Nokia 9 Çıkış Tarihi, Özellikler ve Fiyat Söylentileri

0
160

Akıllı telefonlarda Nokia adını yeniden canlandıran şirket olan HMD Global, şu ana kadar Nokia 5 ve Nokia 7 Plus gibi bir dizi giriş seviyesi ve orta seviye telefonu piyasaya sürdü. Şirket şimdi Samsung Galaxy S9 ile rekabet edebilecek şekilde tasarladığı Nokia 9‘u piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu makalemizde, tüm güncel Nokia 9 söylentilerine yer vereceğiz. Telefonun özellikleri, fiyatı, çıkış tarihi gibi haberleri takip edecek ve güncel olarak sizlere sunacağız.

Nokia 9 Çıkış Tarihi

HMD Global, MWC 2018’de bir dizi yeni telefon duyurdu ancak Nokia 9 bunların arasında değildi. Yine de söylentiler telefonun yolda olduğunu iddia ediyor. Nokia 9 çıkış tarihi ile ilgili en son iddialar, 2018 sonlarından önce yönünde. Aynı kaynak, Ağustos ayında Nokia 8 Pro’nun piyasaya sürüleceğini belirtiyor.

Nokia 9: Ekran Özellikleri

En son ekran söylentisi, Nokia 9’un 5.7 inçlik ve Nokia 8 Pro’nun ise 5.5 inçlik bir ekrana sahip olacağı yönünde.

Daha önce birçok kaynaktan Nokia 9 ekranının 5.5 inçlik bir QHD ekran olacağını duyduk ancak bu söylenti Nokia 8 Sirocco piyasaya sürülmeden önceydi.

Nokia 9 ekranının, Nokia 8 Sirocco ekranının boyut ve çözünürlük olarak aynı veya daha yüksek seviyede olması muhtemeldir. Ayrıca telefonda Nokia 8 Sirocco’da kullanılan OLED ekran kullanılması bekleniyor.

Önemli bir söylentiye göre ise, Nokia 9 ekranın altında bir ekran parmak izi okuyucu ile gelecek ve bu özelliğe sahip ilk amiral gemisi olacak.

Nokia 9: Tasarım Özellikleri

Bir kaynak Nokia 9’un tamamen metal bir gövdeye sahip olacağını iddia ederken, diğeri IP68 sertifikalı olmasını beklediğini belirtiyor. Bu da toz geçirmez ve 30 metreye kadar 1,5 metreye kadar suya dayanıklı olmasını sağlıyor.

Telefonun en son sızdırılan görüntüsü ön tarafını gösteriyor. Bu görsele göre çerçevelerin dar olduğunu ve çift objektifli bir ön kamera olduğunu görebilirsiniz. Görselde parmak izi okuyucu görünmüyor. Bu da tarayıcının muhtemelen telefonun arkasında olacağını işaret ediyor.

Nokia 9 Sızıntı Fotoğraf

Yukarıdaki görsel, Samsung Galaxy S7 Edge’e çok benzeyen ve daha önce sızan görsel ile uyuşmuyor. Ayrıca daha önce sızan fotoğrafta tamamen metal gövde iddialarının aksine, üst ve alt çerçeveler ile arka cephe cam gibi görünüyor.

Nokia 9 fotoğraf

Görsel ayrıca çift objektifli bir kamera ve arka cephede bir parmak izi okuyucuyu da gösteriyor. Ancak görsel Nokia 8 Sirocco’ya çok benziyor ve bu yüzden Nokia 9, Sirocco’ya çok benzeyebilir.

Nokia 9 görselleri olduğu iddia edilen görsellere göre, telefon 140.9 x 72.9 x 7.5 mm olacak. Bu görsellerden, 3.5 mm kulaklık girişi olmadığını da görebilirsiniz.

İLGİLİ HABER:  Samsung Galaxy S8 Mi? iPhone 8 Mi? İlk İddialarda Kim Önde?

Nokia 9: Kamera Özellikleri

En eski Nokia 9 söylentileri çift objektifli bir kameraya işaret ediyordu ve daha yeni bir söylenti, arkada bir 22MP çift objektifli Carl Zeiss snapper ve ön tarafta bir 12MP kameraya sahip olacağını iddia eden bir ipucu ile destekleniyor.

Bu kameraların her ikisi de, 41MP kameralı Nokia Lumia 1020 ile eşleşmese de çoğu telefondan daha fazla çözünürlüğe sahip.

Nokia 9 Kamera

Daha yeni söylentiler ise arka tarafta biri 12MP ve diğeri 13MP olmak üzere çift kamera olacağını ve ön tarafta 5MP çift lensli bir kamera olacağını iddia ediyor.

İkinci merceğin muhtemelen 2x optik zoom ve çekim efektlerini bulanıklaştıran bokeh efektleri için olacağı söyleyebiliriz.

Özellikle düşük ışıkta daha iyi çekimler için birleştirilmiş bir tek renkli lens ve bir RGB olması da başka bir olasılık.

Ancak çok daha dikkat çeken bir söylenti, Nokia’nın bir çift lensli kameradan daha ileri gidebileceğini ve bunun yerine beş lensi tercih edebileceğini öne sürüyor. Eğer öyleyse, Nokia’nın bunu hangi amaçla yapacağını kestirmem mümkün değil gibi görünüyor.

Nokia 9: Batarya

Şu ana kadar sadece bir tane pil söylentisi var ve o da Qualcomm Quick Charge 4 ile 3.800 mAh‘e işaret ediyor.

Eğer söylenti doğruysa, Nokia 9’un bataryası 3.500 mAh kapasiteli Samsung Galaxy S9 Plus da dahil olmak üzere birçok akıllı telefonun pilinden bile çok daha büyük olacak.

Nokia 9 : İşletim Sistemi ve İşlemci

En son söylenti, Nokia 9’un Galaxy S9’un ABD versiyonu gibi telefonlarda bulunan mevcut en üst seviye Qualcomm olan bir Snapdragon 845 yongasetine sahip olacağını söylüyor.

İlk kaynaklar Nokia 9’un bir Snapdragon 835 yonga seti ve 6GB RAM alacağını iddia ediyordu. Ancak bunlar o sırada açıklanmayan Nokia 8 Sirocco’nun özelliklerine işaret ediyordu.

Nokia 8 Sirocco’nun 6 GB RAM ile sunulduğunu düşünürsek, Nokia 9’un 8 GB gibi daha yüksek bir RAM ile gelmesi bekleniyor.

HMD Global, mevcut cihazlarında Android‘i tercih ettiği için Nokia 9’da da farklı bir işletim sistemi tercih etmesini beklemiyoruz.

Nokia 9: Fiyat

En son fiyat söylentisi, Nokia’nın 64 GB’lık modelini 560$ seviyesinde, 128 GB’lık modelini ise 635$ seviyesinde satışa sunacağını iddia ediyor.

Fiyat söylentileri nadiren doğru çıktığı için, bu fiyatların doğruluğuna güvenemeyiz ve aslında bu fiyatlar o tarihte duyurulmamış olan Nokia 8 Sirocco’dan da bahsediyor olabilir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?