Mutlaka bilmeniz gereken 5 çok kullanışlı iPhone özelliği

0
271

iPhone’unuz hakkında her şeyi bildiğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Sürekli iOS güncellemeleri çıkıyor ve iPhone’unuz yeni özellikler kazanıyor. Bu yüzden arada bilgi tazelemekte fayda var. Bu yazımızda çok önemli olduğu ve işimizi çok kolaylaştırdığı halde, çoğu iPhone kullanıcısının bilmediği 5 çok kullanışlı iPhone özelliğini anlatacağız.

5 gizli iPhone özelliği

 iOS işletim sistemi basitliği ile ünlüdür ama bazı işlevleri yapabilmek gerçekten zor olabiliyor. Apple mühendisleri, sürekli sağa sola gizli özellikler serpiştiriyorlar. Bu sayede zaman tasarrufu yapabilirsiniz.

1- Safari üzerindeki tüm sekmeleri tek seferde kapatma

Birçok iPhone kullanıcısının şikayet ettiği konulardan birisi de Safari taraycısında önceden açılan sekmeleri, sayfaları teker teker kapatmak zorunda olmak. Aslında böyle bir zorunluluk yok. Safari üzerinde gezilen tüm sayfaları tek seferde kolayca kapatabilirsiniz.

Bunu 2 şekilde yapabilirsiniz:

Yöntem 1: Safari üzerinde sağ altta bulunan sekmeler simgesine uzun basın. Gelen ekranda … sekmeyi kapat yazısına tıklayın.

Tab tuşuna uzun basın.
2 sekmeyi kapata tıklayın

 

Yöntem 2: Sağ altta bulunan sekmeler simgesine tıklayın. Bitti yazısına uzun basın. Yine … sekmeyi kapat butonu gelecektir.

 

2- iPhone’da el fenerinin parlaklığını ayarlamak

iPhone’da el feneri özelliğini sıklıkla kullanırım. Karanlıkta birşeyler aradığınızda, elektrikler kesildiğinde sıklıkla lazım oluyor. Ama her zaman el fenerini aynı parlaklıkta kullanmak zorunda değilsiniz. Örneğin, kitap okurken az ışık yeterli olurken, karanlıkta yolunuzu ararken çok ışık gerekebilir.

iPhone el fenerinin parlaklık ayarını 3D Touch ile ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için;

1-  iPhone’unuzun altından parmağınızla yukarı sürükleyerek, kontrol merkezini açın.

2- El feneri simgesine sertçe basın.

3- Çıkan 3D Touch seçeneklerinde parlak ışık, normal ışık, az ışık seçenekleri var.

Durumunuza uygun olanını seçebilirsiniz.

iPhone el feneri seçenekleri

 

3- Siri size kimin aradığını söyleyebilir.

Kulağınızda kulaklık varken, telefonunuz cebindeyken veya bir işle uğraşırken telefonunuz çaldığında kimin aradığını öğrenmek için Siri’yi kullanabilirsiniz.

Siri size arayan kişiyi birkaç basit ayardan sonra söyleyebilir. Bu sayede telefonunuza bakmadan, aramayı sonlandırabilir veya telefonunuzu açabilirsiniz.

İLGİLİ HABER:  Korku oyunları tarihi - 1990'lar

1- Ayarlar > Telefon > Aramaları Duyur kısmına gelin.

Siri ile arayanı öğrenme
Burada istediğiniz seçeneği seçin.

2- Burada istediğiniz senaryoyu seçebilirsiniz. Özellikle araba kullanırken kısmını aktif etmenizi tavsiye ederim. Çok kullanışlı. Tabi bunun için araç bluetooth özellikli olmalı.

4- iPhone’da numara gizleme

 

iPhone’da kolayca numaranızı gizleyebilirsiniz.

Eğer numaranızı gizlemeniz gerene durumlar olursa, iPhone’da bunu yapmak çok kolay. Sadece aradığınız numaranın önüne  #31# koymanız yeterli. Telefon numaranızı karşı taraf göremeyecektir.

5- iPhone’da hareketli duvar kağıdı yapma

Bu özelliği kullanabilmek için birkaç farklı yol var. Öncelikle ifade edelim ki, iPhone’da zaten hareketli duvar kağıtları var. Bunların arasından seçim yapabilirsiniz.

Yöntem 1: Hazır resimler arasından hareketli duvar kağıtları yapmak için,

Ayarlar -> Duvar Kağıdı -> Yeni Bir Duvar Kağıdı Seç -> Live yolunu takip edebilirsiniz.

Yöntem 2: İnternette milyonlarca hareketli resim var. Bunlardan istediğinizi duvar kağıdı olarak kullanabilirsiniz. Örnek google aramaları şu şekilde olabilir:

“iphone hareketli duvar kağıtları”, “iphone live wallpaper” gibi..

Yöntem 3:  iPhone’da hareketli duvar kağıdı bulabileceğiniz uygulamalar var. Bunun için AppStore’da “iPhone live wallpaper” araması işinizi görecektir. Benim kullandığım uygulama, Fancy live wallpapers.

Yöntem 4: Kendi çektiğiniz resimlerden de hareketli duvar kağıdı yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle Live modu açıkken hareketli bir resim çekmelisiniz.

  1. Live modunda bir resim çekin.

2. Bu resmin üzerine gelip, altta çıkan seçeneklerden paylaş (yukarı ok) butonuna tıklayın.

3. Gelen seçeneklerden Duvar kağıdı yap seçeneğini seçin.

Not: Bazen hareketli resim olarak ayarladığınız fotoğrafın belirli bir zamanının hareket etmesini istersiniz. Bu gibi durumlarda Motion Stills uygulamasını kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda iPhone ile ilgili mutlaka bilinmesi gereken 5 özelliği anlattık. Sizler de kullandığınız iOS – iPhone özelliklerini bizimle paylaşmaya ne dersiniz?

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?