Dünya çapında en popüler film ve dizi ağlarından biri olan Netflix, 2016 yılı itibariyle ülkemizde de hizmet vermeye başlamıştı. Şimdiye kadar çevrim içi hizmet politikası yürüten başarılı firma, artık çevrimdışı hizmet vermeye de başlayacağını duyurdu.

1997 yılında kurulan ve kurulduğu günden itibaren bünyesine kattığı film ve diziler ile arşivini geliştiren, pek çok ülkede kullanılmaya başlanan Netflix, 70 milyona yakın abonesi ile tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 2016 yılının ilk ayları itibariyle zamandan bağımsız olarak dizi ve filmlerin izlenebilmesini sağlıyordu.

Televizyon ekranlarından istediği dizi veya filmi takip edemeyen kişilere sunduğu kendi yayın akışını oluşturabilme imkanı sayesinde Netflix aboneleri, Netflix bünyesinde bulunan dizi ve filmleri istedikleri zaman rahatlıkla izleyebiliyorlar. Fakat Netflix’in abonelerine sunduğu bu hizmet çevrim içi şekilde çalışan bir sisteme sahipti. Yani aboneler İnternet bağlantıları olduğu sürece Netflix üzerinden dizi ve filmlere ulaşabiliyor, herhangi bir harici depolama imkanına sahip olamıyorlardı. Konu üzerine yapılan son açıklamalara göre Netflix, abonelerine çevrim dışı hizmet alma özelliğini de getirmeyi amaçlıyor. Buna göre Netflix aboneleri artık istedikleri dizi ve filmleri istedikleri zaman indirebilecek ve böylece İnternet bağlantısı olmadığı zamanlarda sistem üzerinden daha önce indirdikleri içeriklere ulaşabilecek.

Şu anda hazırlıkları devam eden çevrim dışı hizmeti sayesinden kullanıcılar indir izle özelliğine kavuşacak. Türkiye’de ise adil kullanım kotası uygulaması nedeniyle sistemin etkili çalışamayacağı öne sürülürken yine de Türkiye’deki abonelerde çevrim dışı hizmetten faydalanabilecek.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?