğu bilinen Apple’ın patentler içinse Nokia markasına tam olarak 2 milyar dolar gibi dev bir ödeme yaptığı ortaya çıktı. Tabii bu rakam Apple için önemli bir rakam değil ama işin öbür yüzünde Nokia için bu rakamın çok önemli olduğunu söylemek yanlış olmaz. Öyle ki Nokia bir süredir geri dönüş mücadelesi içerisinde ve akıllı telefonlarını bile yeteri sayıda üretecek gelirlere ulaşamadı. Buna HMD Global desteğinin eklenmesi ve Apple’ın ödemesinin gelmesi gibi nedenler ise Nokia’nın işini eper bir kolaylaştırdı.

Apple ile Nokia

Apple’ın da yaptığı ödemeyle beraber 6.6 milyar dolar gibi bir gelir elde eden markanın uzunca bir aradan sonra kâr açıkladığını gördük. 500 milyon seviyelerinde olduğu belirtilen kâr oranının eski Nokia günlerine göre bir hiç olduğu da kesin. Fakat yeniden yapılanan marka için bu rakam bile oldukça makul olarak değerlendiriliyor. Bunun yanış sıra Apple ile Nokia arasında imzalanan barış anlaşmasının da her iki firmaya da yarayacağı ve yeni çalışmaların yolda olduğu da verilen bilgiler arasında. Bakalım patent konusunda geç de olsa anlaşan iki firma daha ne gibi ortaklıklarla karşımıza gelecek? Ortaklaşa bir akıllı telefon modeline veya akıllı telefonlar içerisinde yer alan bir teknolojiye ise şimdilik sıcak bakılmıyor.

İlginizi Çekebilir: iPhone 8 ve Note 8 Ön Panelleri Olduğu İddia Edilen Görseller Yayınlandı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?