Nexus’lara Factory Image Güncellemesi

 

Nexus model telefonlara Androidin son güncellemesi olan Lollipop yazılımının fabrika imaj dosyası çıktı. Pek çok kişinin telefonu otomatik olarak bu güncellemeyi aldı ve kullanmaya başladı. Ancak telefonunuz bu güncellemeyi otomatik olarak yapmadı ise sizler için Nexus’lara Factory Image Nasıl Yüklenir? onu anlatacağız. Vermiş olduğumuz talimatları uyguladığınızda Nexus model cihazınıza Factory Image kurabileceksiniz.

 

İşleme başlamadan önce telefonunuzdaki verileri yedeklemenizi öneririz. Güncelleme kurulduktan sonra telefonun kendini sıfırlama durumu olduğunda verilerinizi kaybetmemiş olursunuz. Bir diğer önemli nokta ise Nexus cihazınızın bootloader kiliti olmaması gereklidir. Kilitli olduğunda bu işlemi gerçekleştiremezsiniz.

 

 

  • Bu link üzerinden Nexus cihazınızın modeline uygun sürümü bulup indirin. https://developers.google.com/android/nexus/images

 

  • Bu dosyayı indirip kurabilmeniz için gerekli olan bir diğer uygulama ise Android SDK uygulamasıdır. Bu uygulamayı ise  https://developer.android.com/studio/index.html bu link üzerinden indirip kurabilirsiniz.

 

Telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın. Aşağıdaki link üzerinden indireceğiniz .tgz uzantılı olan dosyaları siliyoruz. Factory image ismiyle oluşan klasörün içerisindeki alt klasördeki dosyaların tümünü fastboot.exe isimli dosyayla aynı konuma topluyoruz.

 

Gereken bu uygulamaları kurduktan sonra cihazı kapatın. Sonrasında cihazınızın ses açma ve güç tuşuna aynı anda basılı tutun. Boot ekranı açıldıktan sonra telefonunuzu bilgisayara bağlayın. Cmd.exe üzerinden fastboot ve gerekli diğer dosyaların bulunduğu cd komutuna girin. Windows’larda bağlantının sağlandığından emin olmak için fastboot devices komutunu uygulayın. Bu komutun ardından ekrana sıralanan cihaz listesi geliyorsa bağlanmış demektir. Sırasıyla fastboot erase cache, fastboot erase boot, fastboot erase recovery, fastboot erase userdata, fastboot erase system komutlarını uygulayın. Bu işlem sayesinde gereksiz dosyalar silinecektir. Ardından bootloader dosyasını tekrar kuruluma başlatıyoruz ve açıyoruz. fastboot -w update komutu ile gerekli sistem dosyalarını kuruyoruz.

Bu komut ile bilgisayardan bootloaderi yeniden başlatalım. Ardından cihazı yeniden başlatıyoruz ve işlemi tamamlamış oluyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?